Tri hry, ktoré nás môžu naučiť rozprávať sa o intimite

Tieto tituly hráčov v bezpečnom virtuálnom prostredí prevedú problémami v romantických vzťahoch. Poďme sa o nich rozprávať.

“Dating sim” je videoherný žáner, v ktorom sa cez dialógy snažíte s jednou alebo viacerými postavami budovať a udržiavať romantický vzťah. Často je prepojený s inými žánrami ako vizuálna novela, RPG alebo adventúra. Pri výbere dating sim vhodného aj pre deti treba dať ale veľký pozor, mnohé z nich obsahujú explicitné sexuálne scény (bývajú označované ako H game alebo eroge) a vybrať si je možné len mužského avatara, ktorý je obklopený hypersexuálnymi ženskými telami. Vybrali sme pre vás tri hry, ktoré sú pre deti naozaj vhodné a rozvíjajú najmä čítanie s porozumením, angličtinu a empatiu.

Don’t make love

12+ (Steamitch.io)

Samička modlivky počas alebo po párení samčeka väčšinou zje, keďže predstavuje rýchly a vysoký príjem proteínov. Don’t make love ponúka vcítenie sa do role samčeka alebo samičky modlivky pomocou krásnej a vtipnej metafory. Táto textová adventúra rozoberá dilemu zamilovaného páru modliviek, či mať prvý sex – čo v prípade samčeka môže znamenať aj koniec jeho života. Interakcia s partnerom alebo partnerkou stojí hlavne na dialógoch, preto je nutná veľmi dobrá znalosť angličtiny (v inom jazyku hra dostupná nie je). Gramatické preklepy vedia zvrátiť celý vývoj konverzácie a vedú k rýchlemu rozchodu. Okrem písania si hráči môžu vybrať z troch druhov dotyku: chytenie za ruku, objatie alebo bozk. Po celý čas je dôležité vedieť ako sa cíti partner/partnerka, vhodne na to reagovať a spoločne sa rozhodnúť či mať prvý sex, pokračovať vo vzťahu bez neho alebo prišiel čas na rozchod. Hráčom pritom pomáha hudba, ktorá sa mení podľa nálady partnera/ partnerky. 

O čom sa s deťmi rozprávať:

Ak ste sa ešte so svojimi deťmi nerozprávali o sexe a intimite, po tejto hre je na to ideálna príležitosť. Podľa toho ako staré je vaše dieťa a či už prežíva prvé zamilovanie, môžete zvážiť, aké témy chcete otvoriť. S mladšími deťmi môžete prejsť od biológie modliviek a hmyzu cez iné živočíšne druhy, až po človeka, rozoberať rozmnožovanie a sexuálny pud v prírode ako prirodzenú súčasť života na Zemi. So staršími deťmi sa môžete porozprávať o bezpečnom sexe a o druhoch antikoncepcie, ale aj o dôležitosti zmysluplného dialógu v intímnych vzťahoch, že je nutné rozprávať sa aj o nepríjemných témach a problémoch. Na príkladoch z hry sa dá dobre ukázať, ako vážny rozhovor začať a ako sa pri ňom správať. 

Plusy:

Opakovateľne hrateľné: vývoj príbehu modliviek je vzhľadom na hráčove interakcie vždy radikálne odlišný, preto je dokonca vhodné hru prejsť viackrát. Tiež je zaujímavé vyskúšať hrať za obe pohlavia, ktoré ponúkajú rozdielne pohľady na prvý sex; keďže samček je v tomto prípade viac ohrozený a samička inštinktívne cíti, že na párenie je ten najvyšší čas. Jedna konverzácia trvá približne päť minút. 

Rozvíjanie empatie: po hre sa môžete detí opýtať napríklad tieto otázky: bolo počas hrania dôležité zistiť, ako sa cíti opačná strana; kedy bola smutná, čo ju potešilo? Ako ste reagovali na jednotlivé emócie partnera/ partnerky – dokázali ste ich správne pochopiť? Stalo sa, že sa konverzácia nevyvíjala tak, ako ste plánovali? Viete prečo? 

Čítanie s porozumením a angličtina: keďže podstata hry je postavená na dialógoch, je nutné prečítať si všetky vety opačnej strany a dobre si premyslieť a sformulovať svoju odpoveď. Časový limit neexistuje, takže si hráči môžu málo známe slovíčka aj vyhľadať.

Platformy: Windows

 

Loved

12+ (Web)

Krátka skákačka, v ktorej vás po celý čas sprevádza anonymný rozprávač. Komunikuje s vami nápismi v hernom okne a prikazuje vám čo máte alebo nemáte robiť. Príbeh sa vyvíja podľa toho, či sa rozhodnete príkazy poslúchať alebo nie. Hneď v úvode si vyberáte pohlavie, ak kliknete na “woman”, na obrazovke uvidíte: “no, you are a boy”. Keď kladiete rozprávačovi odpor, opakovane sa budú objavovať urážlivé nápisy ako “disgusting”, “how disappointing” alebo “ugly creature”. Zároveň sa mení herné prostredie z čiernobieleho na farebné štvorce, ktoré sú síce veselšie ako monotónna čierna a biela, ale komplikujú orientáciu v priestore. V prípade ak poslúchate, objaví sa viac rastliniek a pochvalné nápisy ako “good boy/ girl”. Ibaže tieto príkazy môžu viesť k smrti vašej postavičky alebo cez zbytočne zložitú cestu. Ovládanie je jednoduché, šípkami idete dopredu, skáčete alebo sa skláňate. Hra má dva možné konce a oplatí sa dostať k obom.

O čom sa s deťmi rozprávať

Po prejdení hry sa môžete detí opýtať, či sa k nim niekedy niekto správal podobne, použil podobné formulácie, a v akej situácii to bolo. Hovorte aj o tom, čo robiť, ak vidia, že sa takto niekto správa k inému človeku a s kým sa o tom môžu porozprávať. Kto sú pre nich ľudia, ktorých by mali poslúchať a či sú situácie, kedy je správne neposlúchnuť? Opýtajte sa ich aj ako hra skončila, ak hráč príkazy počúvol a ako to dopadlo, keď rozprívačovi odporoval.

Plusy

Asertivita – Príkazy v hre môžu na začiatku vyzerať nevinne alebo vtipne, postupne sa ale stávajú nepríjemnými a tretí príkaz už vedie hráča k zabitiu svojho avatara. Hráči by si mali uvedomiť, čo im rozprávač prikazuje a aké to má dôsledky a prestať ho poslúchať. 

Jemná motorika – aj keď ide o jednoduchú skákačku, nachádzajú sa v nej tri zložitejšie pasáže, ktoré vyžadujú citlivosť pri ovládaní. Môže to pár pokusov trvať, trochu to skúša hráčovu trpezlivosť. 

Mínusy:

Strašidelná atmosféra.

Platformy: PC – webový prehliadač 

 

Last minute love

13+ (itch.io, web)

Láska kvitne v každom veku a presvedčiť sa o tom môžete v hre Last minute love, dating sim z domova dôchodcov. Váš avatar – staršia osoba na vozíčku – nechce svoje posledné dni stráviť osamote, ako sa dočítate hneď na začiatku v denníku. Vzťah môžete nadviazať s jedným zo štyroch rezidentov domova alebo ošetrovateľom. Každá z týchto postáv je jedinečná a ukrýva zaujímavý životný príbeh; stále aktívny anarchistický rocker, drsný záhradník, pani s mačkami, bývalý námorník a zábudlivý ošetrovateľ. Pohybujete sa v priestore domova alebo na záhrade, vzťahy s ostatnými nadväzujete tak, že im donesiete nejaký predmet, ktorý okomentujú a vy sa tak dozviete čo práve potrebuje, aké má záľuby alebo čo v živote zažil. Vyberiete si jednu osobu, s ktorou nadviažete intenzívnejší kontakt, pomôžete mu/jej s jednou úlohou a vaša postavička nezomrie osamote. Je potrebná základná znalosť angličtiny, prejsť jedným vzťahom trvá maximálne 20 minút. 

O čom sa s deťmi rozprávať

Určite o starých ľuďoch vo vašom okolí a starnutí. Môžete začať od vašich rodičov – čo vedia o ich živote. Čo sa deje s ľudským telom, keď starne. Aké problémy prichádzajú pri starnutí; ako si deti predstavujú vlastnú starobu? Čo by radi robili na dôchodku? S kým by chceli tráviť čas? Témou starnutia sa na Slovensku zaoberá občianske združenie Zrejme. Môžete s deťmi diskutovať napríklad aj o tom, ako podobné združenia svojou činnosťou pomáhajú starším ľuďom. So staršími deťmi (15+) si môžete pozrieť divadelné predstavenie, ktoré malo premiéru v septembri 2020, Pasáž 5 od divadla Nude. 

Plusy

Unikátne a vtipné postavy – Hru robí pútavou práve to, že každá osoba je duchom mladá, s deťmi môžete diskutovať o tom, aké záľuby majú spoločné s týmito starými ľuďmi.

Rozvíjanie empatie – môžete sa detí opýtať, čo sa dozvedeli o živote v domove dôchodcov. Láska starých ľudí nie je často v popkultúre reprezentovaná, preto táto hra môže zmeniť pohľad na to, ako dôchodcovia premýšľajú a správajú sa, že sú to stále aktívne bytosti. 

Mínusy

Po dialógu s námorníkom o jeho “problémoch” mu hráči musia pomôcť nájsť viagru. Zvážte preto, či je tento konkrétny príbeh vhodný pre vaše deti. 

Platformy: Windows, Mac, Linux

 

Ak vás text zaujal, prečítajte si aj náš článok o troch hrách, ktoré zmenia váš pohľad na medziľudskú komunikáciu.

Magdaléna Žiaková

Dramaturgička, vo svojom výskume, ktorý sa snaží prepájať aj s praktickou tvorbou, sa zaoberá inšpiráciami videohier v divadle. O tom momentálne na VŠMU píše dizertačnú prácu a pôsobí v nezávislom zoskupení, ktoré sa volá netradične "Asfd divadlo ašttnnkorazd fildj". Ve stínu havrana bola prvá hra, ktorú prešla ako 6-ročná spolu s rodinou, odvtedy nikdy neprestala hrať.