+ Plusy
  • Prednastavené historické scenáre
  • Virtuálny poradcovia zjednodušujú prístup nováčikom k hre
  • Český preklad
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Sid Meier’s Civilization VI – ťahová stratégia pre všetkých

Herná séria Civilization je právom považovaná za legendárnu. Jedná sa o ťahovú stratégiu sledujúcu vývoj civilizácií od staroveku až do blízkej budúcnosti.

Hra spadá do subžánru 4X, stavia na schopnosti hráčov skúmať svet, zväčšovať svoje územie, využívať prírodné zdroje a obchod a neutralizovať hrozby. Civilization VI je dobre vyvážená hra, v ktorej hráč musí premýšľať ekonomicky aj takticky, a nesmie podceniť ani diplomatické vzťahy s protihráčmi.

Novinkou v Civilization VI je prepracovaný systém budovania miest, kde každá nová štvrť ovplyvňuje produkciu v danom meste. Vyhrať sa dá rôznymi spôsobmi, okrem klasického porazenia všetkých súperov vo vojenskom konflikte môžete napríklad zvíťaziť svojou kultúrou, rozšírením svojho náboženstva do celého sveta či vyslaním expedície na Mars.

civilization

Prínos pre dieťa:

Hra uprednostňuje rozmýšľanie pred rýchlou akciou, keďže všetky ťahy prebiehajú na kolá a hráč sám určuje rýchlosť hry. Civilizácia si vyžaduje trpezlivosť a nováčikom vysvetľujú pravidlá a mechanizmy hry virtuálni poradcovia. Českí fanúšikovia sa postarali o neoficiálny preklad hry do Češtiny, takže padá aj jazyková bariéra.

Hra rozvíja ekonomické a strategické myslenie a zároveň vďaka viacerým prednastaveným “scenárom” spĺňa aj edukačnú funkciu – umožňuje hráčom zahrať si niektoré kľúčové udalosti z dejín Zeme, ako napríklad kolonizácia Ameriky.

Čo hra rozvíja:

Historické vedomosti

v hre je niekoľko scenárov, ktoré postavia hráča do úlohy vodcu národa v skutočných historických udalostiach.

Ekonomické a strategické myslenie

v hre je nutné vyvážiť príjmy a výdaje, strategicky získavať prírodné zdroje a skúmať nové technológie.

Širšie kultúrne povedomie

súčasťou hry je encyklopédia vysvetľujúca dejinné pozadie herných prvkov. Od umenia, cez architektúru, národné dejiny až k vojenským inováciám.

Námety na diskusiu:

Historické udalosti

prečo sa odohrali niektoré vojny, ako prebiehalo osídľovanie Ameriky, ako ovplyvnili niektoré vynálezy smerovanie dejín.

Akými spôsobmi sa šíri civilizácia? Čo je to vlastne kultúra?

Civilization VI sa dá vyhrať mnohými spôsobmi, a vojna je tou najzbytočnejšou.

Počet hráčov: 1 a viac

 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

25-nadacia_logo_new

 

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.