Poskytnutie prvej pomoci môže zachrániť život, preto je potrebné vedieť, ako pri nej postupovať. Kroky a opatrenia, ktoré vykonáme ako laici, nenahradia zásah a ošetrenie záchranárov, ale môžu dopomôcť k záchrane života, preto je nevyhnutné ich poskytnúť ešte pred príchodom záchrannej služby. Záchrannú službu je možné privolať prostredníctvom dvoch telefónnych čísel.
- 155 volajte ak ide o zdravotné ťažkosti
- 112 volajte ak sú okrem zdravotníkov potrebné aj technické zložky ako napr. hasiči alebo policajti
Pokiaľ sa ocitnete v situácií, keď je nevyhnutné zavolať jedno z núdzových čísel a neviete si rýchlo spomenúť, ktoré číslo je správne, volajte na ktorékoľvek, či už 155 alebo 112.
Záchranka (Android, iOS)
Na privolanie prvej pomoci, alebo dokonca horskej služby je vytvorená aplikácia Záchranka, kde si kliknutím privoláte príslušné záchranné zložky. Prostredie je prispôsobené pre handicapovaných ľudí, alebo ak u vás náhodou nastane situácia, že nie ste schopní komunikovať, môžete využiť funkciu „ nemôžem hovoriť“, priblížiť okolnosti kliknutím na obrázok ( napr. autonehoda, alergická reakcia, úraz apod.) a poslať tak núdzovú správu. Okrem iného aplikácia spustila aj možnosť priameho prenosu obrazu z miesta. Stačí, že zapnete kameru a videoprenosom poskytnete zdravotnej službe reálnu situáciu. Túto funkciu vyhodnotí sám operátor tiesňovej linky. Služba Záchranka funguje na základe vášho telefónneho čísla a zdieľanej polohy. Aplikácia funguje v plnej podpore pre Českú republiku, Maďarsko a Rakúsko. Pre ostatné štáty je možné využiť núdzové volanie, ale bez možnosti poslania “ núdzovej správy”, ktorá obsahuje informácie o osobných údajoch a lokácií. Výnimkou sú slovenské hory, kde je Záchranka napojená na horskú službu a aplikácia poskytuje tiesňový hovor a taktiež zaslanie núdzovej správy.
Prvá pomoc (Android, iOS)
Ak sa ocitnete v situácií, že niekto potrebuje neodkladnú pomoc a nie ste si istí ako správne reagovať, môžete využiť napríklad aplikáciu Prvá pomoc (Android, iOS). V aplikácií je výber rôznych životohrozujúcich situácií. Ako správne reagovať pri krvácaní, epileptickom záchvate, dusení, šoku, zlomeninách a popáleninách, ale aj infarkte, mozgovej príhode alebo autonehodách. Jedným klikom sa dostanete do danej kategórie, kde sa nachádza stručný a výstižný návod ako postupovať.
Veľmi podobná aplikácia funguje aj v českom jazyku pod názvom První pomoc (Android, iOS), avšak táto verzia je obohatená o interaktívne videá s presnými postupmi. V núdzovej situácii je možné privolať záchranné zložky cez tiesňovú linku aj priamo z týchto aplikácií.
Aby ste dieťaťu priblížili, ako sa zachovať v životohrozujúcej situácii, použite nasledujúce aplikácie navrhnuté v animovanej forme. Tieto appky sú platené, ale je možné si stiahnuť ukážkovú verziu zadarmo a otestovať, či sa vám bude páčiť. Deti si pri hraní môžu vybrať z rôznych situácií, ktoré môžu ohroziť život a následne postupujú krok po kroku v zachraňovaní. Pri každej animácií je aj slovný komentár a je možné zobraziť aj prepis.
Animovaná první pomoc ( Android, iOS), Tísňomat ( Android, iOS) , Malý záchranář ( Android, iOS)
BAŠTRNG
Prvej pomoci sa môžete priučiť aj vďaka zaujímavým videám na platforme YouTube od Michala Kubovčíka v spolupráci s odborníkmi a záchranármi, pod názvom BAŠTRNG – SEPRP. Tieto videá sú spracované ľudskou rečou, vtipne, ale hlavne vecne. Videá poskytujú návody ako reagovať, keď je niekto v bezvedomí, v šoku, ak krváca, ak ma epileptický záchvat, infarkt, ako vyzerá stabilizovaná poloha a mnoho ďalšieho, s čím sa môžete v živote stretnúť.
Pripájame ešte niekoľko odkazov na Krízovú linku pomoci, ktorej vznik podporila Nadacia Orange ako i spolocnost Orange. Nejde len o telefonickú linku, ale aj poskytovanie pomoci cez e-mailovú poradňu, chat alebo video.
Tento článok vznikol s podporou Nadácie Orange
a nadväzuje na aktivity programu Deti na nete.