+ Plusy
  • Jednoduché pravidlá a ovládanie
  • Bez násilia
- Mínusy
  • Pri hre sa veľa čaká
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Apple Arcade

Outlanders je budovateľská stratégia exkluzívne pre Apple zariadenia

Spojenie stratégie a žánru boja o prežitie v nehostinných podmienkach do jedného titulu. Outlanders ponúka veľkú hru na malých dotykových obrazovkách.

Outlanders je strategická budovateľská hra v jednoduchom minimalistickom vizuálnom spracovaní. Ide o plnohodnotný titul. Neobsahuje žiadne skryté platby, násilie, konflikt a deti sa v nej budú môcť sústrediť výhradne len na “boj” s nehostinnou situáciou. Titul ponúka dva herné módy. Prvý neobmedzuje a umožňuje si svoje mesto stavať bez vopred zadaných úloh. Druhý predstaví v krátkom príbehu situáciu, v ktorej sa hráč ocitne a taktiež sú mu zadané ciele, ktoré musí splniť. Častokrát ide o časovú tieseň, napríklad postaviť sedem mlynov za deväťdesiat dní. Vo všeobecnosti však ide o oddychovú hru, v ktorej sa veľa rozhoduje, stavajú sa tu budovy, cesty a panáčikom sa prideľujú pracovné úlohy. Podobná, no komplexnejšia hra tohto typu je Predynastic Egypt.

Prínos pre dieťa:
Na začiatok, je dôležité upozorniť rodičov, že hráči sa stretnú so stavbou krčmy a výrobou piva (a teda aj jeho konzumáciou malými postavičkami). Keď sa s obyvateľmi a zásobami jedla nezaobchádza správne, môže nastať hladomor. Starosta mesta môže cez “dekréty” vyhlasovať zákaz, alebo naopak popud k plodeniu detí. Tento akt sa v hre našťastie nezobrazuje. Každý večer idú všetci obyvatelia spať do svojich domov a pokiaľ sa niekto nový narodil, ráno sa dieťa objaví.Po istom čase sa z maloletých v hre stávajú dospeláci a niektoré staršie postavičky miznú s oznámením “xy zomrel na starobu”. Mimo tieto detaily je titul samozrejme vhodný aj pre mladšie ročníky.
Cudzí jazyk hráčovi z časti pomôže, hlavne v prvotnom zorientovaní sa v rôznych funkciách správy mesta. Zvyšok sa dá zvládnuť aj bez znalostí angličtiny či iných jazykov.
Veľká časť hracieho času pozostáva z čakania, keďže dieťa nedokáže priamo ovládať novousadlíkov, iba im ukázať kde a čo majú postaviť či zbúrať. Do istej miery sa dá hrací čas urýchliť, cez to všetko je titul vhodný viac pre trpezlivé povahy.
Čo hra rozvíja:
Strategické plánovanie
V budovateľských stratégiách všeobecne je nutné si vedieť správne rozplánovať kroky rozvoja svojho mesta. Pekárne potrebujú načas múku a mlyny zase obilie. Podobne to je aj s inými prvkami, ako ľudská sila, miesto na hernej ploche či obmedzený čas.
Kreativita
Na rôzne zadania v hre existujú odlišné spôsoby riešenia. Niektorí hráči ukončia úlohu s prakticky vyzerajúcim mestom, u iných bude dôležitejšie jeho skrášľovanie či symetria.
Znalosť cyklu výroby
Mladšie deti sa môžu prvýkrát oboznámiť s cyklom, akým sa zo surovín stáva materiál a z toho neskôr budovy, jedlo či iné výdobytky civilizácie.
Námety na diskusiu:
Nové osídlenia
Opýtajte sa detí, či si myslia, že aj dnes ešte niekde vznikajú nové osídlenia. Skúste s nimi diskutovať o tom, kde a prečo. Pomôžte si mapou sveta.
Cyklus spracovania surovín
Vyberte si vo vašej domácnosti predmet každodennej spotreby a diskutujte spolu – Viete vymenovať všetky premeny a úpravy surových materiálov, ktoré viedli k výrobe takéhoto predmetu?
Potraviny v prírode
Rozprávajte sa o tom, ktoré rastliny, huby a zvieratá by deti dokázali identifikovať ako “jedlé” keby sa ocitli v boji o prežitie s prírodou. Nájdite si atlas húb, prípadne návrhy konzultujte s internetovými vyhľadávačmi, alebo sa inšpirujte naším článkom o Appkách babky bylinkárky.

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.