Čo sa vieme naučiť z hier, simulujúcich historické vojnové konflikty?

Aké je to viesť vlastné vojsko, ovplyvňovať bojové podmienky a popritom sa nenútene vzdelávať? Dejepisné strategické hry vám umožnia si to vyskúšať.

Vo svete počítačových hier existuje množstvo titulov, ktoré sa odvolávajú na historické udalosti, či simulujú konkrétne obdobie svetových dejín. Deti sa v nich môžu dozvedieť o historických udalostiach, politike alebo diplomatických vzťahoch medzi krajinami.

Total War: Rome II (16+)

V tomto titule sa pozriete na dianie spojené s Rímskou ríšou. Total War umožňuje hráčovi manažovať mestá a armády v historických bitkách, ktoré rimania viedli s okolitými civilizáciami. Rátať musia s takými detailami, ako morálka, formácie a výdrž armád, počasie alebo terén. Zaujímavosťou je, že okrem pozemných bitiek hra ponúka aj tie námorné. Rodičov poteší, že sa tu nezobrazuje krv a aj keď sa séria prioritne zameriava na vojnové konflikty, má zapracované aj mechaniky politiky a diplomacie.  

Hra sleduje rozvoj Rímskej ríše od roku 272 p.n.l., pričom úlohou hráča je rozhodovať o jej smerovaní. Samozrejmosťou je adekvátne zobrazenie geografie a architektúry. Hra prebieha na ťahy, teda podobne ako šach a aj tu je hráč nútený čakať na kroky protihráča. Okrem režimu single player je v ponuke kooperácia a možnosť postaviť sa proti súperom online. Tvorcovia série Total War majú v ponuke aj široké spektrum ďalších historických období ako napríklad: feudálne Japonsko, stredovek, Napoleón a francúzska revolúcia, či národ Hunov.

Hearts of Iron IV (16+)

Strategická séria Hearts of Iron vám dovolí hrať za ktorúkoľvek krajinu na svete počas vojnových rokov 1936-1945 a doviesť ju k víťazstvu (či prehre) 2. svetovej vojny. Od vás vyžaduje, aby ste si vybrali jednu z primárnych frakcií: Spojenci, Os, Kominterna. Naučí deti mnoho o fungovaní jednotlivých znepriateľených strán, politických vzťahoch, sociálnych opatreniach a ekonomike. Hearts of Iron IV odmení najmä tých, ktorí už majú v malíčku základné vedomosti o tejto etape ľudstva. Vyššia náročnosť vyžaduje dodatočné vyhľadávanie informácií na internete alebo v knihách. Každá krajina disponuje unikátnym stromom technológií, rôznorodým typom jednotiek od tankov, cez obrnené vozidlá, až po rozličné letecké a námorné jednotky. Treba brať do úvahy, že i keď má hra základy položené v reálnej histórii, vo výsledku ponúka aj alternatívne scenáre „čo keby“, ktoré sú úplne v réžii hráča. Pozitívom je, že sa zaobíde bez zobrazovania násilia, keďže boje sa odohrávajú iba symbolicky na mapách jednotlivých oblastí.  

Europa Universalis IV (12+)

Europa Universalis IV je jednou z najdetailnejších strategických hier, umožňujúcich hrať za akýkoľvek národ, mapujúc dianie od neskorého stredoveku, až po novovek 19. storočia. Piliermi hry sú obchod, vládnutie a manažment národa, diplomacia, kolonizácia či vojnové kampane. Tento typ hry pomôže s pochopením historických východísk rozličných regiónov, fungovania diplomacie a s ňou spojenými alianciami, ale aj ekonomických aspektov pri vedení krajiny. Konfliktu sa môžete vyhnúť uzatvorením spojenectva a tento pakt spečatiť manželstvom, využívať špionáž alebo podnietiť rebélie v susedných krajoch. Ak vás zaujal podobný štýl hier, vyskúšajte aj tituly zasadené do Viktoriánskej éry, alebo do čias križiackych výprav.

Steel division: Normandy 44 (16+)

Ako už názov napovedá, hra sleduje udalosti vylodenia v Normandii v roku 1944. Zaujímavosťou je, že samotné mapy boli vybudované z leteckých záberov získaných počas bojov a zobrazujú detailné rozmiestnenia dedín a terénu. Jedným z významných prvkov hry je zdôrazňovanie dôležitosti pozemného prieskumu bojových polí, čím poukazuje na silu informácií, ktoré môžu byť rozhodujúcim faktorom medzi víťazstvom a porážkou. Ak by ste hľadali podobný typ hry, ktorý sa ale zameriava na širšie spektrum druhej svetovej vojny s veľkým dôrazom na funkcionalitu jednotlivých typov jednotiek, môžete vyskúšať sériu Sudden Strike.

Ak vás téma hier učiacich históriu zaujíma, pripomeňte si aj náš starší článok o hrách, ktoré naučia dejinám nenásilnou formou. V prípade, že poznáte tituly, ktoré sme v článku vynechali, určite nám o nich dajte vedieť v komentároch.

Peter Bača

Peter absolvoval štúdium Estetiky na Univerzite Komenského. Hry boli odjakživa jeho vášňou a píše o nich do technologického magazínu už vyše 7 rokov. Hernej sfére sa venuje aj v pracovnom živote ako tester v Pixel Federation. Jeho druhou najväčšou záľubou je fotografia, ktorej sa venuje vo svojom voľnom čase