+ Plusy
  • Vizuálny aj emocionálny zážitok
  • Výborné, miestami veľmi vtipné dialógy s dobrým dabingom
  • Silný príbeh s prekvapivým koncom
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games

Zažite atmosféru amerických lesov v mysterióznej hre Firewatch

Ponorte sa do tajomného príbehu a pomôžte Henrymu odhaliť záhadu, ktorú ukrývajú zákutia lesa. Príroda vo Firewatch vás jednoducho ohúri.

Firewatch je hra o dvoch osamelých ľuďoch. Dáva priestor vcítiť sa do kože Henryho, ktorý pracuje v požiarnej hliadke národného parku. Pri skúmaní lesných zákutí mu robí spoločnosť jeho šéfka  Delilah, s ktorou komunikuje pomocou prenosnej vysielačky. Hra je postavená na ich dialógoch a hráč má pri rozhovoroch na výber niekoľko odpovedí. Vďaka nimi odhaľuje a dotvára pozadie príbehu. Prostredie amerických lesov je graficky skvelo spracované a hráč s ním čiastočne fyzicky interaguje. Zvýrazňujú ho zvuky lesa a jemná gitarová či klavírna hudba. Spolu s pôsobivým dabingom má hra veľmi pútavú atmosféru, ktorá hráča okamžite vtiahne do deja. Firewatch je o emóciách, o tajomstvách minulosti a o budovaní dôvery medzi dvoma cudzími ľuďmi.

firewatch

Prínos pre dieťa:
Firewatch je vhodná skôr pre starších hráčov. V rozhovoroch sa často vyskytujú vulgarizmy, miestami je naznačené (avšak nikdy nie ukázané) užívanie alkoholu a návykových látok, grafické násilie v hre nenájdete. Je trochu náročnejšia na trpezlivosť, evokuje skôr knižný než herný zážitok, v hernom svete nazývaný tiež narrative games. Môže teda istú skupinu hráčov odradiť.
Firewatch mladým ľuďom približuje príbeh človeka, ktorý musel v živote urobiť ťažkú voľbu. Ukazuje, že každý z nás robí chyby a rozhodnutia, ktoré so sebou nesú následky a že útek pred zodpovednosťou nič nevyrieši.
Hra môže dieťa naučiť mnohé cenné poznatky o citoch a o vytváraní emocionálneho puta. Keďže hlavné postavy sú správaním veľmi autentické, ľahko sa s nimi dá stotožniť a reflektovať nad ich činmi a pohnútkami. Hrateľnosťou je vhodný aj pre hráča-začiatočníka.
Čo hra rozvíja:
Zvedavosť
Objavovanie a skúmanie lesných zákutí
Emócie
Verne sprostredkované pocity hlavnej postavy, jej radosť aj obavy
Dedukcia
Postupné spájanie črepín príbehu do celku, odhaľovanie súvislostí
Námety na diskusiu:
Samota
Je izolovanie sa riešením, ako sa vysporiadať s realitou?
Alkoholizmus
Aké sú jeho negatíva a dôsledky?

Počet hráčov: 1

Mikuláš Fekete

Mikuláš vyštudoval geológiu na Masarykovej univerzite v Brne, jeho vášňou však vždy boli počítačové hry. Tým sa momentálne venuje aj pracovne ako level designer v Pixel Federation. Je veľkým fanúšikom sci-fi a fantasy literatúry a vedy ako takej. Vďaka svojmu štúdiu si vytvoril blízky vzťah k prírode a tematike životného prostredia a jeho ochrany. Jeho snom je v budúcnosti napísať sci-fi novelu.