+ Plusy
  • Dobrovoľná možnosť zbierať a skúmať dejepisné fakty
  • Netradičný uhol pohľadu na vojenský konflikt
  • Bez nutnosti ovládať cudzí jazyk
vek

Prvá svetová vojna bez zbytočného násilia, Valiant Hearts: The Great War

Odhodláte sa byť kuchárom či zdravotnou sestrou počas prvej svetovej vojny? V hre Valiant Hearts čakajú logické hlavolamy a množstvo historických faktov.

Hra sa odohráva počas prvej svetovej vojny a sleduje ju z rôznych perspektív. Medzi iným napríklad očami vojaka, kuchára, zdravotnej sestry či psieho pomocníka. Príbeh sa vpred posúva úspešným lúštením hlavolamov s rozličnou náročnosťou. Valiant Hearts prekvapivo obsahuje minimum násilia. Povzbudzuje tak hráčov v hľadaní mierumilovne riešených konfliktov. Grafické zobrazenie odľahčuje pomerne ťažkú tému, čo taktiež prispieva k nízkej explicite obsahu. Kreslená podoba je inšpirovaná historickými novinovými karikatúrami. Pre deti, ktoré rady hľadajú a objavujú, je prichystaných aj niekoľko tajných zákutí s hernými odmenami.

 

Great war

Prínos pre dieťa:
Počas hrania deti spoznajú množstvo dejepisných faktov o prvej svetovej vojne. Nejedná sa však len o popis zbraní či iných vojnových reálií, napríklad sa dozvedia, akým spôsobom sa na bojiskách doručovali listy alebo ako blato vojakom komplikovalo život v zákopoch. Deti sa tiež stretnú s morálnymi problémami a uvidia, že vojaci v skutočnosti nebojujú vo vojnách vždy dobrovoľne. Znalosť angličtiny nie je nutná, pri riešení úloh, ako aj veľkej časti príbehu, sa deti zaobídu aj bez nej. Doplňujúce dejepisné fakty však znalosť cudzieho jazyka vyžadujú. Ovládanie je jednoduché a pochopí ho aj mladší či neskúsený hráč, napomáha tomu aj zasadenie do 2D prostredia.
Čo hra rozvíja:
Historický kontext a znalosti
Aj bez znalosti anglického jazyka rozvíri diskusiu o historickom kontexte prvej svetovej vojny.
Logické myslenie
Väčšina úloh, hádaniek a hlavolamov pomôže deťom s analýzou prostredia a správnym vyhodnotením situácie.
Námety na diskusiu:
Dobrý a zlý
Deti absolvovali hru, v ktorej spoznali hrdinov na oboch stranách vojnového frontu. Vedia povedať, kto bol v tejto vojne ten “dobrý” a kto ten “zlý”? Porozprávajte sa s nimi o tom, prečo sú úlohy jednotlivcov vo vojne také nejednoznačné.
Vojna bez vojakov
Ako sa deti cítili, keď v tejto hre ovládali postavu bez možnosti útočiť? Bola hra za kuchára či ošetrovateľku nudnejšia ako v bežných hrách, ktoré sú najmä o strieľaní?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.