+ Plusy
  • Bez násilia
  • České titulky a texty
- Mínusy
  • Dlhšia herná doba
  • Miestami môže pôsobiť strašidelne
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Subnautica vo vašich deťoch prebudí podmorských prieskumníkov

Klasický príbeh o stroskotancovi, okorenený vedecko fantastickým nádychom, vám dá príležitosť stať sa podmorským bádateľom.

Subnautica je príbehom moderného Robinsona Crusoe. Začína pádom evakuačného člnu do mimozemského oceánu a končí (ak budete šikovní) odletom vlastnoručne zostavenej rakety.
Hráči postupne objavujú neznáme podmorské prostredie. Spoznávajú okolitú flóru a faunu a zisťujú, kde sa nachádzajú suroviny na výrobu nástrojov a vozidiel. Popri tom všetkom zažijú príbeh stroskotanca a jeho boj o život v nehostinnom oceáne.

Prínos pre dieťa:
Dieťa sa počas hry neustále učí využívať novozískané poznatky. Veľmi rýchlo sa metódou pokus-omyl dozvie, ktoré živočíchy sú nebezpečné, ktoré sa dajú jesť a ktoré poskytujú cenné suroviny.
Treba spomenúť, že v hre nie sú žiadni nepriatelia. Zvieratá na hráča útočia iba z teritoriálnych dôvodov a hra tak ukazuje, že zabíjanie či ničenie nepredstavujú efektívnu cestu k úspechu.
Okrem nástrojov si tu hráči tvoria aj podmorské obydlia. Tie vyžadujú prísun energie a opatrenia proti vysokému tlaku. Mimozemský svet sa miestami podobá tomu nášmu, preto je treba zmieniť, že žraloky a iné vodné predátori môžu na mladšie deti pôsobiť strašidelne.
Hra ponúka niekoľko herných módov, ktoré sa líšia najmä v obtiažnosti. Je navyše dostupná v českom jazyku (titulky a herný text).
Čo hra rozvíja:
Čítanie s porozumením
Väčšinu nových objavov v hre je nutné “ oskenovať ”. Takýmto spôsobom sa do hernej encyklopédie dostane záznam obsahujúci užitočné informácie. Dieťaťu pomôžu, musí si ich však prečítať a pochopiť ich obsahu.
Chuť objavovať a učiť sa
Popri záplave hier, v ktorých je úlohou ničiť a zabíjať, je Subnautica výbornou alternatívou, kde “zbraňami” sú pochopenie a opatrnosť. Tento druh zážitku môže inšpirovať malých biológov a konštruktérov.
Základné znalosti o podmorskom svete
Mladší hráči sa možno prvýkrát stretnú s pojmom biodiverzita, mechanikami podmorského tlaku, ako aj prírodnej dynamiky medzi bylinožravcami a predátormi.
Námety na diskusiu:
3D tlačiarne a budúcnosť výroby
Pozrite si pomocou internetu rôzne zábery 3D tlačiarní a moderných strojov na spracovanie surových materiálov. Je tento aspekt hry podľa dieťaťa ešte priveľmi fantastický?
Predátori a teritoriálne chovanie
Prečo niektoré zvieratá napádajú človeka? Polemizujte spolu o tom, koho je to vina?
Rozmanitosť podmorského sveta
Porozprávajte sa o tajomných hlbinách oceánov. Vie vaše dieťa odhadnúť, akú časť podmorského sveta ešte nemá ľudstvo preskúmané?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.