6 hier pre budúcich astronautov, od ktorých sa len tak ľahko neodtrhnete

Sníva aj vaše dieťa, že raz bude kozmonautom? Potom sú tieto hry a aplikácie práve pre neho. Možno vďaka nim zistí, že viac ako astronautom chce byť raketovým fyzikom alebo vedcom v NASA.

Professor Astro Cat’s Solar System – iOS

Astrocat je malá interaktívna encyklopédia pre deti od osem rokov. Poskytuje náhľad do nasej slnečnej sústavy, niekoľko zaujímavých zhrnutí o planétach či iných vesmírnych telesách v krátkych a zrozumiteľných textoch. Každá zastávka na mape slnečnej sústavy obsahuje aj krátky kvíz. Deti poteší hlavne prekrásna rozprávková animácia. Za nadobudnuté vedomosti hráči získavajú medaily, z ktorých následne vedia postaviť vlastnú raketu. Aplikácia je momentálne v Angličtine a niekoľkých ďalších svetových jazykoch.
 

 

Kerbal space program – PC, XboX, Playstation

Táto hra je určená pre deti od desať rokov. Vyžaduje totiž aspoň základné znalosti fyziky. Pomocou série pokusov a omylov si hráči skúsia postaviť raketu, ktorá dosiahne hranicu vesmíru. Kedže ide o náročnejší simulátor, budú sa musieť potrápiť s konceptom zmeny váhy v dôsledku postupnej straty paliva, oddeľovania prídavných rakiet, správneho stabilizovania rakety, a to všetko s ohľadom na financovanie vesmírneho programu. Hra ponuka dva módy, sandbox mód bez odmedzení pre vlastnú kreativitu, alebo orientovaný na naplnenie zadaných cieľov. My v redakcii prehlasujeme, že z nás raketoví inžinieri nebudú.

 

11qn595

 

Angry birds space – Android, PC, iOS a Angry birds star wars – Android, iOS

Nečakané podarené variácie pre legendárnu hru pridali okrem nových mechaník aj levely zahrňujúce planéty. Tým pádom musia hráči pri svojich balistických krivkách uvažovať aj nad gravitačným zakrivením, orbitálnymi otáčkami a rôznom vplyve kozmických telies na vystreľované naštvané vtáky.

 

Angry-Birds-Star-Wars-Space-gameplay-on-the-Death-Star-levels

Moon base alpha – PC

Aj keď v tomto prípade je vesmír iba téma, v hre je vhodne využitý na doplnenie základnej myšlienky spolupráce. Hráči ovládajú kozmonautov na mesačnej základni, ktorú postihla katastrofa. Navzájom si musia skoordinovať svoje úlohy a v časovom limite ju opraviť. Hra je vyvíjaná priamo tímom z NASA a ponúka nenásilný ale o to viac netradičný zážitok.

 

pict-90

Space agency – Android, iOS

Táto hra je prakticky jednoduchšia verzia Kerbal space program pre mobilné telefóny. Ponúka však veľmi podobný zážitok konštrukcie a testovania rakiet, ktoré majú dosiahnuť orbit. Výhodou je, že sa dá stiahnuť a vyskúšať zadarmo.

 

maxresdefault

Universe Sandbox 2 – PC

Ide o simulátor vlastného vesmíru. Hráči majú k dispozícii paletu možností, ako vytvoriť vlastnú slnečnú sústavu, alebo sa hrať s tou našou. Geológia, gravitácia, rotácia, meteorológia a svetlo sa prispôsobujú pokusom hráčov. Universe Sandbox funguje úžasne ako edukatívny nástroj, deti si môžu vyskúšať meniť jednotlivé atribúty solárneho systému a sledovať, aký efekt daná zmena spôsobí. K dispozícii je aj žiadosť o hru zdarma pre učiteľov. 

Universe-Sandbox-²-Alpha-15.1-UI

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.