+ Plusy
  • využitie vlastného mesta (podľa GPS polohy)
  • extra informácie pri nahrávaní hry
  • český preklad
- Mínusy
  • číslo 911 v našich končinách nefunguje (ale autori pracujú na hre 112 operator)
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Staňte sa dispečerom záchrannej služby pomocou videohry 911 Operator

Vyskúšajte si prácu telefónneho operátora a dispečéra záchranných zložiek v jednej osobe. A ako bonus vás k tomu hra naučí aj základy prvej pomoci.

Hráči sa ocitajú v koži telefonistu, logistického stratéga a manažéra zdrojov v jednom. Majú na starosti tím zdravotných záchranárov, policajtov a hasičov. Na mape mesta zadávajú svojím hliadkám príkazy kam sa postaviť. Raz za čas sa objaví udalosť, ktorú treba správne vyhodnotiť a poslať k nej prislúchajúcu hliadku, prípadne kombináciu. Každý úspešný zásah znamená peňažný zárobok, za ktorý si potom po ukončení úrovne hráči najímajú nových záchranárov, vozidlá či nástroje. Niektoré hlásenia nie sú automaticky označené na mape a objavia sa v podobe telefónnych rozhovorov. Pri nich je nutné si voliť (zväčša) otázky, ktoré volanému dispečer pokladá a zistiť tak v čo najkratšom čase čo sa deje, na akej ulici a koľko osôb je v ohrození života.

Prínos pre dieťa:
Výborná správa je, že počítačová verzia 911 operator je preložená do českého jazyka. V hre sa skrz text objavia náznaky násilia, ide predsa len o simuláciu dispečinku záchranárov. Tvorcovia si dali záležať na každom detaily a tak aj nahrávacia obrazovka obsahuje náhodné tipy a triky z príručky prvej pomoci, či rôzne štatistiky o bezpečnosti a zraneniach. Pri spustení sa hráči môžu rozhodnúť, či si ako predlohu mesta- hracieho plánu, zvolia svoje mesto, či jedno z prednastavených. Na mape sú tiež vyznačené reálne pozície všetkých ambulancií, hasičských a policajných staníc. Rýchlosť plynutia času sa dá ovplyvňovať, zastavovať či pretáčať vpred čo uľahčí čakanie netrpezlivým hráčom a naopak zjednodušuje hru začiatočníkom.
Čo hra rozvíja:
Teoretické znalosti prvej pomoci
V nahrávacích obrazovkách pred spustením hry sa striedajú rôzne informácie o prvej pomoci prepojené s názornými obrázkami.
Strategické premýšľanie
Manažovať financie, nástroje záchranárov, správne pokrývať oblasti v meste či rozdeľovať dovolenky vyčerpaným kolegom si vyžaduje plánovanie.
Kritické premýšľanie a čítanie s porozumením
Pri rozhodovaní sa o tom, koľko záchranárov poslať na miesto nehody či telefonických rozhovoroch si hráči precvičia logiku a zhodnotenie rizika.
Námety na diskusiu:
Bezpečnostné zložky
Rozprávajte sa o náplni práce týchto profesií. Vie dieťa popísať priebeh hry z pohľadu jednej hliadky? Uvedomuje si, že veľkou náplňou práce je čakanie a dostupnosť v prípade krízovej situácie?
Prvá pomoc
Hovorte o tom, koľko tipov a trikov dieťa poznalo predtým a koľko sa ich naučilo vďaka hre.
Telefonické rozhovory
Hovorte o telefónnom čísle záchrannej služby vo vašej krajine, všimlo si dieťa, ako majú niektorí ľudia problém podať v kritickej situácii základné informácie o nehode? Skúste si s dieťaťom zinscenovať takýto telefonát a pomôžte mu zlepšiť svoje vyjadrovanie.

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.