Appky babky bylinkárky, ktoré vám pomôžu určiť druhy rastlín a stromov

Znalosť rastlín patrila k základnej výbave našich starých mám. Doba sa však mení a dnes môžete vďaka vhodným appkám nosiť babku bylinkárku vo vrecku.

Jeden z veľkých krokov, ktoré technológia v posledných rokoch spravila, je rozpoznávanie obrazu. Na niektorých letiskách vás cez hranice pustia vďaka facial recognition, na diaľnici vám zase počítač naskenuje poznávaciu značku a automaticky pošle pokutu. Táto istá technológia však slúži aj na príjemnejšie účely.

Aplikácie na identifikáciu rastlín a stromov vám nahradia encyklopedické vedomosti, ktoré sa bolo doteraz potrebné učiť naspamäť. Jednoducho poskytnú informácie, ktoré práve hľadáte a ušetria vám roky štúdia či boľavý chrbát od vláčenia atlasov. Niežeby sme tým chceli povedať, že učenie je zlé. Naopak, vďaka týmto digitálnym pomôckam sa o flóre naučíte až-až.

Vybrali sme a odporúčame tri bezplatné aplikácie.

 

Celkový víťaz: “PlantNet”  (Android, iOS)

Pl@ntNet je asi najlepšia appka, s akou sme sa v našom teste stretli. Jedná sa o občiansky prevádzkovaný neziskový projekt na identifikáciu rastlín, kvetov a stromov. Jednoducho odfotíte detail požadovanej časti rastliny – kvet, plod či list – nahráte ho na internet a počkáte pár sekúnd na odpoveď. Ak si program nie je istý, ponúkne vám možnosti najväčšej zhody. S ňou väčšinou dokáže rastlinu určiť aj amatér. Aplikácia následne zobrazí detaily názvoslovia, na presné overenie potom poskytne ďalšie užívateľské fotky, alebo otvorí stránku rastliny na wikipédii. Zaujímavou funkciou je pozrieť si pri každej rastline aj iné fázy vývoja, napríklad kvet alebo semiačko. Možno budete prekvapení, ako pekne kvitne napríklad taká obyčajná bazalka.

PlantNet má však aj nevýhody. Vyžaduje neustále pripojenie na internet, čo môže byť problémom v odľahlých oblastiach. Tým, že odkazuje na lokalizovanú verziu wikipédie, často chýbajú informácie o menej známych rastlinách, pretože slovenská wikipédia nie je taká rozvetvená. Ak máte teda záujem o naozaj detailné floristické informácie, prepnite si appku radšej do iného svetového jazyka.

Okrem bežných funkcií, ktoré ponúka bezplatne a jej dobročinnú podstatu, ponúka používateľom aj možnosť vytvoriť si takzvaný mikroprojekt. Jedná sa o mapu rastlín, ktorú môžete použiť napríklad na prednášku alebo komentovanú prechádzku. Predstavte si, že deťom zmapujete babkin chotár alebo miestnu botanickú záhradu. A to všetko bezplatne.

 

Slovenský vývojár: “Čo to tu kvitne?” (Android, iOS)

“Čo to tu kvitne?” je aplikácia od slovenského vývojára, ktorá však bola vďaka svojmu úspechu preložená do mnohých jazykov. Určená je len na detekciu kvetov – s listami, stonkami či kôrou vám nepomôže. K identifikácii ponúka trocha iný prístup. Nenechá vás fotiť, ale spýta sa vás na farbu, lokalitu, počet okvetných lístkov. Na základe toho pred vás postaví selekciu, kde by ste svoj kvet mali nájsť. Niekomu môže zo vzdelávacieho hľadiska viac vyhovovať tento pracnejší systém, lebo podporuje prácu s informáciami – časť analytickej práce totiž namiesto programu vykonáva sám užívateľ.

Z tohto hľadiska je “Čo to tu kvitne?” asi najvernejším nástupcom knižnej encyklopédie. Dokonca obsahuje aj pôvodné ručne kreslené ilustrácie prebrané z Wiki Commons. Ak chcete, aby deti ostali v kontakte s pôvodnejším spôsobom učenia sa o rastlinách, určite ju uprednostnite.

Nevýhodami programu sú spoplatnené funkcie – odstránenie reklám, automatická detekcia z fotografií alebo možnosti vyhľadávania. Iné appky ich obsahujú už vo svojej neplatenej verzii, navyše často v krajšom užívateľskom rozhraní.

 

Pre náročných: PlantSnap (Android, iOS)

PlantSnap je očividne najluxusnejšou aplikáciou v ponuke. Má krásne a jednoduché užívateľské rozhranie, výbornú úspešnosť detekcie a dokonca ponúka 24/7 dostupný tím online botanikov, ak by ste identifikáciu potrebovali konzultovať. Po odfotení a rozpoznaní rastliny vám appka ponúkne vlastné autorské informácie, takže nie je odkázaná na Wikipédiu. Okrem bežne dostupných detailov sa cez PlantSnap dá rastlina aj kúpiť, pomocou zabudovaných odkazov na internetový obchod Amazon. Svoje úlovky môžte dokonca aj zdielať – PlantSnap obsahuje vlastný ekvivalent Instagramu – a získavať k nim komentáre a lajky.

Jedinou nevýhodou je, že sa jedná o komerčne vyvíjaný produkt, teda ak chcete používať niektoré nadštandardné funkcie, musíte si priplatiť. Aplikácia je navyše dostupná iba v angličtine.

V neplatenej verzii ste obmedzení na 10 identifikácií denne, čo by malo byť dostačujúce. PlantSnap však neustále zobrazuje reklamu, čo vie byť otravné. Plnú verziu si môžete kúpiť za 14.99€.

 

Tento článok vznikol s podporou Nadácie Orange

a nadväzuje na aktivity programu Deti na nete.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.