+ Plusy
  • digitálna hračka
  • veľmi hrubo oboznámi s tvorbou keramiky
- Mínusy
  • mohla by ponúkať viac možností
platformy
žánre
témy
vek

Skúste hrnčiarstvo s Let’s Create! Pottery

Bavila by vaše deti tvorba keramiky? Ak by ste aj chceli niečo podobné doma vyskúšať, musíte sa pripraviť na veľký neporiadok. Virtuálne hračky však tento problém nemajú. Priestor je digitálny, neporiadok žiaden. A pritom môžu zapáliť v deťoch skutočný záujem.

Človek nikdy nevie, aký talent sa v ňom skrýva. Obzvlášť u detí sa to nedá vždy rýchlo rozoznať. V Let’s Create! Pottery sa skrýva základná myšlienka tvorby keramiky, resp. rôzneho druhu váz. Hráč dostane do ruky kus hliny na hrnčiarskom kruhu a pomocou prstov ju pomaly modeluje do želaného tvaru. Môže si modelovať len tak, z dlhej chvíle, alebo môže tvoriť na základe zadaných požiadaviek.

Screenshot_2015-09-16-21-08-45

Na hranie vám stačia dva prsty a vlastná fantázia. Prípadne schopnosť dokázať kopírovať predmet na základe dodanej fotografie. Netreba sa báť, že by ste výsledný tvar neodhadli. Hra vás kontroluje a finálnu podobu oceňuje hviezdičkami. Päť hviezdičiek znamená absolútnu podobu s predlohou. Keď je želaný tvar dokončený, stačí už len vypáliť vázu a nastáva fáza farbenia. Formu farbíte pohybom prstu po objekte a zvyšujete tak výraznosť farby, alebo nanášate rôzne vopred pripravené vzory. Tie sú na výber od abstraktných po dobové (grécke, praveké) a podobne. Nakoniec buď splníte zákazku, alebo vázu predáte v imaginárnej aukcii. Čím má váza krajší tvar, drahšie a pompéznejšie farby, tým vyššia je ponúknutá suma. Herná mena získaná za predaj sa potom využíva na nákup spomenutých farieb a vzorov. Na začiatku totiž nemáte nič, len hrnčiarsky kruh a nekonečný prísun hliny.

Základná myšlienka je veľmi jednoduchá a ľahko pochopiteľná. Mladší hráči by skôr mohli mať problémy s porozumením anglickému či inému jazyku – hra podporuje poľský, nemecký, španielsky, francúzsky, ruský a portugalský jazyk, avšak slovenčina alebo čeština v nej chýbajú. Jazyk je tu potrebný najmä na čítanie zadaní – historického pozadia jednotlivých kusov, ktoré hráč vytvára a kopíruje. V zásade si však rodič môže s dieťaťom sadnúť a vysvetliť mu, ako tvoriť vázy podľa dodaných fotiek a problém s porozumením nemusí vôbec nastať.

Screenshot_2015-09-16-21-11-00

Bezplatne dostupný „Lite“ variant je skúšobná verzia hry, kde si hráč môže vyskúšať základné prvky tejto digitálnej hračky. Obsahuje štyri úlohy, všetky základné farby a tri druhy vzorov. Všetko ostatné je potom prístupné až v plnej, spoplatenej verzii hry.

Let’s Create Pottery je virtuálna hračka, ktorá má potenciál podnietiť v deťoch tvorivého ducha. Môže ich zaujať natoľko, že zatúžia vyskúšať si podobnú činnosť i naozaj. Nie je to hra akčná, nenájdete v nej výbuchy, ale zato podporuje pokojnú, rozmýšľavú stránku osobnosti. Na stránkach dokonca autori propagujú možnosť nechať si svoj výtvor vytlačiť na 3D tlačiarni. Z logických príčin nie je často možné túto službu vyskúšať. Ale ako nápad zhmotnenia vášho diela to neznie vôbec zle.

Michal Nemec

Dlhoročný hráč, ktorého záujem o samotné hranie prerástol, vďaka štúdiu, na niečo viac. Vyštudoval som etnológiu a kultúrnu antropológiu a z tohto pohľadu sa aj snažím dívať na digitálne hry – ako súčasť kultúry a fenomén, ktorý čoraz viac prerastá do hlavného prúdu. Spolu s historickým pohľadom na hry ako špecifického média a súčasti digitálneho kultúrneho dedičstva. Na Katedre etnológie a muzeológie FiF UK v Bratislave vediem výberový kurz „Hry a kultúra digitálneho veku“, ktorý študentom prináša všeobecné pohľad do problematiky hier a ich štúdia v rámci kultúry.