+ Plusy
  • svet hry je živý – čas plynie a nečaká na hráča
  • obrovský a zaujímavý herný svet
  • pekný rozprávkový vizuál
- Mínusy
  • chýba slovenský jazyk
  • pomalé tempo
  • mechanizmy v hre nie sú dobre vysvetlené
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store Black Dragon

Uniknite do rozprávkového sveta hry My Time at Portia

Vhodná herná alternatíva ak vaše deti nebavia rýchle strieľačky a radšej niečo budujú. Musia však mať veľkú dávku zvedavosti a trpezlivosti.

Na začiatku My Time at Portia prichádzajú hráči na lodi do neznámej krajiny. Za pár minút sa dozviedia, že ich zosnulý otec tu bol akousi legendou. Celý život ho mrzelo, že svoje deti dávno opustil, chcel im to aspoň trochu vynahradiť a odkázal im svoju dielňu v tejto ostrovnej krajine.
Hra sa v mnohom podobá hre Stardew Valley, no s väčším dôrazom na budovanie. Ide o sandbox, príbeh je minimálny a hráči sa sami rozhodujú, čo budú v tomto svete podnikať. Je tu mnoho postavičiek, ktoré hráčom zadajú rôzne úlohy, no je možné ich ignorovať a robiť si veci po svojom.
Jadrom je výroba rôznych predmetov a budovanie (podobnosť s hrou Minecraft nie je náhodná), okorenené vytváraním vzťahov s obyvateľmi mestečka, skúmaním trosiek starého sveta, a trochou bojovania. My Time at Portia plynie pomalým tempom a už po chvíli je zrejmé, že hra je navrhnutá tak, aby sa do nej deti mohli vrátiť každý deň.

 

Prínos pre dieťa:
Portia si vyžaduje veľa trpezlivosti – pracuje so systémom herného plynutia času, pri vyrábaní a budovaní každý proces niečo trvá. Tempo je možno až príliš pomalé. Dokončiť prvú poriadnu úlohu trvá aj dva týždne herného času. My Time at Portia rozhodne dieťa naučí vážiť si prácu a uvedomiť si koľko úsilia, času a prostriedkov sa musí vložiť aj do jednoduchých projektov. Jazyková bariéra je asi najväčším problémom hry, keďže je tu veľa textu a rozprávania, no Slovenčina ani Čeština nie sú medzi ponúkanými jazykmi na výber. Bojovanie s príšerkami v podzemí nie je centrálnou časťou hry, je spracované jednoducho a rozkošne. Žiadnu krv tu nenájdete a takisto ani žiadne kontroverzné témy či explicitné obrázky.
Čo hra rozvíja:
Zvedavosť
Hra podnecuje k skúmaniu obrovského herného sveta a jeho tajných zákutí.
Trpezlivosť
V hre plynie interný čas, každá akcia chvíľu trvá, a hráč má len obmedzený počet energie na každý deň.
Manažment času a úloh
Čas v hre plynie nezávisle na tom, čo hráč robí – ak nestihne dokončiť úlohu načas, nedostane zaplatené, ak nepríde načas na akciu, tak prebehne bez neho.
Námety na diskusiu:
Produkcia
Ako dlho to trvá, kým deti nazbierajú a spracujú všetky suroviny do finálneho produktu? Vedia si predstaviť ako to funguje v skutočnom svete?
Priority
Všimli si deti, že na ne hra nečaká? Ako sa rozhodli, ktoré úlohy sú dôležitejšie?
Dôležitosť vzťahov
Ako deti vnímali svojich susedov, dokázali s nimi komunikovať tak, aby si udržali priateľské vzťahy?

Počet hráčov: 1

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.