Najlepšie edukačné hry, aplikácie a webstránky za rok 2018 – prvá časť

Redakcia Common Sense Education vyhodnotila na konci roka 2018 takmer sto osemdesiat nástrojov so vzdelávacím potenciálom. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

V tejto prvej časti si predstavíme tri aplikácie, ktoré rôznym spôsobom rozširujú konvenčné učenie. Či už je to pomoc pri práci s deťmi predškolského veku, prvá skúsenosť s 3D modelovaním a 3D tlačou ako aj netradičné vyučovanie šachovej stratégie.

Khan Academy Kids

Vek: 3 – 6

Cena: Zadarmo

Platformy: Android, iPad, iPhone, iPod Touch, Kindle Fire, Fire phone

Khan Academy Kids je bezplatná aplikácia podporujúca učenie predškolákov. Zahŕňa aktivity inšpirované matematikou, literatúrou, kognitívnym myslenim, sociálno-emocionálnym rozvojom a kreatívnym cítením. Žiaci sa tu pod vlastným účtom môžu stretávať a hrať so svojimi zvieracími sprievodcami. Prípadne si môžu vybrať rôzne aktivity vo forme hier, pesničiek, videí a príbehov. Činnosti môžu byť prispôsobené aj konkrétnym témam, ktorým sa chce učiteľ venovať a appka decká po úspešnom dokončení sama odmeňuje.

Z pohľadu edukátora, predstavuje rozsiahly zdroj materiálov, ktoré pomáhajú s individuálnym prístupom k jednotlivým žiakom. Učitelia tak vedia jednoduchšie nájsť možné problémové oblasti, na ktoré potrebujú deti viac času.

Táto hra má presah až za predškolské učenie. Vďaka roztomilému a priateľskému dizajnu sa deti jednoducho dokážu ponoriť do ponúkaných aktivít. Aplikácia myslí aj na krátkodobú pozornosť, akou mladšie deti môžu disponovať. Ak sa hráč cíti unavený z učenia, môže si vo voľnej chvíli kresliť, vytvárať príbehy z obrázkov, čítať si alebo počúvať pesničky.

 

Makers Empire

Vek: 5-14

Cena: Zadarmo (študenti)

Platformy: WEB

Makers Empire je 3D dizajnový nástroj, ktorý pomáha študentom tvoriť, sťahovať a tlačiť objekty pre 3D tlačiarne. Predstavuje aj prostredie pre učiteľov, v ktorom vedia vytvárať aktivity a hodiny pre žiakov. Hra je kompatibilná s tabletmi, mobilnými zariadeniami, počítačmi a laptopmi. Pre jej plné využitie nie je potrebné vlastniť 3D tlačiareň. Pokiaľ by však dieťa chcelo mať fyzickú podobu návrhu, existuje možnosť, ako to vyriešiť. Aj na Slovensku existujú centrá, ktoré za poplatok návrh vytlačia.

Aplikácia poskytuje na úvod deťom návod, pomocou ktorého sa zoznámia s prostredím. Počas práce sú motivované získavaním skúseností a odomykaním technických návrhov a ďalších komponentov. Svoje “technické výkresy” môžu samozrejme zdieľať s kamarátmi, ale i pracovať v tíme na spoločnom projekte. Ostatní užívatelia aplikácie vedia príspevky komentovať, alebo si pozrieť názor učiteľa. Sú pre nich dostupné aj mnohé súťaže.

Makers Empire poskytuje študentom skvelú príležitosť učiť sa zložité koncepty na základe priestorového vnímania a inšpirácii aj z reálnej architektúry.

Vďaka týmto príkladovým výzvam sa deti môžu pripraviť na situácie z reálneho života. 3D dizajn môže rovnako pomáhať pri rozvíjaní logiky, presnosti, kreatívneho myslenia a predstavivosti. Študenti s týmito schopnosťami rozvíjajú aj svoje pokročilé riešenie problémov.

 

Magnus Kingdom of Chess

Vek: 6-14

Cena: 7,99€

Platformy: Android, iPad, iPhone, iPod Touch

Táto hra vznikla v spolupráci so svetovým šachovým šampiónom. Deti vedené príbehom v nej objavujú dobrodružstvá šachového kráľovstva. V každej úrovni hry prechádzajú šiestimi svetmi, zbierajú mince a niektoré ďalšie poklady. Zachraňujú figúrky a skladajú si z nich vlastný tím. Vďaka tomu sa učia pohyby jednotlivých postavičiek krok za krokom. Deti tak získavajú vedomosti o pravidlách hry a stratégiách, ktorými sa stávajú čoraz pokročilejší hráči tradičného šachu. Magnus Kingdom of Chess rozoberá šach do malých detailov a je naozaj dostupná už od šiestich rokov.

Ako deti odomykajú nové postavičky, získavajú viac nástrojov na riešenie hlavolamov. Ich obtiažnosť sa v rámci hry rovnako zvyšuje. Šach samotný, ako aj táto aplikácia rozvíjajú strategické a logické myslenie, v spojení s rozvojom analytického pohľadu na problémy.

Pokiaľ hráč prehrá a jeho figúrka kráľa je zajatá, prichádza o jednu mincu. Potom však dostáva nový pokus na vyriešenie hlavolamu.

V skratke, táto hra učí zábavným spôsobom pravidlá a pokročilé stratégie šachu. Je tak výborným prostredím pre úplných nováčikov ako aj pre pokročilejších hráčov.

Toto je prvá časť zoznamu najlepších edukačných hier, aplikácií a webstránok za rok 2018. Voľne inšpirovaná zoznamom vytvoreným organizáciou Common Sense Education.

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.