+ Plusy
  • plynulá hrateľnosť
  • vzdeláva nenútene
  • pútavá atmosféra
- Mínusy
  • nevhodná pre slabšie respektíve citlivejšie povahy
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam

Nezáleží na tom, kto sú vaši rodičia. Aj to je odkaz hry My Child Lebensborn

Dieťa narodené nórskej matke a nemeckému otcovi akoby v povojnovom Nórsku nemalo miesto. Interaktívny príbeh prináša skutočne ťažké situácie a rozhodnutia.

Po druhej svetovej vojne a oslobodení Nórska spod nemeckej okupácie, nebol vzťah Nórov ku všetkému nemeckému príliš vrelý. Pre ženy, ktoré sa počas vojny zaľúbili do nemeckých vojakov a mali s nimi dieťa, bolo veľmi ťažké začleniť sa. Mnohé z nich svoje deti opustili. V My Child Lebensborn, založenej na skutočných udalostiach, hráč prežíva príbeh adoptívnej mamy a opustených detí Klausa a Karin, ktorých šikanujú nielen rovesníci, ale aj učitelia.

V tejto 2D príbehovej hre sa hráč stará o dieťa a napĺňa jeho základné potreby, pričom sa musí vysporiadať s neblahou finančnou situáciou. Na kvalitnejšie jedlo alebo školskú tašku je potrebné šetriť a pracovať nadčasy. Avšak ako rodič, ktorý v práci tŕpne, či jeho dieťa v škole opäť nezbili, chce byť ich matka doma čím skôr. Hra dokáže vyvolať emócie, empatiu a prinúti hráča zamyslieť sa nad rozhodnutiami, ktoré majú vplyv najmä na jeho dieťa.

Prínos pre dieťa:
Hra je dostupná v niekoľkých svetových jazykoch, ako angličtina, španielčina, taliančina, ruština a iné. Slovenčina však nie je k dispozícii a vzhľadom na tému ju odporúčame hráčom starším ako 14 rokov. Titul je tiež skvelý ako doplnok učiva a podobne ako hra Svoboda 1945 nie je kvôli dojímavým a ťažkým situáciám vhodný pre slabšie povahy.
Ovládanie hry na mobile je jednoduché a zvládnu ho aj tí menej skúsení hráči. Potrebné je však mať menšiu dávku trpezlivosti. Titul má na pomery mobilných hier veľmi dlhý hrací čas a hráč pri nej dohromady môže stráviť až 5 hodín. Vždy je tu ale možnosť zahrať si ju aj na počítači.
Okrem dialógov medzi rodičom a dieťaťom sa hráč dozvedá o príbehu a histórii aj prostredníctvom novinových správ alebo z denníka. V ňom adoptívna mama vysvetľuje historické udalosti, ako okupáciu, holokaust a tiež situáciu s deťmi narodenými nórskym ženám a nemeckým vojakom.
Čo hra rozvíja:
Historické poznanie
Hra je plná historických faktov a ponúka pohľad na dôsledky vojny. K faktom dodáva ľudský rozmer, takže je efektívnejšia v odovzdávaní vedomostí.
Empatiu
Vidieť, ako vaše dieťa denne v škole šikanujú spolužiaci aj učitelia, hráča skutočne prinúti zamyslieť sa nad nenávisťou, ktorú dokážu ľudia pociťovať a prejavovať nevhodným správaním aj v súčasnosti.
Rodičovská zodpovednosť
Pre hráčov môže byť výzvou vysporiadať sa so zlou finančnou situáciou alebo voľbou slov, ktoré používajú pred svojimi deťmi. Hráč je postavený do role rodiča, ktorého rozhodnutia majú zásadný vplyv na ostatných členov rodiny.
Námety na diskusiu:
Nenávisť nie je cesta
Je dobré viniť ľudí za skutky svojich rodičov, príslušníkov rovnakej národnosti, alebo etnicity? V hre ľudia odsudzovali všetko nemecké. Vedia deti o podobnej situácii v dnešnej dobe?
Zachovanie histórie
Rozprávajte sa s deťmi o tom, prečo je dôležité učiť sa o histórii. Z akých historických udalostí by sme sa mali poučiť?
Výchova
Porozprávajte sa s deťmi o tom, aké rozhodnutia v hre robili v súvislosti s Klausom alebo Karin. Nútili ich ísť do školy, alebo pre nich mali pochopenie? Kedy je lepšie byť vo výchove prísny a kedy hľadať viac pochopenia?

Počet hráčov: 1

Adam Kysler

Adam študuje odbor Teória digitálnych hier na FMK v Trnave. Popri štúdiu sa venuje aj vývoju. Digitálne hry sú pre neho nielen zdrojom zábavy ale aj informácií a rozvoja kognitívnych schopností. Preto si uvedomuje ich dôležitosť v živote každého detského hráča.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu