Návod pre rodičov: Kde nakupovať hry a herné balíčky

Chcete odmeniť vaše dieťa novou hrou, ale ceny v obchodoch sa vám zdajú privysoké? Poradíme vám, kde kúpiť balíčky kvalitných hier za prijateľné ceny.

Na internete sa nachádza niekoľko špecializovaných herných stránok, ktoré ponúkajú nákup hier v digitálnej podobe. Ak vám nevadí, že nebudete vlastniť fyzickú kópiu na DVD alebo BluRay disku, existuje viacero spôsobov, ako zohnať originálnu kópiu hry za nízku sumu.

 

Každá hra, ktorú si zakúpite, ostáva vo vašej digitálnej knižnici. A to aj v prípadoch keď sa rozhodnete službu ďalej neplatiť.

 

Mnoho bežných hráčov využíva rôzne e-shopy, vďaka ktorým sa dajú získať tzv. herné balíčky. Tie môžu obsahovať napríklad viaceré tituly od konkrétneho vývojárskeho štúdia.

 

Steam

Steam je najpoužívanejšia platforma na nákup digitálnych hier. Viac sa o nej dozviete v našom predošlom článku. Ponúka prístup k mnohým herným titulom, a to aj takým, ktoré sú ešte v štádiu testovania. Množstvo hier, ktoré zakúpite v kamenných či iných internetových obchodoch dnes už obsahuje kód, ktorý vám umožní si ju pridať aj do vašej virtuálnej knižnice na Steam.

 

Tituly sa dajú kúpiť jednotlivo, ale aj v zvýhodnených balíčkoch. Výber je pestrý a každý si tu ľahko niečo nájde. Mnoho hier, ktoré sme recenzovali, sú najľahšie dostupné priamo na Steam-e.

 

Na steame funguje niekoľko druhov zľavových akcií. Tie menšie pozostávajú z denných, týždňových a víkendových zliav. Počas roka prebiehajú 4 hlavné výpredaje, pomenované podľa ročných období.

 

ako nakupovat hry

 

GoG

Na Good Old Games (GoG) nájdeme najmä hry staršieho dátumu vydania. Sú optimalizované tak, aby ich dokázali spustiť aj novšie počítače.

 

Na GoG sú všetky ceny pevne dané. To vás však nemusí odradiť. Zľavy tu sezónne bývajú až do výšky 90% z pôvodnej ceny.

 

Pomocou vlastného účtu si môžete zakúpené herné tituly stiahnuť kedykoľvek chcete. Výhodou oproti iným e-shopom je, že hry nie sú chránené systémom DRM. To v praxi znamená, že hry, ktoré si stiahnete, sa dajú nainštalovať na viacero zariadení. Výhodné je to najmä v domácnostiach, kde má každé dieťa vlastný počítač.

 

Aby ste mali prehľad o tituloch, ktoré už vlastníte, odporúčame využívať program GoG Galaxy. Funguje podobne ako Steam, UPlay alebo Origin. Ponúka tiež výzvy do hry známe ako achievementy, možnosť pridávania priateľov a ukladanie herných pozícií na cloud.

 

Aby ste mali prehľad o pravidelných zľavách, odporúčame priebežne stránky kontrolovať. Ďalšie možné riešenie je sledovať ich skupiny na sociálnych sieťach. Pravidelne svoj obsah aktualizujú a dávajú do povedomia rôzne akcie či súťaže.

 

 

Humble Bundle

Najpopulárnejšia stránka na nákup herných balíčkov. Jednou z najväčších výhod je, že si cenu určujete sami. To znamená, že za minimálne 1€ získate základný balík, ktorý obsahuje 3-4 hry. Kupujúci má tiež možnosť určiť, či časť zaplatených peňazí pôjde na rôzne charitatívne akcie alebo priamo vývojárom.

 

Existujú tri varianty balíčkov. Rozdiel je v počte hier, ktoré obsahujú a minimálnou cenou, ktorú musíte zaplatiť. Každá drahšia varianta však obsahuje aj tie lacnejšie, čiže sa môže stať, že za 8€ získate aj 12 originálnych hier. Humble Bundle navyše pravidelne aktualizuje ponuku balíkov, takže sa občas oplatí počkať na hru, po ktorej práve túžite.

 

Okrem pestrého výberu titulov Humble Bundle ponúka aj službu vo forme predplatného. Za 12$ mesačne do vašej digitálnej knižnice pribudnú herné tituly, ktorých skutočná cena môže presahovať 100$.

 

Humble Bundle neponúka na predaj iba hry. Môžete tu nájsť rôzny software, knihy alebo aj komixy.
Okrajovo určite spomenieme stránky www.fanatical.com a www.indiegala.com . Ponúkajú obrovskú knižnicu hier a pravidelne máju veľké výpredaje.  

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.