+ Plusy
  • Pobeží aj na slabších počítačoch
  • Navnadí na učenie sa dejepisu
  • Vlastný editor máp
  • Slovenský preklad
- Mínusy
  • Zastaralá grafika môže aj v novej HD verzii niektoré deti odplašiť
  • Historické fakty museli ustúpiť hrateľnosti
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Stratégia Age of empires 2 vás bude motivovať na učenie sa dejepisu

Históriu síce nezobrazuje najpresnejšie, no aj tak vás dokáže správne naladiť na učenie dejepisu. Legendárny Age of Empires 2.

V Age of Empires 2  preberá hráč strategickú kontrolu nad svojim národom a postupne plní úlohy, založené na konkrétnych historických udalostiach. Zväčša ide o klasiku RTS žánru, je treba dobýjať, ubrániť, vyťažiť určité množstvo surovín a podobne. Age of Empires ponúka aj možnosť hrať online s viacerými hráčmi. Túto funkciu môžu využiť aj učitelia, keďže stratégická rovina sa s prvkom spolupráce prehlbuje. Napríklad ak sa jedno dieťa stará len o obranu oboch kráľovstiev a druhé o ich ekonomiku a technologickú vyspelosť. Bonusom je, že všetky texty sú fanúšikmi preložené do Slovenčiny.

age of empires 2

Prínos pre dieťa
Nezaručuje sa však samotné učenie dejepisu, ale predkladá základy pre jeho obľúbenosť. Deťom sa ľahšie vryjú do pamäti historické postavy, ak počas niekoľkých úrovní ovládajú Johanku z Arku, Attilu Húna, či Williama Wallace. V mnohých ohľadoch sa nedá hovoriť o historicky presných informáciách. Tie ustúpili hernému zážitku (mnoho sporov si králi napríklad vyriešili manželstvami svojich potomkov, čo v Age of Empires nie je možné). Titul však predstavuje iskru, ktorou možno u detí naštartovať záujem o poznávanie histórie. A to nie len tej Európskej, ale aj Indickej, Africkej či Americkej.

Čo hra rozvíja
Základy dejepisu
Aj napriek neúplnej historickej presnosti motivuje deti k poznávaniu histórie. Hlavné menu obsahuje sekciu “história” v ktorej sú dejiny rozpísané detailnejšie.
Plánovanie v reálnom čase
Vydávanie príkazov pre vojenské či ekonomické jednotky na mape podlieha realite. Dieťa nemôže byť na viacerých miestach naraz a čas sa nedá zastaviť.
Manažment zdrojov
Dôležitých pre výhru je hneď niekoľko stavebných zdrojov, ktorých získavanie musí hráč zabezpečiť a taktiež správne nakladať s ich prebytkom alebo absenciou.
Strategická kombinatorika
Súboje v hre by sa v jednoduchosti dali prezentovať ako kameň-papier-nožnice. Každý typ vojska má svoje slabiny v inom type jednotiek. Ich správne identifikovanie, rozloženie na bojisku a kombinácia sú kľúčom k úspechu.
Námety na diskusiu:
Ako žili ľudia v minulosti
Porozprávajte sa doma o tom, ako ľudia žili bez výdobytkov modernej doby. Ako sa prepravovali? Ako pracovali? Čo jedli?
Aktuálna kampaň<
Porozprávajte sa s deťmi o historickom období, ktoré sa náchadzalo v kampani či úrovni, ktorú práve absolvujú. Vedia z dejepisných kníh či televíznych dokumentov, ktoré videli, vyťažiť vedomosti, ktoré by im pomohli zlepšiť ich stratégiu?

Počet hráčov: 1 až 8 (online)

Táto recenzia sa vyjadruje k hre Age of Empires II: HD Edition  z roku 2013 s nasledujúcimi rozšíreniami:
Age of Empires II: The Conquerors (2000)
Age of Empires II: The Forgotten (2013)
Age of Empires II: The African Kingdoms (2015)
Age of Empires II: Rise of the Rajas (2016)

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.