+ Plusy
  • historická a výučbová hodnota
  • hlbší zmysluplný obsah
- Mínusy
  • nutnosť znalosti angličtiny
platformy
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Papers, Please – Nech aj deti zažijú komunistickú diktatúru

Blahoželáme, v slávnom roku 1982 ste umiestnený na pozíciu colníka na hranici našej Sovietskej Republiky Arstotzka. Vy a vaša rodina budete vysťahovaní do východného Grestinska. Česť práci a… Vaše doklady, prosím!

Ak hľadáte odpoveď na otázku, či videohry môžu byť umením, tu sa vaše pátranie môže skončiť. Hra Papers, please od nezávislého vývojára Lucasa Popea je sugestívnym obrazom života v sovietskej diktatúre a obstojí zrovnanie s tými najlepšími knihami či divadelnými hrami. Deťom (ale aj dospelým) dokáže živšie než učebnica a pútavejšie než film priblížiť atmosféru, v akej vyrastala generácia za Železnou oponou.

Papers-Please-Killed

Ako sa rozhodnete?

Hráči sa ocitajú v koži colného úradníka, ktorý svojou pečiatkou rozhoduje o osudoch ekonomických, vojnových, ale aj politických utečencov.

Herný mechanizmus spočíva v kontrolovaní správnosti údajov na pasoch a iných dokladoch. Zo začiatku len meno, dátum narodenia, pohlavie a národnosť, ale kvôli čoraz paranoidnejším byrokratickým nárokom neskôr aj kopec iných faktorov – miesto vydania víz, zhodnosť otlačkov prstov alebo prehľadávanie telesných otvorov.

Pri síce neveselom, ale aj tak zábavnom hraní si deti precvičia pozornosť, trpezlivosť a rozvážnosť.

Papers-Please

Kým pravidlá hry sú jednoduché, príbeh je o mnoho komplexnejší. Od vášho úspechu a zárobku na colnici závisí vaša rodina – manželka, deti, svokra.

Čo však spraviť, keď vás osloví pred vojnou utekajúca sirota, ktorá nemá v poriadku pas? Utrhnete od úst svojej rodine, prestanete doma kúriť, alebo radšej pošlete dievčatko späť do vojnou zmietanej domoviny?

Každý deň za vami prichádza množstvo nešťastných ľudí, ale ak konáte šikovne a diskrétne, môžete voľbou ľudí, ktorých vpúšťate, dokonca podnietiť občiansku revolúciu. Ak vám to však nevyjde, obžalujú vás z vlastizrady a obesia.

maxresdefault (2)

Hra si so sebou nesie hlboké morálne posolstvo

Papers, please je vážna hra o morálnych rozhodnutiach. Platí pri tom to isté, ako v živote – za dobré skutky v zlom režime sa málokedy dočkáte inej odmeny, ako len dobrého pocitu. Nie je to pekná hra, je celá vyhotovená v ponurých farbách, obsahuje animované násilie a temný obsah. 

Nie je ho však ani zďaleka toľko, ako v priemernom televíznom filme a hlavne, jeho použitie v Papers, please má zmysel. Napriek tomu, že oficiálne je hra odporúčaná až od 15 rokov, skúšali sme ju s 12 ročným chlapcom a 10 ročným dievčaťom a podnietila nás k zaujímavej debate.

Prostredníctvom tejto hry si môžete spolu s deťmi aj vy spraviť výlet do minulosti a zobrať si z nej poučenie.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.