+ Plusy
  • lokálny kooperatívny multiplayer pre 4 hráčov
  • ovládanie zvládnu aj neskúsení hráči
  • Množstvo úrovní a versus mód
- Mínusy
  • chýba možnosť hrania s ostatnými hráčmi online
  • nie je až taká záživná, ak ju hráte osamote
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Vyskúšajte si s deťmi rolu kuchárov v hre Overcooked

Táto hra otestuje schopnosti spolupráce, časového manažmentu a taktiež vaše nervy. Práca v kuchyni je totiž nečakane náročná!

Overcooked je netradičný simulátor varenia. Jeden alebo viacerí hráči sa zhostia role kuchárov. Na prípravu jedál majú určitý časový limit, pričom každý recept má niekoľko variácií. Počas hry si tak deti musia ustriehnuť nové objednávky, starať sa o použitý riad a pripravovať ďalšie jedlá. Hra vám naozaj nedá priestor ani na krátku prestávku. Okrem pribúdajúceho počtu objednávok si budete musieť dávať pozor aj na prekážky a náhle zmeny prostredia. Či už nastane zemetrasenie, vypadne elektrina alebo kuchyňu zamoria potkany.

Overcooked ponúka niekoľko hodín zábavy a odporúčame ju hrať aspoň vo dvojici. Jej potenciál sa tým významne rozšíri. Samotná hra nie je náročná a hoc aj menej skúsení hráči nebudú mať problém s ovládaním.

overcooked

Prínos pre dieťa:
Svojím grafickým spracovaním, nenásilnou povahou a jednoduchou hrateľnosťou je ideálna pre mladše deti. To ale neznamená, že je ľahká. Úrovne sú rôznorodé a každá ponúka iný druh výzvy.
Vzhľadom na neustále sa meniace podmienky a množstvo činností, kladie Overcooked nárok na spoluprácu. Aby deti uspeli, musia sa medzi sebou dohodnúť a správne si rozdeliť úlohy. Ako pri každej stresovej situácii, efektívna komunikácia je kľúčom k úspechu.
Hra je určená prevažne pre trpezlivejších hráčov. S pribúdajúcim počtom objednávok môže vzniknúť v kuchyni chaos a dezorganizácia. Vtedy sa môže ukázať, kto a ako funguje pod tlakom. Overcooked takto podnecuje hráčov, aby zostali pokojní za akýchkoľvek podmienok. Prípadne, aby sa naučili očakávať zmeny vo svojom okolí a rýchlo sa im prispôsobili.
Čo hra rozvíja:
Multitasking
Hráči musia zvládať niekoľko úloh naraz a neustále sledovať, čo sa okolo nich deje.
Práca v skupine
K úspešnému dokončeniu úrovne je podstatná najmä spolupráca. Deti majú vytýčený cieľ, ktorý chcú hromadnými silami docieliť.
Námety na diskusiu:
V čom sa môžu deti zlepšiť počas varenia?
Okrem už spomenutých schopností si môžete prečítať aj náš článok o tom, ako môže varenie naučiť deti matematiku a multitasking.
Aké sú dôsledky nesprávneho zadelenia úloh?
Aké sú najčastejšie chyby, ktoré deti robili počas svojej prvej hry a ako im predísť?
Poznáte zásady dodržiavania správnej hygieny počas varenia?
Hra vás síce nepenalizuje, ale čo robíme s jedlom, ktoré spadne na zem? A čo treba urobiť predtým ako začneme manipulovať s jedlom? Pre staršie deti môžete vytiahnuť tému studenej a teplej zóny na kuchynskom pulte.

Počet hráčov: 2-4

 

 

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.