+ Plusy
  • kampane aj voľná hra
  • rôznorodosť zvierat a prostredí
  • dostupné aj v češtine
- Mínusy
  • miestami nešikovné ovládanie
  • nemožnosť dostatočne odzoomovať
  • niektoré deti môže rýchlo omrzieť
platformy
témy
vek

Wildlife Park 3 – ako sa starať o zvieratká

Vo Wildlife Park 3 bude vašou úlohou postaviť a manažovať fungujúci park s divokou zverou. Je potrebné zabezpečiť výbehy a udržiavať zvieratá aj návštevníkov spokojných. Zdá sa vám to jednoduché? Skúste pri tom neskrachovať.

Každé zviera prichádza zo špecifického prostredia, podľa ktorého treba výbeh upraviť. Nemôžeme zabudnúť ani na ich základné potreby. Napríklad, že musia jesť a tiež nie hocičo – levovi by sa veľmi nepáčilo seno. Preto je ku každému zvieraťu k dispozícii aj encyklopedická informácia. Hráč sa tak nielen o zviera postará, ale naučí sa, že lev je mäsožravec, ale taký grizly vyžaduje okrem mäsa aj misku ovocia. Wildlife Park 3 tak poskytuje skvelý spôsob, ako zoznámiť vaše deti s rôznymi divými zvieratami. Informuje o tom, čím sa napríklad živia alebo ako vyzerajú ich prirozené habitaty či aké sú ich špecifické potreby.Wildlife-Park_01

Aj návštevníci majú celé vrece potrieb a prianí, ktoré treba splniť. A prečo? Čím sú všetci spokojnejší, tým viac hviezdičiek zoo dostane a môže postaviť nové, atraktívnejšie budovy. Taktiež si však môže zvýšiť vstupné a ceny, vďaka čomu park neskrachuje a môže sa naďalej rozrastať. Hráč sa teda učí efektívne udržiavať park a vychádzať s financiami.

Hra ponúka na výber z 25 vodných a suchozemských živočíchov, čím vytvára vcelku pestrú možnosť budovania zmiešaných, ale aj tematických parkov. Taktiež možno rôzne upravovať prostredie, či už hovoríme o vytváraní kopcov, alebo vysádzaní stromov. To, ako bude park vyzerať, záleží len na hráčovej kreativite a schopnostiach udržiavať ho. Zaujímavosťou Wildlife Parku je okrem iného aj možnosť budovania vyhliadkových jázd, ktorých trasa pretína samotné výbehy zvierat. Ak by to stále nestačilo, tretí diel zo série Wildlife Park má v ponuke navyše aj doplnkový obsah s rôznym zameraním. Okrem iného aj s morskými živočíchmi, koňmi či dinosaurami.

wildlife-park-3-pc-001

Grafika nie je zlá, ale je škoda, že hra nedostala lepšiu. Veľkou devízou mohlo byť realistické zobrazenie zvierat, o ktoré sa síce hra snaží, ale nestačí. Pohyby sú mechanické, všetky postavy vyzerajú trochu nudne a pri rozprávaní neotvárajú ústa. Čo však poteší, je možnosť priblížiť sa k zvieratám do tesnej blízkosti a sledovať ich, ako sa kŕmia či hrajú. Hra taktiež umožňuje stať sa jedným z návštevníkov a poobzerať si park z vlastnej perspektívy. Avšak nikdy ho neuvidíte z dostatočnej výšky vcelku, odzoomovanie je limitované iba do istej vzdialenosti.

Aj toto obmedzenie robí ovládanie značne nešikovné. Hra nevychádza v ústrety hráčovi ani pri práci s myšou, taktiež chýbajú klávesové skratky. K chaotickosti prispieva aj nie veľmi prehľadné usporiadanie ikon a ich funkcií. Ani po pár hodinách hrania nie je ľahké zistiť, ako vymazať chodník. Pri vývoji sa mohlo viac času venovať aj dizajnu dekorácií, ale poteší aspoň možnosť meniť farby.

1275

Hra je dostupná aj v češtine, hovorené slovo sprevádzajú titulky. Tie sú však potrebné len pri kampaniach, takže menšie deti by nemali mať problém s voľnou hrou. Na začiatok by ste si však mohli spolu s nimi ukázať ovládanie, keďže riadenie zoo je komplexnejšia záležitosť. Kampane sú tiež náročnejšie na hranie, väčšie dieťa tak môžu dlhšie baviť. I napriek asi dvadsiatim kampaniam však chýbajú také, ktoré by viac testovali hráčove schopnosti. Väčšinou sa obmedzujú len na splnenie priamočiarych príkazov, chýbajú dlhodobejšie ciele.

Wildlife Park 3 však rozhodne viac potešil, ako sklamal. Hra sama osebe náročná nie je, náročnejšou ju však robí ovládanie a neprehľadný dizajn. Aj napriek tomu však stále dokáže sprostredkovať zážitok z chovu zvierat a vybudovania vlastnej zoo.

Ivana Sujová

Ivana študuje filmovú scenáristiku na VŠMU. Je fascinovaná príbehmi a zaoberá sa ich audiovizuálnym vyjadrením. Aj preto ju počítačové hry od malička priťahovali, začínala Wolfensteinom a neskôr pokračovala Zoo Tycoonom. Zaujíma sa tiež o psychológiu a virtuálny priestor, spolupracovala na niekoľkých projektoch s Linkou detskej istoty.