+ Plusy
  • učí po nemecky, a ani si to nevšimnete
  • dostupná zadarmo
  • podporuje širokú škálu rodných jazykov
- Mínusy
  • priemerná kvalita príbehu
  • skúsených hráčov nemusia osloviť herné mechanizmy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Naučte sa po nemecky s bezplatnou hrou od Goetheho Inštitútu

Učenie jazykov je fuška. Ľahšie to ide hravou formou, napríklad aj prostredníctvom počítačovej hry. Jednu takú, a to dokonca bezplatnú, vytvoril priamo Goetheho inštitút.

Hra „Das Geheimnis der Himmelsscheibe“, alebo po slovensky „Tajomstvo nebeského disku“, predstavuje skvelý spôsob, ako sa začiatočníci môžu zdokonaliť v nemčine. Predpokladá síce už základnú slovnú zásobu, ale úroveň bola Goetheho Inštitútom nastavená zhovievavo, čiže netreba mať žiadne obavy.

iOS, Android, Online

Hráči sa ocitnú v koži detektíva, ktorý sa vydáva do Nemecka zistiť, či je prestížny artefakt miestneho múzea originál, alebo podvrh. Keďže hovorí nemecky iba veľmi málo, hráči mu pomáhajú so základnou komunikáciou. Spýtať sa na cestu k hotelu, objednať si v reštaurácii jedlo alebo ubytovať sa na recepcii – prostredníctvom týchto jednoduchých dialógov sa hráči precvičia v základných konverzačných témach a rozšíria svoju slovnú zásobu.

Rozhovory sú potom doplnené minihrami, v ktorých hráči skladajú roztrhané tajné odkazy, navigujú detektíva po mape mesta či určujú geografickú členitosť krajiny, aby mohol odcestovať do iného regiónu. Tieto aktivity prirodzene vyplývajú z deja hry a zároveň suplujú prvé lekcie jazykovej školy. Všetko je nahovorené zrozumiteľnou nemčinou a tak sa okrem gramatiky a slovnej zásoby zdokonalíte aj vo výslovnosti.

Odporúčaná znalosť nemeckého jazyka je na úrovni A1 a A2

Hrať sa dá v dvoch módoch. Pri jednom je nápoveda v českom (anglickom, čínskom, poľskom) jazyku, takže nemčinu používate iba v dialógoch a akciách v hre. Pri druhom móde, vhodnom pre pokročilejších začiatočníkov, sú aj herné informácie a pokyny po nemecky. Spokojní tak budú aj hráči s väčšími nárokmi na slovnú zásobu.

Celkový príbeh hry ani herné mechanizmy nepatria k tým obzvlášť úžasným. Ak ste vy, alebo vaše deti už mali skúsenosť s kvalitnejšími hrami zo žánru adventúr, môžete byť trochu sklamaní. Avšak vzdelávací potenciál hry a odbornosť Goetheho Inštitútu pri zostavovaní vyvážených lekcií tieto nedostatky viac než vyvážia. Sériu “Lernabenteuer Deutsch” odporúčame všetkým, pre ktorých je Duolingo už príliš nudné, ale čítanie nemeckej beletrie ešte príliš náročné.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.