+ Plusy
  • Výborný dej a atmosféra
- Mínusy
  • Zbytočná “romantická zápletka”
  • Anglický preklad obsahuje chyby
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

For the People vás posadí na stoličku socialistického správcu mesta

Totalita, ktorej môžete nasadiť ľudskú tvár práve vy. Čítajte sťažnosti obyvateľov, rozhodujte o financiách mesta a udržte si priazeň strany.

Je to jednoduché. Dokumentárne filmy deťom “ukážu”, knihy im “popíšu”, ale ak majú socializmus a jeho minulosť pochopiť, nech si ho zažijú na vlastnej koži. Podobne ako ich hra Papers, please! ich prenesie do kože colníka tak v titule For the People dostanú na starosť fiktívne železiarske mesto s názvom Iron-1.

S nástupom do úradu však prichádzajú rôzne problémy. Predchádzajúci správca po sebe zanechal množstvo nevyriešených úloh. Ihneď sa nájdu uchádzači o protekciu, ponúknu sa nejaké tie úplatky a mesto samotné začne mať problémy s nedostatkom liekov.
For the People sa úprimne snaží navodiť atmosféru osemdesiatych rokov v bývalom socialistickom bloku.
A darí sa mu to bravúrne.

Prínos pre dieťa:
Titul poteší hlavne zvedavých hráčov orientovaných na manažment a príbehovú líniu. Ochota čítať veľa a hľadať drobné detaily v dokumentoch, ktoré pristávajú správcovi mesta na stole sa vždy vyplatí.
Aj keď je obsah prispôsobený teenagerom, príbeh sa nevyhne dospeláckym témam. Konzumuje sa tu alkohol, fajčí sa, utrúsia sa tu rôzne nadávky, v niektorých prípadoch bude nutné vyriešiť krádeže, opitých vojakov, špionáž a aj romantické vzťahy. Práve románik hlavného hrdinu môže pôsobiť zbytočne a sílene. Textová hra si samozrejme vyžaduje znalosť cudzieho jazyka. Hra vznikla v Petrohrade, takže pre ruštinárov bude asi v najkvalitnejšom stave, naopak v angličtine sa vyskytnú isté preklepy a gramatické chybičky.
V konečnom dôsledku For The People veľkú časť prevzatia moci idealizuje a v niektorých kruhoch by mohla byť označená dokonca aj za propagandu. Je však výborným nástrojom na otvorenie diskusie o socializme a totalite.
Čo hra rozvíja:
Čítanie s porozumením
For the People je z veľkej časti tvorená textom. Tomu je treba venovať pozornosť a hľadať v ňom drobné detaily, ktoré pomôžu s riešením problémov.
Empatia
Sťažnosti a priania v listoch od obyvateľov majú osobný charakter. Ich príbehy pochádzajú z bežného života a často sa s nimi dá ľahko súcitiť.
Manažment zásob
Nedostatková výroba a nutnosť udržovat neustály balans medzi spokojnosťou obyvateľstva, strany a výrobou ako aj bartrom artiklov rozvíja strategické premýšľanie a plánovanie.
Námety na diskusiu:
Aké to bolo kedysi
Hovorte s deťmi o svojich spomienkach na minulosť, prípadne o spomienkach starých rodičov. Čím sa spoločnosť diametrálne odlišovala od dnešného sveta?
Korupcia
Dokážu deti určiť, kedy sa postavy v príbehu pokúšali o korupciu? Pokiaľ ste deti sledovali pri hre, upozornite ich spätne aj na časti, kedy si zneužitie moci neuvedomili (napr. prednostné pustenie do kancelárie pre starého kamaráta).
Špehovanie
V mnohých prípadoch sa hráči zapoja do schém, ktoré si vynucujú zásah do súkromia či sledovanie podozrivých osôb. Pýtajte sa, akú majú deti predstavu o hraniciach medzi bezpečnosťou a sledovaním? Dokážu si svoje hodnoty obhájiť s rozhodnutiami v hre?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.