+ Plusy
  • Jedinečná atmosféra
  • Mnoho tém na zamyslenie
  • Dá sa prejsť za jeden večer
- Mínusy
  • Len v angličtine
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Playstation Store

The Unfinished Swan naučí deti vyrovnať sa so smrťou

Ako vysvetliť deťom, že všetko živé jedného dňa zomrie a aj smrť je prirodzenou súčasťou života? Vývojári zo štúdia Giant Sparrow to celkom úspešne zvládli pomocou videohry vo forme interaktívnej rozprávky s pridanou hodnotou.

Hra Unifinished Swan rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorému zomrela mama. Bola maliarka, ktorá však nikdy nedokončila, čo začala maľovať. Chlapcovi po nej ostal na pamiatku len jeden obraz, nedokončená labuť – odtiaľ názov hry. Jedného dňa labuť z obrazu zmizla a na zemi zostali len stopy, vedúce do tajomných dverí. Chlapec zobral do ruky štetec a vydal sa za ňou…

Svet za dverami je zvláštny. V prvom rade mu chýba farba a hráč objaví schopnosť hádzať čierne guličky, ktoré sa pri náraze na objekt rozprsknú a odhalia tak kontúry herného prostredia. Svet to nie je nebezpečný, ale je záhadný a skrytý v ničote, a hráč ho musí aktívne objavovať tým, že ho postupne zafarbuje.

2720148-unfinishedswan3

Hra sa nesnaží byť príliš doslovná, čo býva problémom mnohých moderných videohier. Unfinished Swan sa spolieha na detskú vynaliezavosť, schopnosť objavovať svet a túžbu dozvedieť sa o ňom viac. Hráč po chvíli objaví aj črepiny príbehu, ktoré sú prezentované vo forme stránok z rozprávkovej knihy, písanej na stenách. Tu je nutná aspoň základná znalosť angličtiny, pretože táto rozprávka vysvetľuje, čo sa stalo so svetom za dverami a prečo je celý biely.

Ako hráč hľadá nedokončenú labuť a objavuje kúsky príbehu, herný svet sa mení a nadobúda viac farieb a jasnejšie kontúry. Architektúra sprvu neviditeľného priestoru je veľmi dobre premyslená a veľkú úlohu v navigácii zohráva aj hudba a zvukový mix.

the-unfinished-swan-playstation-3-ps3-1350284851-046

Príbeh o chlapcovi, ktorý prišiel o matku, je na prvý pohľad smutný, ale spôsob, akým hra s príbehom pracuje, má opačný efekt. Herné mechanizmy a prezentácia spôsobujú, že prevládajú pozitívne pocity z objavovania tajomného sveta a hráč môže objaviť aj svoju umeleckú stránku pri maľovaní. Zároveň objavuje príbeh o kráľovi, ktorého nafučanosť a márnivosť spôsobili prázdnotu jeho kráľovstva. Unfinished Swan je netradične umeleckou hrou a vyzýva hráča zamyslieť sa nad podstatou a subjektívnosťou umenia ako takého.

Záver hry je prekvapivo silný a zanecháva pozitívne pocity. Zároveň si hráč, podobne ako po prečítaní bájky, odnáša poučenie o namyslenosti a márnivosti. Hru môžeme preto odporučiť pre všetky deti od  10 rokov, ktoré by už mali zvládať orientáciu v abstraktnom priestore.

the-unfinished-swan-screenshot-02-ps4-psvita-11aug14

Jediné obmedzenie spočíva v tom, že hra je len v angličtine. Pre tých, ktorí už po anglicky vedia, to problém nebude, ostatným deťom môžu s prekladaním príbehu pomôcť starší súrodenci alebo rodičia.

Už len svojou podstatou Unfinished Swan podnecuje množstvo tém na zamyslenie a na rozprávanie sa s deťmi. Najevidentnejšie sú pominuteľnosť života a ako sa s ňou vyrovnať, umenie a jeho subjektívne vnímanie, vnímanie sveta ľuďmi so zrakovým postihnutím, namyslenosť a márnivosť a ich dôsledky.

Hracou dobou sa The Unfinished Swan radí k tým kratším zážitkom, podobne ako je to v prípade iných umeleckých hier (napr. Journey, Botanicula). Nie je to však na škodu, hra zamestná dieťa na celý večer, a ak je to možné, môžte si s ním pri hre posedieť a porozprávať sa o tom, čo prežíva.

 

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.