+ Plusy
  • historická výpovedná hodnota
  • rozsiahla paleta možností, ako postupovať pri budovaní svojho impéria
  • vzdeláva nad rámec nutnosti (civilopedia)
  • možnosti vyhrať aj inak ako násilím
- Mínusy
  • časovo náročné
  • zložitosť môže odradiť deti so slabou pozornosťou
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Civilization V vám ukáže históriu, kultúru a vojnu v jednom balíku

Civilizácia je ťahová stratégia, v ktorej dostanete do rúk prvých osadníkov niektorého z mnohých národov. V neznámom svete bude vaším cieľom objavovať, rozvíjať svoj praveký kmeň do veľkej modernej civilizácie a podmaniť si svet.

V hre sa hráči ocitnú na mape sveta so svojím prvým mestom a množstvom priestoru na preskúmanie a osídlenie. Ťah po ťahu vydávajú svojim mestám, pomocníkom a bojovníkom strategické príkazy, vďaka ktorým vylepšujú svoj národ. Časom narazia na ostatné civilizácie ovládané buď hrou alebo ostatnými hráčmi.

Možností ako vyhrať je hneď päť: diplomaciou, vedeckým skúmaním, vojenskou silou, kultúrou alebo na čas (podobne ako v partii šachu). Hra pomáha pochopiť technologický pokrok naprieč históriou, hlavne náväznosťou rozličných technológií. Piate vydanie berie ohľad aj na úplných nováčikov v tejto sérii a preto aj keď ide o zložitú stratégiu, herný interaktívny návod vás všetko postupne naučí.

Hranie v online móde nie je kontrolované voči správaniu a slušnosti hráčov, preto si na neho treba dávať pozor.

Civilizácia

Prínos pre dieťa:

Deti sa môžu naučiť o historických udalostiach, ktoré viedli k zrodu civilizácie, štátov a národov. Je tu k dispozícii vlastná herná encyklopédia s dodatočnými informáciami o rôznych budovách, technológiách a podobne. Zároveň však ide o simuláciu, ktorá podnecuje možnosť experimentovať. Napríklad skúšaním rôznych štátnych zriadení, ideológií a stratégií. V hre sa nachádza veľa historických reálií, medzi nimi aj známe osobnosti (George Washington, Kráľovná Alžbeta, Napoleon, a Cézar), ale taktiež aj historicky verné vojenské jednotky. Hráči ich sledujú pohľadom zhora a aj keď dochádza k vojenskému konfliktu, krv ani nič násilne či explicitné neuvidíte.

Čo hra rozvíja:
strategické myslenie
nutnosť plánovať svoje kroky dopredu a premýšľať nad rôznymi následkami
pochopenie histórie
možnosť zrýchlene sledovať vývoj a vzostup civilizácie
možnosť experimentovať
v simulovanom prostredí si vyskúšať vplyv ideológií, technológií a geografickom umiestnení na vývoj civilizácie.
Námety na diskusiu:

Vojna

Aký je rozdiel v zobrazovaní vojny z osobnej perspektívy vojakov a z pohľadu z vtáčej perspektívy? Prečo je znesiteľnejšie prizerať sa na takéto veci zhora ako cez oči jednotlivca?
Miesto štartu
Ovplyvnilo umiestnenie národa na začiatku hry stratégiu dieťaťa, napríklad suroviny, ktoré malo k dispozícii a vzdialenosť od najbližších susedov?

Počet hráčov: 1-8 (a viac)

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.