+ Plusy
  • Rozvíja spoluprácu, logiku, riešenie problémov, rozdelenie úloh
  • Zábavné pre malých aj veľkých hráčov
  • Postupné učenie hráča novým mechanikám je do najmenších detailov otestované a premyslené
- Mínusy
  • Môže sa stať, že jeden hráč je pasívny na úkor druhého, aktívnejšieho hráča
  • Nutnosť hrať online cez internetové pripojenie - nie len cez lokálny multiplayer
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox 360 Marketplace

Portal 2 – kooperatívny hlavolam

Logický hlavolam Portal 2 ponúka v móde pre dvoch hráčov naozaj skvelý zážitok. Rozvíja schopnosť spolupráce, mozgové závity a orientáciu v nevšednom priestore. Zároveň učí deti pristupovať k problémom nenásilne a s rozumom v prostredí, ktoré bolo doteraz spájané skôr s akčnejšími hrami.

Portal 2 je pútavá sci-fi hra, zameraná na precvičovanie priestorového logického myslenia. Sústreďuje sa na riešenie hlavolamov za pomoci cestovania skratkami v priestore tzv. portálmi. Hráči ich umiestňujú na rozličné povrchy pomocou špeciálneho nástroja, a následne skrz ne dokážu cestovať. Presúvajú tak seba, alebo aj iné dôležité predmety labyrintom a riešia tak za iných okolností neriešiteľné priestorové hádanky. Hlavolamy majú, až na pár výnimiek, viacero riešení. Deti si teda precvičia kreativitu, ako aj schopnosť rozuzľovania problémov v správnom poradí, či spoločné načasovanie koordinovaného postupu. Hráči totiž pri postupe hrou musia úlohy riešiť vo dvojici.

Portal 2_05

Kooperatívny mód sleduje dobrodružstvá dvojice vtipných robotov, oranžového a modrého. Pomocou logiky a občasného použitia reflexov musia ruka v ruke prechádzať naprieč úrovňami tajomného laboratória v podzemí. Inteligentný príbeh, ktorý ale v tomto prípade nie je pre hru ústredný, sa odohráva skôr len na pozadí. Jeho hlavným rozprávačom je cynický robot GLaDOS, ktorý hráčom neochotne zadáva úlohy. Jeho poznámky pochopia a ocenia najmä staršie deti.

Kooperácia naberá pri hraní nový rozmer. Obaja hráči sú vybavení šikovným laserovým ukazovátkom, takže aj keby nesedeli bezprostredne pri sebe, nie sú odkázaní na dorozumievanie sa pomocou slov. Spolupracovať tak môžu aj deti, ktoré by sa v bežnom svete nedokázali dohovoriť kvôli odlišným jazykom!

Portal-2-gameplay-9

Riešenie hlavolamov tiež vyžaduje správne načasovanie a obojstranné porozumenie problému. Často počas hry dochádza k vzájomnému dopĺňaniu sa, k novým nápadom a pokusom. Tam, kde si jeden nebude vedieť dať rady, druhý možno vyrieši problém na počkanie.

Novým hráčom môže zo začiatku potrápiť mozog fungovanie portálov, privyknutie si na štýl hlavolamov alebo deformované vnímanie perspektívy pri teleportácii. Portal 2 je však navrhnutý absolútnymi odborníkmi, a preto oboznámenie sa s hernými mechanizmami nebude náročné. Hra navyše neobsahuje krvavé scény a násilie sa v nej vyskytne len minimálne, aj to vždy v prijateľnej podobe, takže sa o svoje deti naozaj nemusíte báť.

screenshot-2

Za zlyhanie hráči nie sú trestaní a po prípadnom omyle sa naskytuje ďalšia šanca v neobmedzenom množstve. Hra svojím spôsobom podnecuje k technike pokusov a omylov. Deti ich vlastný prípadný neúspech – a zničenie svojich robotov – nebude vôbec desiť. Už na štartovacích miestach hry ich uvidia rozobraté na súčiastky a poskladané vždy na inom mieste, čo je vedomá snaha herných dizajnérov vysvetliť deťom nahraditeľnosť robotov. Štúdio Valve, ktoré za hrou stojí, je všeobecne známe svojím poctivým prístupom k vývoju hier a ich diela sú tak vyšperkované do posledného detailu.

Okrem kooperatívneho módu pre dvoch ponúka Portal 2 aj úžasnú kampaň pre jedného hráča. Obidve majú niekoľko rozšírení dostupných zdarma, pričom hráčska komunita naďalej vytvára viac či menej kvalitné dodatočné úrovne. Ide teda o výbornú voľbu nielen z hľadiska kvality a podnetnosti pre detskú myseľ, ale aj zo strany investície čo sa týka množstva obsahu. Portal 2 pre dvoch hráčov preto môžeme jedine odporučiť.

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.