Populárna veda na Youtube: 10 kanálov, ktoré vám vysvetlia, ako funguje svet

Prečo je sklo priesvitné? Ako funguje evolúcia? Je rajčina ovocie alebo zelenina? Ak vás odpoveď na tieto, alebo aj mnohé iné otázky zaujíma, týchto 10 Youtube kanálov sa určite oplatí sledovať.

1. Kurzgesagt – In a Nutshell

Výborne spracované Youtube videá o vede, vesmíre, technológiách ale aj humanitných vedách. Doplnené sú nádhernými animáciami, ktoré vám pomôžu tému ľahšie pochopiť. Kurzgesagt vydáva jedno nové video každý mesiac a nájdete k nim aj české titulky. Niektoré z videí sú taktiež dostupné v nemčine.

 

2. AsapSCIENCE

AsapSCIENCE vám jednoduchou formou odpovie na tie najrozličnejšie otázky. Napríklad, čo by sa stalo, keby sa všetok ľad na zemi roztopil, alebo keby sa všetci ľudia zrazu stali vegetariánmi. V niektorých videách vystupuje aj Bill Nye the Science Guy (americký Majster N). České titulky má bohužiaľ iba pár z nich.

 

3. CrashCourse

Filozofia, anatómia, sociológia, fyzika, dejepis, biológia, chémia, psychológia… CrashCourse ponúka, v ľahko stráviteľných 10-15 minútových dieloch, úvod do každej z týchto vied a oveľa viac.

 

4. Today I Found Out

Today I Found Out alebo “Dnes som sa dozvedel” je kanál, ktorý video po videu odpovedá na každodenné otázky, nad ktorými sa každý už určite niekedy zamýšľal. Prečo je syr čedar oranžový, keď mlieko je biele? Ako premýšľajú nepočujúci ľudia? Prečo je Austrália kontinent, ale Grónsko je ostrov? Nové video vychádza každý deň, ale české titulky má len veľmi málo z nich.

 

5. SciShow

Prečo majú niektorí ľudia krivé zuby? Ako by chutilo mäso dinosaura? Je bezpečné používať verejnú Wi-Fi? SciShow má odpoveď na tieto, ale aj mnohé iné otázky.

 

6. Vsauce

Vsauce sa vo svojich videách často venuje fyzike a vesmíru. Dozviete sa napríklad, čo by sa stalo, keby slnko zrazu zmizlo, alebo či by zbrane fungovali aj vo vesmíre. Všetky videá sú v angličtine.

 

7. Veritasium

Aj najjednoduchšie otázky majú niekedy tie najzaujímavejšie odpovede. Odkiaľ čerpá slnko svoju energiu? Z čoho sa skladá plameň sviečky? Prečo žije väčšina jedovatých živočíchov v teplých krajinách? Veritasium každý týždeň odpovedá aj na jednu z týchto otázok.

 

8. The School of Life

The School of Life je kanál, ktorý sa špecializuje na spoločenské a humanitné vedy. Každé video je venované osobnosti z oblasti literatúry, umenia, architektúry, filozofie… Dozvedieť sa môžete napríklad to, prečo Andy Warhol rád chodil do čistiarne, alebo ktorú z Goetheho kníh Napoleon čítal viac ako sedemkrát.

 

9. BrainCraft

BrainCraft sa vo svojich videách špecializuje na neurológiu a mozog ako taký. Prečo sú emócie nákazlivé? Čo je dobré na zabúdaní? Koľko váži tajomstvo?

 

10. Extra Credits

Americký kanál Extra Credits sa vo svojich videách venuje hrám a ich dizajnu. Upozorňuje na problémy tých najpopulárnejších a ponúka riešenia, ako by sa tieto hry dali v budúcnosti vylepšiť. Okrem toho každú sobotu pridáva nový diel série Extra History, kde populárnou formou približuje menej známe príbehy z histórie.

 

Sylvia Smatanová

Sylvia vyštudovala herný dizajn vo Fínsku. Momentálne žije v Helsinkách, kde pracuje v hernom štúdiu Rovio Entertainment - známe najmä sériou mobilných hier Angry Birds.