Návod pre rodičov: Ako fungujú digitálne “knižnice” na videohry

Nie každý rodič musí rozumieť slovám “subscription services”. Preto si to skúsime vysvetliť na jednoduchej analógii a vymenovať si tie najznámejšie z nich.

vek

Predstavte si rozdiel medzi knižnicou a knihkupectvom.

V kníhkupectve si knihu kúpite, je vaša, po prečítaní si ju viete odložiť na poličku. Takto doposiaľ zväčša fungovalo hranie videohier. Pokiaľ však čítate kníh veľa, alebo ich chcete len “vyskúšať” je pre vás možno výhodnejšia knižnica. V nej zaplatíte za členské a máte takmer neobmedzený prístup k celej jej ponuke. Keď si prestanete platiť členstvo, žiadna kniha vám neostane.

Úplne rovnako je to aj s hrami. V dnešnej dobe si však “kúpiť hru” často neznamená priniesť domov cédečko alebo kartridž. V prípade online obchodov ide skôr len o pomyselné zaradenie hry na vašu osobnú, digitálnu poličku. 

Je tu však možnosť kúpiť si “permanentku do knižnice”. Vo svete je takáto služba známa pod anglickým pojmom “subscription”. 

 

Pre deti jedine s kontrolou

Je dobré zvážiť si výhody a nevýhody takéhoto predplatného. Prirovnanie ku knižnici by mohlo zavádzať. Zatiaľčo neobmedzený prístup ku knihám znie ako dobrý nápad, s hrami to má zmysel len za určitých okolností. Hodia sa v prípade, že máte doma hráčov, ktorí radi skúšajú nové hry a nevydržia pri nich dlho. Veľká knižnica znamená veľký výber z ktorého môžu “ochutnávať” a skákať z jednej hry na druhú. 

Rovnako tak sa táto voľba hodí aj ako vzorkovník. Pokiaľ vy alebo vaše dieťa zvažujete kúpu konkrétneho titulu a existuje možnosť si na jeden mesiac predplatiť prístup do knižnice za zlomok ceny, prečo si ho najprv nevyskúšať a okrem toho otestovať aj iné možnosti z ponuky?

Medzi negatíva patrí, ako už bolo spomenuté, že po uplynutí “členstva” sa všetky hry stratia.

Zároveň, súčasťou balíka sú aj tituly, ktoré nemusia byť zaujímavé. A aj keď sa ponuka väčšinou obmieňa a rozširuje, môže sa stať že sa ocitnete v období, kedy vás nič nebude zaujímať. Takéto predplatné potom zamrzí a samozrejme sa nedá vrátiť. V takomto prípade človek zaplatí za predpatné v konečnom dôsledku oveľa viac peňazí, ako keby si kúpil iba jednu hru raz začas.

 

Ale oveľa dôležitejšie je spomenúť závislosť

Prístup k obrovskému množstvu hier znamená, že dieťa si prestane ich jednotlivú hodnotu vážiť. To vedie ku “skákaniu” od jednej k druhej hre v momente, keď sa v nich vyskytne náročnejšia prekážka. Tento problém, by sa mohol dať vyriešiť napríklad tým, že službu by si dieťa muselo platiť samé, prípadne spolufinancovať. To však môže viesť k úplne inému problému.

Poznáte to, ako si niektorí ľudia platia pernamentku do posilovne v nádeji, že ich to donúti cvičiť? Pri predplatených hrách (ale aj iných službách) to môže dopadnúť opačne. Mladý hráč si platí mesačný poplatok, aby sa mohol hrať. Veľakrát si ale neuvedomí, že sa hrá iba preto, lebo si za to platí. Je naozaj dôležité, aby nad týmito službami držali rodičia dohľad. Našou úlohou však nie je démonizovať, ale informovať o výhodách a možných rizikách. Preto sa poďme porozprávať o konkrétnych herných “knižniciach”. Je ich hneď niekoľko a rodičia by mali rozlišovať, či by chceli takéto “členské” s prístupom k veľkému množstvu hier platiť pre konzolu, mobilné (smart) zariadenie alebo počítač.Nájde sa však aj niekoľko možností, ktoré platformy kombinujú. Je to pomerne zložitý labyrint ponúk a preto sme ho zjednodušili len na krátky popis, cenu, odkaz na zoznam hier a pridávame našu (zväčša) edukačnú preferenčnú hru.

Smart telefóny, tablety a TV

Chytré zariadenia majú zväčša prepojené knižnice aplikácií a preto je možné zakúpenú hru spustiť na telefóne, tablete a v niektorých prípadoch aj na Smart televízii.

 

Android – Google Play pass

Prístup do knižnice aplikácií, ale hlavne hier pre akékoľvek podporované zariadenie s androidom a android TV. 

Cena: 4,99€ mesačne alebo 29,99€ ročne

Zoznam: Externý zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Celá rada edukačných hier (pozrite zoznam) pre menšie deti, ale aj zaujímavé veci pre starších ako Detektor vesmírnej stanice ISS, Mini Metro

 

iOs – Apple Arcade

Prístup do knižnice hier pre akékoľvek podporované zariadenie – iphone, ipad, mac, apple TV. 

