+ Plusy
  • Zaujímavá téma zo sveta “dospelákov”
  • “Detektívny” prípad bez vrážd
  • Hlavolamy vyžadujúce pozornosť pri čítaní
- Mínusy
  • O niečo menej originálne než prvý diel
žánre
vek

Vyriešte problémy dospelákov v hre Another lost phone: Laura’s Story

Preskúmajte Laurin stratený telefón v hre Another lost phone. Precvičte si pri tom čítanie s porozumením a odhaľte záhadu jej nečakaného zmiznutia.

Táto hra vám na obrazovke mobilu či počítača simuluje cudzí telefón. Kompletne s históriou volania, ikonkami SMSiek či e-mailom predošlého používateľa. Tým je tajomná Laura, ktorá záhadne zmizla a ostal po nej len telefón. Vašou úlohou je prečítať si jej správy, rozlúštiť niektoré heslá a postupne zistiť, čo sa s ňou stalo. Ide teda o neštandardnú detektívku, v ktorej figuruje napätie a tajomstvo, ale nie násilie či akcia.
Tvorcovia hneď v úvode hráčov varujú, že takto by sa s nájdeným telefónom zaobchádzať nemalo a napravili tak chybu z predošlého dielu – A Normal Lost Phone.
Kým predošlý diel riešil nástrahy dospievania a sexuality, Another Lost Phone sa zaoberá neskoršími problémami dospelosti, ako sú ubytovanie, kariéra, životný partner a podobne.

Laura

Prínos pre dieťa:
Vzhľadom k témam, ktoré hra preberá, je určená skôr dospievajúcim hráčom. Precvičia si pri nej angličtinu alebo iný z ďalších piatich svetových jazykov. Zisťovanie hesiel do uzamknutých častí telefónu vyžaduje čítanie s porozumením a dedukciu. Záhada, ktorú hráči riešia, neobsahuje smrť ani násilie, je tak vhodná aj pre citlivejšie povahy.
Čo hra rozvíja:
Cudzí jazyk

na výber je šesť svetových jazykov

Čítanie s porozumením

práca s kontextom v správach a fotkách

Empatia

interaktívne médium pomáha porozumieť problémom postáv odlišných od nás samých

Námety na diskusiu:
Čo robiť ak nájdete cudzí telefón?

Kedy by sme sa mali pozrieť v telefóne na kontaktné informácie a ako inak ho dokážeme vrátiť majiteľovi?

Nástrahy dospelosti

Aké problémy riešila Laura? Kde si nedala pri svojom rozhodovaní pozor?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.