+ Plusy
  • Atmosféra a hudba
  • bez násilia
  • naučí deti základom obchodovania
- Mínusy
  • pomalé a niekedy repetitívne herné mechanizmy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games

Prežite mystické dobrodružstvo na cestách v hre Caravan

Naučte sa obchodovať, prežite v púšti a objavte tajomný Orient. Púšť je plná nástrah a otestuje nielen vašu vynaliezavosť, ale aj morálku.

V hre Caravan sa hráči ocitajú v koži obchodníka, ktorí musí cestovať medzi reálnymi aj mytologickými lokáciami na území Saudskej Arábie. Úlohou je nákup a predaj rôznych artiklov počas ciest medzi jednotlivými mestami. Putovanie zastrešuje aj zaujímavý príbeh prepletajúci mystické postavy inšpirované rozprávkami Tisíc a jednej noci. Je určená skôr starším deťom, ktoré sa aspoň čiastočne vedia dorozumieť po anglicky. Neobsahuje explicitné násilie a boj je tu zastúpený kockovou hrou, rovnako tak aj mechaniku handlovania cien. Caravan je však aj veľmi pomalou hrou pri ktorej sa deti, očakávajúce dynamickú akciu môžu začať nudiť.

Prínos pre dieťa:
Podľa toho, aké majú hráči predošlé skúsenosti, vie Caravan naučiť konceptu obchodovania. Každé mesto na mape má svoje vlastné ukazovateľe s odhadom cien. Deti tak môžu plánovať nákupy a predaj v jednotlivých zastávkach na svojej trase. Samotné putovanie je niekedy prerušené náhodnou udalosťou, ktorá buď otestuje morálku, alebo pripravenosť hráča na rôzne situácie (napríklad či sa dokáže ubrániť svorke kojotov, prípadne či vie vyliečiť zranených pocestných). Medzi manažment karavány nepatrí iba nákup a predaj, ale taktiež dozor nad dostatkom vody pri cestovaní a množstvo obsadeného miesta na ťažných zvieratách.
Čo hra rozvíja:
Obchodná stratégia
Strategizovanie sa musí podrobiť kontextu presunu karavány po mape, miesta v inventári, manažmentu ťažných zvierat a doprevádzajúcich ľudí no a v neposlednom rade treba dávať pozor aj na spotrebu vody a času.
Taktické myslenie
Dohadovanie cien a boj je v hre zobrazený kockovou minihrou, ktorá často vyžaduje zapojenie krátkodobej stratégie a uvažovanie nad budúcimi krokmi oponenta.
Poznanie arabského sveta
Aj napriek mytologickým prvkom ide o zaujimavý historický pohľad na vtedajšiu arabskú kultúru. Rovnako tak sa Caravan odohráva na reálnej (a aktuálnej) mape Saudskej Arábie.
Námety na diskusiu:
Obchodovanie v prítomnosti
Začnite s dieťaťom diskusiu o tom, čím boli v dnešnej dobe nahradené karavány.
Obydlia v púšti
Dokáže dieťa vysvetliť, ako je možné, že sa niektoré civilizácie usadili v púšti, prípadne v zasnežených oblastiach?
Hodnota artiklov
Prečo majú niektoré veci, napríklad drahé kamene, vyššiu hodnotu než jedlo či iný materiál, prepravovaný karavánou?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.