+ Plusy
  • bez násilia
  • kreatívne hádanky
  • výtvarné spracovanie
- Mínusy
  • spočiatku môže dizajn levelov pôsobiť mätúco
platformy
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Good old games Black Dragon

Riešte fyzikálne i optické hádanky v nápaditej skákačke GRIS

Páčila sa vám hrá Journey? Tak skúste zaujímavé logické hádanky v perfektne vyzerajúcom prostredí atmosferickej skákačky GRIS.

Hra na prvý pohľad zaujme najmä nádherným audiovizuálnym spracovaním. Výtvarnú stránku, tvorenú kresbou a vodovými farbami, dotvára úchvatná minimalistická hudba. GRIS v mnohom pripomína vyššie spomínaný titul Journey, ako celkovou atmosférou, tak aj vyobrazením sveta. Hra, až na drobné vysvetlivky ohľadom ovládania, nedisponuje žiadnym textom. Príbeh  je vyrozprávaný čisto prostredníctvom obrazu a zvuku, pričom dáva hráčovi možnosť na vlastnú interpretáciu. Dej zachytáva mladú ženu stratenú vo vlastnom svete, v ktorom sa vyrovnáva s bolestivou skúsenosťou zo života. GRIS je vyobrazením jej cesty cez smútok až k samotnému zotaveniu. Gro titulu tvoria okrem skákacích sekcií logické hádanky.

Prínos pre dieťa:
Hra ponúka rôznorodé hádanky, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť pri skúmaní prostredia. V jednej sekcii sa naučíte, ako vyriešiť určitý problém a už o pár minút neskôr sa dané riešenie nedá aplikovať, pretože je využitá nová variácia hlavolamu.
Nie je úplne možné postupovať automatickou metódou a mozog hráča musí stále pracovať. Vďaka rozmanitosti hádaniek nedisponuje GRIS pocitom stereotypu.
Hlavolamy sú optické, fyzikálne, orientačné (dole hlavou) aj environmentálne. Bude potrebné pracovať s lámaním svetla či znalosťou fyzikálnych zákonov o vzduchu a vode. Nutnosťou je aj zapamätanie si určitých úkonov a správne načasovanie.
Hra má až na zopár pasáží pomalé tempo, nevytvára pocit nebezpečia a neobsahuje násilné scény. V GRISe nie je možné prehrať, vďaka čomu je tento titul vhodný aj pre menšie deti.
Čo hra rozvíja:
Zvedavosť
Podrobné skúmanie zákutia herného sveta
Riešenie problémov
Variabilné fyzikálne i optické hádanky vyžadujú riešenie problémov z inej perspektívy.
Emocionálny vývoj
Vyvoláva empatiu a podporuje vytrvalosť pri prekonávaní prekážok.
Námety na diskusiu:
Vyrovnávanie sa s bolestivou skúsenosťou
Ako sa vysporiadať so smútkom po prekonaní bolestivej udalosti?
Vyjadrenie emócií prostredníctvom umeleckej formy
Hra s pomocou farieb a optických vnemov zobrazuje zmenu emočného stavu.“
Strata blízkeho
Ako nestrácať nádej a hľadať chuť do života po strate milovanej osoby?“

Počet hráčov: 1

Peter Bača

Peter absolvoval štúdium Estetiky na Univerzite Komenského. Hry boli odjakživa jeho vášňou a píše o nich do technologického magazínu už vyše 7 rokov. Hernej sfére sa venuje aj v pracovnom živote ako tester v Pixel Federation. Jeho druhou najväčšou záľubou je fotografia, ktorej sa venuje vo svojom voľnom čase