+ Plusy
  • nevyžaduje jazykové znalosti
  • pestrý a fascinujúci herný svet
- Mínusy
  • pomerne krátka hracia doba
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Playstation Store Black Dragon

Preskúmajte tajomstvá mora a neverbálnej komunikácie v hre Abzû

Emócie úplne bez slov? Krátky, silný a ucelený zážitok? Abzû je priam meditačná hra pre všetky vekové skupiny, v ktorej si každý nájde to svoje.

Abzû je dielom vývojára Matta Navu, ktorý predtým pracoval na hrách Flower a Journey. Je to zrejmé v každom okamihu, od vizuálneho štýlu, cez pohyb postáv a spôsob akým hra komunikuje silné emócie.
Hra začína, keď sa potápač bez mena ponorí pod hladinu mora a funguje veľmi podobne ako Journey. Putovanie podmorským svetom je pomalé, motiváciu plávať vpred tvorí šikovný dizajn herného sveta. Napríklad objavovanie pozostatkov akejsi zničenej, no technologicky pokročilej civilizácie. Príbeh je vyrozprávaný bez jediného slova, herný svet a jeho pestrofarební obyvatelia podnecujú zvedavosť a túžbu zistiť, čo sa v ňom stalo.
Narozdiel od bežných hier, Abzû sa dá prejsť zhruba do dvoch hodín.

Prínos pre dieťa:
Abzû nedrží hráča za ruku, nič nevysvetľuje, a tak umožňuje každému preskúmať pestrý svet pod morskou hladinou vlastným tempom. Ponúka silný emociálny zážitok, kde v snahe zachrániť tento svet musí hráč aj niečo obetovať. Po dohraní silno rezonujú témy obetovania sa a znovuzrodenia, obnovy prirodzenej rovnováhy, smútku a nádeje.
To všetko je zabalené vo vizuálne úchvatnom balení, hra výborne pracuje s farbami, sprevádzanom krásnou hudbou. Abzû obsahuje niekoľko jednoduchých priestorových hlavolamov. Celá hra sa dá bez problémov prejsť za dve až tri hodiny.
Pochopiteľne, v hre nenájdete žiadny kontroverzný obsah, ani nič vulgárne a vlastne ani násilie (v hre zomrie niekoľko rýb a pár robotov). Je tu síce niekoľko napínavých / strašidelných momentov, ale objektívne nejde o nič vážne.
Čo hra rozvíja:
Zvedavosť
Hra podnecuje k skúmaniu pestrofarebného herného sveta a jeho tajných zákutí.
Neverbálna komunikácia
Abzû nepoužíva slová, napriek tomu efektívne komunikuje.
Logika
K prekonaniu niektorých prekážok je nutné dedukovať či spájať zažité vedomosti. Zľahka sa tak rozvíja aj logické uvažovanie.
Námety na diskusiu:
Neverbálna komunikácia
Všimli si deti, že v hre neboli žiadne slová? Ako hra odkazovala na to čo bolo treba urobiť? Rozumejú deti morálnym odkazom v príbehu?
Rovnováha
Ako funguje rovnováha v prírode? Ako si príroda zaberá späť civilizáciou opustené miesta?
Zásahy do prírody
Ako ľudia zasahujú do prírody? Ako naše technológie ovplyvňujú svet okolo nás?

Počet hráčov: 1

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.