Aplikácie a hry, vďaka ktorým sa deti naučia hospodáriť s peniazmi

Vedia naše deti, že v obchode platíme peniazmi, ktoré sme predtým museli zarobiť? Pozrime sa na hry a aplikácie, ktoré ich učia správne hospodáriť.


Saver and Spender (Android, iOS)

Deti sa môžu ponoriť do sveta šetrenia peňazí s pomocou dvoch kamarátov Savera a Spendera. Saver je sporivý a premýšľa vopred nad svojimi nákupmi. Spender je jeho presný opak a je schopný bezhlavo míňať. Títo dvaja kamaráti žijú na odlišných planétach, ale rozhodnú sa spoločne stretnúť v lunaparku. Každý z nich má 10 mincí z prasiatka a môže si vybrať, ako ich minie. Cieľom hry je naučiť sa míňať svoje úspory rozumne a spoznávať tak ich hodnotu.

Zlatka.in (Web)

Naučiť sa finančnej gramotnosti je možné aj vďaka Zlatke. Táto webová platforma vznikla pod záštitou Raiffeisenbank. Dieťa tu spoznáva mince a bankovky, ktoré šetrí, rozmieňa alebo nimi platí. Pomocou príkladov sa stretne s rôznymi situáciami zo života. Tie mu ukážu bežné spôsoby fungovania peňazí a to aj vrátane dlhu, poistenia či výberov z bankomatu.

Finančná gramotnosť I. (Android)

Táto hra obsahuje množstvo úloh. V nich má hráč napríklad roztriediť nevyhnutné potreby od želaní, či veci, za ktoré sa platí, od tých zadarmo. V hre sa používajú eurá, deti sa tak môžu pri počítaní peňazí zoznámiť s mincami aj bankovkami. Rozhranie je dabované v slovenčine a zadania si je možné aj vypočuť. Počas celého hrania je potrebné premýšľať nad hodnotou peňazí a následne robiť správne rozhodnutia v hospodárení.

FinGR play (Web)

V hre FinGr sa deti stretnú s českými korunami, keďže v daných úlohach zastupujú členov rodiny žijúcej v Českej republike. Hráč začína ako 30 ročný a postupne plní úlohy až kým dosiahne 60 rokov. Cieľom hry je aktívne sa podieľať na živote rodiny, plniť bežné povinnosti, vysporiadať sa s nepríjemnosťami, ale nezabúdať aj na plnenie túžieb. Hráč môže napríklad šetriť na bývanie, vziať si hypotéku, sporiť na dôchodok či zabezpečiť rodinu do budúcna.

Effy (Web)

V aplikácii Effy si deti vytvoria zoznam želaní, na ktoré si následne sporia v reálnom svete. Šetriť si môžu napriklad pomáhaním v domácnostiam (vysávanie, umývanie riadu, venčenie psa,…). Tieto aktivity spravuje rodič a vie im vopred nastaviť hodnotu. Dieťa môže porovnávať svoje príjmy a výdaje a sledovať svoju cestu k splneným želaniam. Aplikácia je stále vo vývoji, momentálne funguje iba v skúšobnej verzii a je možné o ňu požiadať na oficiálnych webových stránkach.

Ivana Syrovátková

Ivana študuje informačné štúdia v Prahe a zaujíma sa o využívanie technológií vo vzdelávaní. Rada číta, kreatívne tvorí a lieta po lesoch a horách.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu