+ Plusy
  • Krásne grafické prevedenie
  • Náročné logické hlavolamy
  • Zaujímavý zvrat v “tradičnom” hernom príbehu
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam Xbox 360 Marketplace Good old games Playstation Store

Potrápte svoj mozog a reflexy v nádhernej skákačke Braid

Pod povrchom jednoduchej hry na spôsob Super Mária sa skrýva náročný svet plný hlavolamov založených na manipulácii času.

Braid sa navonok tvári ako ďalšia tradičná skákačka. Hlavný hrdina musí zachrániť princeznú. Prekážkami sú tu rôzne hlavolamy alebo nepriatelia, ktorým musí skákať na hlavu a množstvo plošín a priepastí, ktoré bude zdolávať. Herný zážitok je však v šiestich úrovniach postupne obohatený o rôzne nové schopnosti protagonistu. Príbeh v pozadí hovorí o túžbe zmeniť minulosť a napraviť svoje predošlé chyby. Práve táto téma je previazaná s herným zážitkom a väčšinu loických hádaniek je nutné vyriešiť pomocou manipulovania času. “Tradičnosť” je však v závere narušená prekvapivým zvratom. Celá hra je sama o sebe estetickým zážitkom, je krásne animovaná a vyzerá ako živá olejomaľba.

Prínos pre dieťa:
Pre príklad, v niektorých úrovniach budú deti môcť vrátiť čas a napraviť tak nepodarený skok. V iných sa pohybom postavičky doprava čas posúva prirodzene v pred a behom vľavo sa čas vracia späť ako keď pretáčate film. Tieto a ďalšie mechaniky vytvárajú nové prekážky a príležitosti na potrápenie mozgových závitov.
Hádanky nepatria k najjednoduchším. Braid je vhodný skôr pre skúsenejších hráčov, prípadne tých, ktorí už podobné tituly poznajú.
Znalosť angličtiny nie je nutná, ale deti bez nej nebudú mať žiaden zážitok z príbehu. V texte sa jedenkrát použije anglická nadávka.
Čo hra rozvíja:
Vnímanie estetiky
Vizuál ako aj texty sú v hre na vysokej umeleckej úrovni. Mnohým deťom tak môže hra pretvoriť názor na klasické “nudné” obrazy.
Postreh a koordinácia
Mnoho iných akčných hier samozrejme trénuje reflexy a prepojenie očí s rukami. Braid však výnimočne nekončí chybou hráča. Ak postavička spadne do jamy, alebo sa dotkne nepriateľa, hráč môže jedným tlačidlom vrátiť čas späť a v okamihu opakovať svoj pokus. Spätná väzba tak zrýchľuje proces učenia sa.
Logiku
Využitie schopností vrátiť čas sú súčasťou riešení prekážok, ktorým hlavný hrdina čelí. Deti sa pri nich naozaj potrápia.
Námety na diskusiu:
Príbeh
Hovorte spoločne o príbehu a jeho konci. Dokázali deti rozlúštiť, prečo princezná v poslednej časti hry utekala pred protagonistom? Kto bol v príbehu záporná postava?
Naše chyby
Čo by deti zmenili vo svojom živote, keby mali schopnosť ovládať čas, tak ako hlavný hrdina? Skúste načrtnúť otázku, prečo je možnosť urobiť malé chyby pre ľudí dobrá.
Umenie
Opýtajte sa detí, ako by vám vysvetlili, čo je umenie? Sú umením obrazy? A čo fotografie, alebo film? Hovorte o tom, ako sa názor na umenie menil počas histórie. Sú videohry podľa detí umením?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.