+ Plusy
  • Unikátna estetická kvalita
  • Veľmi osobný príbeh na pozadí veľkej tragédie
  • Bez explicitného násilia
- Mínusy
  • Napriek nenásilnosti tragický príbeh nemusí byť vhodný pre veľmi citlivé povahy
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Zahrajte si osobnú drámu z prvej svetovej vojny 11 – 11 Memories Retold

Vžite sa do role amerického vojnového fotografa a nemeckého konštruktéra (a mačky!) pátrajúcich po synovi v zákopoch prvej svetovej vojny.

“Aj tak som sa nestaral o túto vojnu. Vždy som sa staral iba o nášho syna” Táto veta vynikajúco charakterizuje krátku a krásnu hru z prostredia prvej svetovej vojny 11 – 11 Memories Retold. Otec, nemecký konštruktér sa rozhodol obetovať všetko aby našiel svojho strateného syna. Stretáva sa s americkým fotografom a spriatelia sa. Skrz ich osobné príbehy máme možnosť spoznať ďalšie tragické udalosti vojny. V hre nie sú žiadne záporné postavy, dokonca aj vysokopostavený dôstojník bojuje s faktom, že posiela chlapcov na smrť.
Hra na rozdiel od už recenzovanej tematicky príbuznej Valiant Hearts volí akúsi impresionistickú grafiku, ktorá výborne dokresľuje atmosféru a dokáže byť aj intímna aj epická. Obe sú skvelým príkladom, ako lepšie pochopiť, čo sa skutočne skrýva za každou jednotkou v tých miliónoch o ktorých sa učíme na dejepise.

Prínos pre dieťa:
“Osobná” skúsenosť s jednou z najdôležitejších udalostí moderných dejín. Napriek tomu, že hrdinovia sa pohybujú priamo na fronte, hra nezobrazuje explicitné násilie. Tragédiu prvej svetovej vojny ukazuje oveľa citlivejšie, ale o to silnejšie.
Hra je pomerne jednoduchá na ovládanie, ale vyžaduje angličtinu. Niektoré pasáže sú v nemčine, ale s anglickými titulkami. Čo sa týka úloh, tie nie sú nijako náročné a zvládne ich aj menej skúsený hráč či hráčka.
Titul má veľmi vysoké estetické kvality. Okrem výbornej dramaturgie celého príbehu využíva unikátny (v hrách naozaj málo vídaný) impresionistický štýl, ktorý pôsobí ako oživené obrazy starých maliarov.
Čo hra rozvíja:
Znalosti histórie
Aj keď samotný príbeh je fiktívny, pozadie udalostí je historicky verné.
Estetické cítenie
Okrem unikátnej vizuálnej prezentácie a kvalitného príbehu je súčasťou hry aj robenie fotografií, ktorých estetická kvalita sa posudzuje.
Empatia
Hra ukazuje vojnu ako veľmi osobnú vec, ktorá nepozná dobrých a zlých, len utrpenie. Pomáha vcítiť sa do smutných osudov spôsobených vojnou.
Námety na diskusiu:
Prvá svetová vojna
Čo bolo jej príčinou? Aké krajiny proti sebe bojovali? Ako vojna zmenila bežný život ľudí?
Priateľstvo
Je možné spriateliť sa s “nepriateľom”? Hra ponúka viacero ukončení, ktoré súvisia práve s odpoveďou na túto otázku.
Impresionizmus
Čo je charakteristické pre tento výtvarný štýl? Prečo myslíte že ho autori vybrali k tejto hre?

Počet hráčov: 1

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).