+ Plusy
  • Výborný príbeh
  • Rozvíja logické myslenie
- Mínusy
  • Plný zážitok len pre tých, čo ovládajú angličtinu
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Good old games Playstation Store

Zachráňte obdĺžnik pred samotou v Thomas Was Alone

V záplave graficky pôsobivých moderných titulov by bolo ľahké túto hru prehliadnuť, ale pripravili by ste sa o skvelý zážitok.

Hra má čo ponúknuť všetkým vekovým kategóriám. Jedná sa o minimalistickú 2D plošinovku, kde  je v princípe cieľom dostať svoju postavičku z bodu A do bodu B. Postupne sú levely čoraz náročnejšie a musíte začať premýšľať, ako sa dopracovať do cieľa. Hra sa zameriava viac na logické myslenie ako na rýchle reflexy, no vyžaduje si aj trochu trpezlivosti a šikovnosti. Vždy po niekoľkých leveloch pridáva nové hrateľné postavičky, takže Thomas síce už nie je sám, no hráč musí dostať do cieľa viac postáv v čoraz komplikovanejších leveloch.
Prvoplánovo hra predstavuje jednoduchú “hopsačku” s jednoduchými geometrickými tvarmi. Každý má však iné schopnosti a preto Thoma Was Alone pracuje hlavne s logickým myslením a riešením problémov. Hra má aj druhú úroveň, ktorú však ocenia rodičia a staršie deti, zdatnejšie v angličtine. Ponad všetky levely sa nesie hlas rozprávača, ktorý hráčom predstavuje príbeh hry, opisuje myšlienky a emócie geometrických tvarov a celkovo hre vdychuje život. Pre tých, ktorí nemajú problém s angličtinou, získava hra úplne nový rozmer.

thomas_was_alone_wallpaper_by_ausman101-d6l79cm

Prínos pre dieťa:
V prvom rade hra precvičuje logické myslenie, potom (ako všetky plošinovky) jemnú motoriku a reflexy. Hra je prezentovaná extrémne minimalistickým štýlom, logické problémy sú tak prezentované veľmi čistým štýlom.
Pre staršie deti, ktoré rozumejú angličtine, hra dostáva úplne nový rozmer. Vďaka výbornému výkonu rozprávača (ktorý zaň získal aj ocenenie BAFTA), hra ľahko pomocou abstrakcie prenesie dieťa do svojho sveta a rozpovie krásny príbeh.
Čo hra rozvíja:
Logické myslenie
Problémy sú spočiatku jednoduché, hra postupne pridáva nové postavy s novými schopnosťami a logické problémy sú čoraz náročnejšie.
Námety na diskusiu:
Spolupráca
Každá postava v hre má iné schopnosti a povahu. Spočiatku si nedôverujú, ale naučia sa spolupracovať. Aká je dôležitosť spolupráce? Viete sa spoľahnúť na iných a môžu sa iní spoľahnúť na vás?
Čo je to život?
Pre staršie deti. Postavičky v hre sú pokazená umelá inteligencia a nadobúdajú vedomie. Dá sa povedať, že je to forma života? Ako definujeme živé a neživé?

Počet hráčov: 2-4

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.