+ Plusy
  • Hra sa venuje nedocenenej téme vedeckej práce
  • Neobsahuje násilie
  • Dostupná bezplatne
- Mínusy
  • Komplikovaný herný mechanizmus
  • Nevzhľadné grafické spracovanie
  • Ťažšie pochopiteľný úvod do hry
platformy
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Prerazte ako mladý astronóm v českej bezplatnej hre AstronTycoon

Simulátor vedeckej kariéry neznie ako najpútavejší námet pre počítačovú hru. Ak mu však dáte šancu, prekvapí vás novými vedomosťami aj slušnou zábavou.

V hre AstronTycoon začínate ako astronóm, ktorý má ledva nasporené na prenájom svojho prvého teleskopu. Vaše začiatočnícke pozorovanie hviezd bude teda trpieť nedostatkami. Čím viac však budete publikovať vo vedeckých časopisoch, tým lepšie financovanie a ohlas akademickej obce si zabezpečíte. Hra je zo žánru strategický simulátor, deti menežujú obmedzené zdroje, zdokonalujú svoju výbavu a schopnosti. Popri tom sa však vzdelávajú v základoch astronómie – učia sa o hviezdach, technológii určenej na ich mapovanie aj o tom, ako funguje vedecká činnosť a publikovanie. Na vývoji hry spolupracovali profesionálni akademici, takže deti kvalifikovane uvádza do oblasti astronómie. Súčasťou herného procesu sú aj minihry, založené na postrehu, motorickej šikovnosti či rýchlom vyhodnocovaní dát. Hra je dostupná v češtine, takže aj napriek relatívne komplikovanému slovníku si ju užije aj široká verejnosť.

Prínos pre dieťa:
Hranie AstronTycoon predstavuje hravý úvod do oboru astronómie. Deti pochopia, ako funguje publikačná činnosť akademikov, že vyžaduje trpezlivosť, poctivý výskum, ale aj dobrú schopnosť prezentovať vlastné závery na vedeckých konferenciách. Tiež im bude vysvetlený ekonomický rozmer vedekcje práce – že výskum nemôže prosperovať bez financií, či už z komerčnej alebo verejnej sféry. Hra neobsahuje násilie ani iné nevhodné témy. Je pokojná, skôr pomalá a deti pri nej nezažijú návaly adrenalínu. Je určená skôr tým, ktorí prirodzene inklinujú k prírodovedným disciplínam a majú dosť trpezlivosti, aby si prečítali niekoľko stranový úvod do hry.
Čo hra rozvíja:
Vedomosti o hviezdach a astronómii
deti si v hre samé vyberú, ktorý druh hviezd chcú skúmať a ku každému sa dozvedia množstvo sekundárnych informácií
Dôkladnosť
pochopiť systém hry je ťažšie a náročnosť je vyššia, ako pri iných hrách, deti sú však za porozumenie hernej mechaniky odmenené zaujímavým herným zážitkom
Záujem o vedeckú kariéru
hra zjednodušene popisuje život a kariéru akademikov, propaguje tak oblasť, ktorá je v spoločnosti iba málo známa a doceňovaná
Námety na diskusiu:
Nočná a denná obloha.
Čo sú to hviezdy? Aké majú zloženie? Aké fázy rozoznávame?
Kariéra v akadémii.
Akých poznáme vo svete známych vedcov? A akých na Slovensku? Je veda dôležitá?
Financovanie vedy a výskumu.
Ktoré inštitúcie a jednotlivci podporujú vedu a výskum?

Počet hráčov: 1

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.