Cena: 4,99€ mesačne alebo 49,99€ ročne

Zoznam: Externý zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Exkluzívny Outlanders, Assemble with care, Alba: A Wildlife adventure

 

Android a iOs – GameClub

Ponúka predovšetkým hry, ktoré už sú vyradené z bežných obchodov, alebo ich pôvodní vývojári už neaktualizujú. Funguje na podporovaných zariadeniach – iphone a Android telefóny.

Cena: 4,99€ mesačne alebo 49,99€ ročne

Zoznam: Externý zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Na tieto zariadenia už neobstarateľná hra Waking Mars.

Konzoly

Súčasná generácia konzol pozostáva z troch firiem, pričom každá má svoju vlastnú platformu. Sú to Microsoft, Nintendo a Sony. Ponúkajú rôzne predplatné programy vďaka ktorým sa herná knižnica môže rozširovať každý mesiac. Prostredníctvom týchto služieb získavate tituly zdarma, ale aj prístup k exkluzívnym zľavám.

 

Nintendo – Nintendo Switch

Služba ponúka niekoľko starších retro hier, časovo obmedzený prístup k vybraným titulompre Switch a je nutná, pokiaľ sa deti chcú hrať svoje už zakúpené hry online (avšak iba tie od oficiálneho vydavateľa spoločnosti Nintendo).

Cena: 3,99$ mesačne alebo 19,99$ ročne

Zoznam: Oficiálny zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Na obmedzenú dobu si môžete vyskúšať napríklad pohybom ovládanú hru ARMS

 

Sony Playstation – Playstation Plus

Je tu dostupná knižnica hier, no s malým háčikom. Hry sa tu objavujú zadarmo a ponuka sa neustále obmieňa, no zákazník si ich musí pridať do knižnice sám. Buduje si tak vlastnú zbierku, ku ktorej má prístup iba ak si platí predplatné. K tomu má zľavy na ostatné tituly pre predplatiteľov. Momentálne ponúka zbierku hier pre Playstation VR, Playstation 4 a Playstation 5. Rovnako tak je nutné mať službu aktívnu, ak sa chcete hrať online. 

Cena: 9,99$ mesačne alebo 44,99$ ročne

Zoznam: Externý zdroj + aktuálne pridané hry

Čo stojí za povšimnutie: Je nutné sledovať aktuálnu ponuku, ktorá sa každý mesiac mení -hry odchádzajú a prichádzajú.

 

Počítač

Možnosť hrať sa pomocou PC je vo väčšej miere pokrytá v ďalšom odseku s názvom Hybridné ponuky. Samostatnú knižnicu pre fanúšikov počítačov má pod palcom spoločnosť Ubisoft.

 

Ubisoft – Uplay +

Uplay plus ponúka veľkú knižnicu (viac ako 100 hier), drobné výhody a vylepšenia pre predplatiteľov, ako aj mesačné odmeny. Táto služba sa dá kombinovať s cloudovým hraním v službe Google Stadia (viac informácií na konci článku).

Cena: 14,99€ mesačne

Zoznam: Interný zdroj, prehľadnejší Externý zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Valiant Hearts: The Great War, Settlers 7 History Edition, Discovery Tour by Assassin’s Creed: Ancient Egypt

Hybridné ponuky

Niektoré knižnice obsahujú hry prístupné na konzole, počítači ale aj iných zariadeniach. Vhodné sú pravdaže, pre deti, ktoré môžu tieto prepojenia využiť.

 

Microsoft zariadenia – Xbox Game Pass

Microsoft ponúka niekoľko verzií predplatného, ktoré okrem zoznamu hier ponúkajú aj zľavy pre predplatiteľov. Možnosti ako členstvo len pre PC hráčov, len pre Xbox konzoly, prípadne špeciálnu veľkú ponuku. Tá prepája obe možnosti (ak majú hráči počítač a aj konzolu) pridáva do balíka aj cloud hranie na android zariadeniach a nejaké ďalšie lákadlá.  

Cena: 12,99€ mesačne alebo ~100€ ročne, samostatne 9,99€ mesačne

Zoznam: Oficiálny zdroj

Čo stojí za povšimnutie: Lego hry, Cities: Skylines a Minecraft.

 

Electronic Arts – EA play 

Firma EA vlastní väčšinu najpopulárnejších titulov. Hlavne športové série, akčné strieľačky a simulátory. Tak ako ostatné príklady, aj táto služba má knižnicu, no v “premium” balíku ponúkajú prístup ku všetkým svojím hrám, aj tým úplne najnovším.

Cena: 3.99€ mesačne alebo 24.99€, premium balík 14,99€ mesačne alebo 99.99€

Zoznam: základný balík, prémium balík

Čo stojí za povšimnutie: My Time at Portia, Opus Magnum, Overcooked, Spore

 

Poznámky:

V tomto zozname nespomíname služby

  1. Humble Bundle Humble Choice pretože nejde o predplatné za prístup ku knižnici.
  2. Nvidia  – GeForce Now, táto služba ponúka len vzdialený cloudový server/počítač a nie hry.
  3. Google Stadia, pretože opäť, ponúka iba server a hry si v ňom nakupujú zákazníci samostatne. 
  4. Amazon Luna, pretože v čase písania článku nie je dostupná na Slovensku a v Českej Republike.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu