+ Plusy
  • možnosť precvičiť si vedomosti z rôznych oblastí
  • rozsiahly obsah tém z viacerých predmetov
  • vhodné pre žiakov prvého i druhého stupňa ZŠ i pre študentov SŠ
  • stále pribúdajú nové témy
- Mínusy
  • autormi projektu sú Česi, a v niektorých prípadoch sa vyskytne chyba (na zdokonaľovaní webu i opravovaní chýb však autori neustále pracujú)
platformy
žánre
vek

Vieme to je portál, ktorý pomáha hravou formou precvičovať vedomosti zo školy

Platforma je skvelou pomôckou pre žiakov, učiteľov, ale i rodičov. Deti si vďaka nej precvičia svoje znalosti zo slovenčiny, angličtiny, nemčiny, matematiky, informatiky a všeobecného prehľadu.

Ako to celé funguje? Máte možnosť si vybrať z dvoch verzií, buď pre rodičov alebo pre učiteľov. Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny, každý si na portáli nájde to, čo potrebuje. Žiaci majú možnosť precvičovať si svoje vedomosti sami doma, ale aj počas vyučovania v prípade, ak má škola zakúpenú licenciu. Tú si na webe vyberiete podľa svojich predstáv, od čoho sa potom odvíja aj výška ceny. Pozitívum je, že ak sa ešte len rozhodujete, či si tento projekt zakúpiť, máte možnosť si ho na mesiac vyskúšať bezplatne. Aplikácia je dostupná tu.

Prínos pre dieťa:
Okrem tradičného skúšania a precvičovania si deti svoje nadobudnuté vedomosti precvičujú aj pomocou rôznych hier, a to individuálne alebo so svojimi spolužiakmi v tíme. Aplikácia obsahuje hry s rôznymi mechanikami a dieťa si môže vybrať Roboty, Strieľačku, Príšerky či Tetris. V hrách pre viacerých hráčov zas Tímovku, Preteky alebo Územia. V matematike sú dostupné aj ďalšie varianty hier, a to: Tipovačka, Odkrývačka či Hádanie a maľovanie.
Deti si tiež vedia vybrať medzi ľahkou, strednou alebo ťažkou úrovňou náročnosti. Ľahká a stredná úroveň je vhodná skôr pre žiakov základných škôl, a ťažká pre študentov stredných škôl. Čo sa týka učiva, nájdete tam tematické okruhy od začiatku ZŠ až po koniec SŠ. Zmienené hry sú určené skôr pre trpezlivých hráčov so skvelým postrehom.
Žiaci si tiež v slovenčine, nemčine a angličtine precvičia čítanie s porozumením. Aplikácia využíva úryvky zo známych literárnych diel akými sú Harry Potter či Winnetou, alebo zo seriálov Teória veľkého tresku či Simpsonovci. V rámci informatiky si tiež vyskúšajú programovanie, ale i desaťprstovú hmatovú metódu a vo všeobecnom prehľade sa nájdu naozaj rôznorodé témy.

Čo hra rozvíja:
Postreh
V niektorých typoch hier je potrebné, aby sa dieťa plne sústredilo, pretože ten, kto je rýchlejší, vyhráva.
Zlepšuje pravopis
Na webe žiaci nájdu i bohatý počet diktátov a pravopisných cvičení, vďaka čomu si vedia, dokonca i hravou formou, jednotlivé pravopisné javy a náročné princípy viac utvrdzovať.
Trénuje sústredenosť
Tieto hry tiež nabádajú žiakov k tomu, aby sa plne sústredili na opakované javy. V závere každého javu sa zobrazuje krátka pomôcka, ktorá vysvetľuje, prečo má daný jav konkrétne
Námety na diskusiu:
Pravopis a čítanie s porozumením
Porozprávajte sa, prečo je dôležité ho ovládať a ako nám tieto vedomosti dokážu pomôcť v budúcnosti.
Matematika
Diskutujte o finančnej gramotnosti. Opýtajte sa detí, či si myslia, že sú finančne gramotné a čo pre ne tento pojem znamená. Ako si predstavujú finančnú gramotnosť ony?
Všeobecný prehľad
Preberte, kde všade budú v živote potrebovať všeobecný prehľad a na čo.

Gabriela Paálová

Gabika vyštudovala slovenský jazyk a dejepis na Pedagogickej fakulte UK. Učí slovenčinu a dejepis na druhom stupni ZŠ. Momentálne je na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou a voľný čas najradšej trávi pri dobrej knihe, hre, kreatívnej činnosti alebo učením sa španielskeho jazyka. Rada si vyrazí do kina na skvelý sci-fi film. Jej najobľúbenejšia knižná séria je Harry Potter a najobľúbenejšia hra Zaklínač.