+ Plusy
  • výborná hra pre dvoch hráčov
  • kreatívne využitie Star Wars sveta
  • pestrá hrateľnosť
- Mínusy
  • druhý diel neprináša zásadné vylepšenia
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Lego Star Wars – zachráňte galaxiu z Lega!

Lego a Star Wars sú fenomény, ktoré bavia ľudí po celom svete už niekoľko generácií. Čo sa však stane, ak sa spoja do jednej počítačovej hry?

V hrách Lego Star Wars a Lego Star Wars II prežijete známe filmy tak trochu inak. S humorom a v kockovom stvárnení vám budú prerozprávané príbehy nielen z pohľadu hlavných, ale i mnohých vedľajších postáv. Zaskáčete a zabojujete si na známych planétach, zasúťažíte si na nebezpečných pretekoch, zúčastníte sa rozhodujúcich vesmírnych bitiek alebo navštívite diskotéku v Jabbovom paláci.

Humor a výtvarné spracovanie pobaví nielen ostrieľaných fanúšikov, ale i tých, ktorí Star Wars nepoznajú. Znalosť angličtiny vôbec nie je nutná, pretože postavičky nerozprávajú. Dej a situačný humor paroduje mnohé dramatické filmové momenty. Postavičky tak horlivo gestikulujú, poskakujú, robia grimasy a občas pridajú smiech či zahromženie. Napríklad známy zvrat, v ktorom jedna postava prezradí druhej, že sú príbuzní, prebieha ukazovaním starej rodinnej fotografie.

legosw02

Angličtinu netreba ani k ovládaniu a postupu hrou. Ide o nenáročnú akčnú skákačku, v ktorej sa nedá zablúdiť. Vďaka pestrej komiksovej grafike a zvýrazneniu predmetov, s ktorými sa dá manipulovať, sa v hre nezasekne ani mladší hráč. Ten sa pohybuje po úrovni so svojou postavičkou, preskakuje prekážky, bojuje s nepriateľmi alebo lieta vo vesmírnych lodiach. Občas stavia z kociek mosty alebo páky na otváranie dverí a prepína sa medzi viacerými hrdinami. Každá postava je dobrá na niečo iné, rytieri Jedi vedia dobre bojovať a ovládať predmety na diaľku, no niektoré prekážky prekoná len lietajúci droid a do šachty vlezie iba malá postavička. Práve v správnej kombinácii postáv, medzi ktorými sa dá plynule prepínať, spočíva jadro hrateľnosti. Ako hráč prechádza príbehom jednotlivých epizód, postupne odomyká ďalšie úrovne a postavy. Po dokončení hry je k dispozícii niekoľko desiatok postáv.

legosw03

Prejdením príbehu hra vôbec nemusí končiť. Úrovne je možné prechádzať opäť s novo odomknutými postavičkami, ktoré sa dostanú tam, kam tie predošlé nemohli a sprístupnia tak napríklad tajné miestnosti alebo zozbierajú viac ukrytých lego mincí.

Azda najväčším úspechom vývojárov z Telltale Games je hra dvoch hráčov. Prvý hráč môže hrať aj sám, no ak by potreboval pomôcť alebo si len chcel s vami zahrať, môžete sa do hry kedykoľvek pripojiť a vychutnať si hru spolu na jednej klávesnici. Rovnako sa môžete kedykoľvek z hry odpojiť a kontrolu nad vašou postavičkou preberie počítač a hra tak pokračuje v príbehu bez prerušenia. V tomto smere hra ponúka rodičovi výbornú možnosť nahliadnuť, hoci i len na chvíľu, do herného sveta svojho potomka a zúčastniť sa tak záchrany galaxie.legosw01

Pre jednoduché a zábavné stvárnenie obľúbenej témy je Lego Star Wars hra vhodná pre hráčov každého veku. Hoci sa v hre bojuje, všetko je z Lega a vystavané s humorom a bez zobrazovania násilia. Mladší hráč sa tak môže pobaviť na napínavých momentoch, zatiaľ čo starší si viac vychutná parodické prvky. Obaja si však užijú svižnú hrateľnosť a pestrú náplň jednotlivých úrovní. Predsa len svojou pestrosťou sú známe i obe filmové trilógie. Práve na tieto trilógie sú rozdelené obe hry – Lego Star Wars obsahuje epizódy 1 až 3, Lego Star Wars II pokrýva epizódy 4 až 6. Hrateľnostné rozdiely sú však minimálne. Druhý diel je o čosi pestrejší a ponúka viac levelov vo vesmíre alebo rôznych vozidlách. Vo výsledku i po rokoch od vydania ide o to najlepšie nielen medzi detskými, ale i kooperatívnymi príbehovými hrami.

Branislav Hindický

Braňo vyštudoval masmediálnu komunikáciu, ale i tak zakotvil vo webovej agentúre, kde sa venuje vývoju a supportu webov. Jeho nadšenie z hrania hier postupne prerástlo do pozície pozorovania, bádania a sprostredkovania herných zážitkov a postrehov druhým ľuďom. Preto hry nielen rád hrá, ale aj o nich dlhé roky prednáša a píše články do printových i webových médií.