+ Plusy
  • motivuje k objavovaniu
  • žiadne násilie a agresivita
  • neuveriteľne milé a pozitívne hranie/zvieratká/prostredie
  • nenásilné mikrotransakcie
- Mínusy
  • vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Snapimals – prechádzky prírodou a milé fotografovanie

Zaujať mladých hráčov nenásilnou témou býva ťažké. A ak sa už podarí zaujať aj starších, musí ísť o naozaj výnimočnú hru. Kto by však nemal rád safari a objavovanie tajomstiev prírody?

V Snapimals sa hráči dostávajú do roly fotografa divokej fauny. Vydávajú sa do rozličných prostredí, ako je napríklad les, púšť či zamrznutá jaskyňa, a ich úlohou je skúmať svoje okolie a v správny moment zachytiť zvieratká v zaujímavých situáciách. Hra je neuveriteľne jednoduchá a ovládanie intuitívne. Prechádzanie krajinou je automatické, hráči sa tak môžu sústrediť na prieskum a byť pripravení stlačiť spúšť. Zvedavosť detí je tak naplnená pocitom objavovania rôznych druhov zvieratiek, nečakaných situácií a ich fotografovaním. 

   Snapimals_ElephantDikDik

Fotografie sa po vyvolaní delia na rôzne momentky. Napríklad kúpanie sloníkov, vzlet kŕdľa vtákov alebo šantenie opíc. Tieto situácie sa samozrejme neudejú všetky naraz na jednej prechádzke. Hráči sú tak motivovaní absolvovať safari viackrát a vždy zachytiť niečo nové. Momentky sa našťastie menia dostatočne často na to, aby nezačali pôsobiť mechanicky či umelo.

Mimo tento hlavný cieľ nám hra predstaví aj ostrov s múzeom, ktorý slúži ako základňa. Hráči tu majú uloženú svoju zbierku, na ktorú lákajú zvedavých turistov. Z peňazí od návštevníkov si môžu dokúpiť lepšie fotografické vybavenie alebo stavať ďalšie budovy. 

Najviac zapamätateľný je výzor hry. Zvieratká sú prekrásne štylizované a pôsobia roztomilo. Menšie deti sa do nich absolútne zamilujú. Pestré farby spolu s veselou hudbou navodia príjemnú a pozitívnu atmosféru.

maxresdefault

Snapanimals si užijú aj skúsenejší hráči. Aj keď nie je nutné spraviť na prvýkrát dokonalú fotografiu, vždy je možnosť sa zdokonaľovať. Systém v hre totiž vyhodnocuje zachytenie správneho uhla zaujímavej situácie či kvalitnej pózy. Záleží teda aj na veľkosti zvieratka na fotke, jeho natočení tvárou k fotografovi a celkovej viditeľnosti. Vyhotovenie momentky s výborným hodnotením dokáže byť nečakane odmeňujúce.

Hra bohužiaľ využíva aj nutné mechaniky klasických free-to-play titulov. Je možné v nej nájsť mikrotransakcie (nepovinné platby za dodatočný obsah v hre) či získavanie zdrojov potrebných na ďalšie hranie. Poslednú funkciu však možno považovať za pomôcku pri správnom dávkovaní herného času. V zásobe je miesto vždy len na tri filmy, tie sa dopĺňajú každú hodinu a jeden film vydrží len na jednu prechádzku. Návšteva všetkých úrovní a výstavba na ostrove tak vyžaduje veľa trpezlivosti.

9557_howto_2

Niekedy vám postavičky na ostrove zadávajú netradičné, náhodne generované úlohy. Ide o jednoduché fotenia určitého druhu zvieratiek či vykonanie upratovacích prác (turisti občas nechávajú neporiadok). Práve táto funkcia opäť pôsobí na deti edukatívne. Hráči sú navyše za odprataný neporiadok odmenení peniažkami.

K herným princípom sa po čase pridajú aj rôzne nadstavby, ako je funkcia zoom, možnosť hodiť zvieratkám loptičku či zahrať im na harmoniku a tým ich zachytiť v nových, netradičných situáciách. Veľkým lákadlom pre deti je aj posledná ostrovná úroveň ukrývajúca dinosaurov.  

Najviac chvályhodná je však absencia násilia a nulová agresivita (s výnimkou paviána, ktorý po niekom škodoradostne skúsi hodiť loptu). Snapimals je tak ideálna príležitosť pre tých, ktorí túžia po oddychovej a nenáročnej hre

Edit: Článok bol v roku 2020 editovaný – android obchod už neponúka túto hru, link bol presmerovaný na amazon store, kde si verziu pre android je možné naďalej stiahnúť.

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.