Ako sa stať digitálnym výskumníkom? Vitajte v Zooniverse!

Dobrovolníčiť sa dá už aj z pohodlia vášho domova. Stačí sa zapojiť do niektorého zo zaujímavých vedeckých projektov v Zooniverse.

Deti svoj voľný čas bežne trávia aktivitami, ktoré ich bavia a zaujímajú. Existuje však spôsob, ako skĺbiť príjemné s užitočným a vo voľnom čase pomôcť vedeckému pokroku. Ako? Odpoveďou je Zooniverse.
Poslaním Zooniverse je vytvorenie príležitosti, v ktorých sa aj bežní ľudia môžu zapojiť do vedeckých výskumov. Ide o koncept nazvaný citizen science – občianska veda.
Vedci z rôznych odvetví pri svojej práci produkujú veľké objemy dát, mnohé však umelá inteligencia nevie spoľahlivo spracovať. Namiesto vytvárania zložitých algoritmov môžu pomocou platformy Zooniverse osloviť ľudí po celom svete, aby im pri ich práci pomohli. Každý z nás sa tak môže niekoľkými kliknutiami stať súčasťou menších či väčších výskumných projektov na poli medicíny, biológie, histórie, astronómie či fyziky. V praxi budú deti poväčšinou identifikovať a určovať, čo sa na konkrétnych fotografiách či záznamoch nachádza.

Ponuka projektov na Zooniverse je široká a časom sa mení. Aj keď na začiatku nemusíte naraziť na tému, ktorá by vaše dieťa zaujala, stačí pár dní počkať a znova Zooniverse navštíviť. Viaceré projekty skončia po vyhodnotení dát, iné sú nedostupné len dočasne, kým vedeckí pracovníci nazhromaždia ďalší balík informácií a fotografií. Bežne môžete naďabiť na výzvu na katalogizovanie fotografií divoko žijúcich zvierat, ktoré výskumníci pozbierali pomocou fotopascí, ale aj zábery z Hubblovho teleskopu, pri ktorých astronómom pomáhate identifikovať málo známe kozmické javy. Je obľúbeným koníčkom vašich detí história? Ponorte sa s nimi do obrovských digitálnych archívov, kde nájdete denníky vojakov z prvej svetovej vojny, alebo sa spolu pokúste prehrýzť cez zoznamy ľudí prichádzajúcich do Spojených štátov v 19. storočí. Ktovie, možno zbadáte aj mená, ktoré poznáte… Vďaka Zooniverse môžu vaše deti dokonca stáť pri objave nového asteroidu, či doposiaľ neznámej planéty!

Ak narazíte na problém či otázku, ktorú neviete zodpovedať, napríklad: “Je na tejto fotografii noha antilopy či byvola?”, nezúfajte. K dispozícii máte aktívnu komunitu amatérskych bádateľov a tí možno správnu odpoveď poznajú. Pri každej fotografii či grafe je vždy poruke možnosť ich kontaktovania, prístupná iba pre registrovaných užívateľov.
Každý vedecký projekt má svoje pravidlá, s ktorými budete na začiatku oboznámení. Viaceré z projektov si môžete vyskúšať na nečisto a naučiť sa rozlišovať jednotlivé javy na už spracovaných dátach . Na portáli Zooniverse sa nemusíte registrovať. Bezplatná registrácia vám však umožní kontakt s komunitou státisícov dobrovoľníkov a aj samotných vedeckých pracovníkov, ktorí potrebujú vašu pomoc. Hlavným predpokladom na participáciu je aspoň základná znalosť angličtiny a, samozrejme, zvedavosť a chuť pomáhať.

Na podobnom princípe ako Zooniverse fungujú aj mobilné aplikácie, ako iNaturalist, zameraná na pozorovanie rôznych druhov zvierat a ich správanie, či eBird, ktorá sa venuje vtáctvu, jeho migrácii a diverzite. Dáta si navzájom zdieľajú ľudia z celého sveta a následne ich pri svojej vedeckej činnosti spracúvajú ornitológovia či ekológovia.
Zooniverse je ideálnou voľnočasovou aktivitou, ktorá dieťaťu pomôže priblížiť prácu vedcov, spoznať rôzne zákutia prírody a správania zvierat, ale aj tajomstvá slnečnej sústavy či vzdialeného vesmíru, ktoré bežne v učebniciach nenájdete. V neposlednom rade však ponúka vám a vaším deťom možnosť posúvať hranice ľudského poznania.

Mikuláš Fekete

Mikuláš vyštudoval geológiu na Masarykovej univerzite v Brne, jeho vášňou však vždy boli počítačové hry. Tým sa momentálne venuje aj pracovne ako level designer v Pixel Federation. Je veľkým fanúšikom sci-fi a fantasy literatúry a vedy ako takej. Vďaka svojmu štúdiu si vytvoril blízky vzťah k prírode a tematike životného prostredia a jeho ochrany. Jeho snom je v budúcnosti napísať sci-fi novelu.