Hry, ktoré vás naučia dejinám

Počítačové hry sa často inšpirujú históriou.  Niekedy tak, že dejiny používajú ako pozadie svojich príbehov, inokedy na ne kladú väčší dôraz, alebo sa ich dokonca snažia vyučovať. Redakcia Vĺčat vyberá menej známe nenásilné hry, ktoré deti priučia historickým reáliám.

Porta Pilots  – iOS, AndroidAmazon

Hra je point-and-click adventúrou, ktorá prevedie hlavného hrdinu cez rôzne časové obdobia. Momentálne sú k dispozícii tri epizódy. V štartovacej, ktorá je zadarmo, deti pomáhajú bratom Wrightovcom postaviť prvé lietadlo. V druhej zase mladej Kleopatre asistujú s riadením jej kráľovstva a nakoniec sa dostanú do konfliktu medzi vynálezcami Edisonom a Teslom. Hra je určená pre mladšie ročníky, starších však zaujme aj napriek jednoduchosti svojich hlavolamov. Síce hra obsahuje veľa rozhovorov, stačia k nej základy angličtiny. Deti sa okrem oboznámenia sa s niekoľkými historickými postavami a udalosťami precvičia aj v riešení logických úloh. Hra má svojský humor, už len pre to, že stroj času má podobu mobilného záchoda Toi-Toi. Prevedením ide o kvalitnú hru, ktorá pútavo zoznámi hráčky a hráčov s vybranými historickými obdobiami. Porta Pilots si užijú deti už od šiestich rokov.

MedeliaiOS, Android

V tejto hre sa deti ocitajú na magickom ostrove pokladov. Tajomný pirátsky kapitán ich vysiela na potulky po krajinách v blízkosti Stredozemného mora, aby našiel kľúče k pokladu. Mesto Konštantínopol je ako epizóda v hre zadarmo, Damaskus, Káhira, Kairuán, Benátky a Kordoba sa dajú dokúpiť jednou platbou.

Hra spája hneď niekoľko minihier – deti tu hľadajú staré obrazy, mozaiky a iné umelecké predmety roztrúsené po panoráme mesta. Obyvatelia im popritom zadávajú ďalšie logické úlohy, ako napríklad spájať mince rovnakej farby, postaviť puzzle z rozbitej mapy či triediť ovocie na trhu. Panoráma mesta ukrýva množstvo popisov a informácií k sochám, stavbám či iným historickým monumentom. Úroveň angličtiny nutnej na splnenie úloh je nízka, na získanie zaujímavých vedomostí z popisov ju však treba mať o niečo lepšiu.

V každom meste je nutné objaviť niekoľko predmetov, prečítať si o ich histórii, prezrieť si najdôležitejšie pamätihodnosti, a nakoniec pomôcť ľuďom v spomínaných minihrách. Hráči po týchto úlohách dostanú nenáročný kvíz, ktorý overí ich nadobudnuté znalosti.

Hlavný hrdina je stvárnený postavičkou, ktorú si deti poskladajú z dostupných variánt očí, nosov, účesov a podobne. Počas hry sú tak odmeňované aj dodatočnými možnosťami, ako si tieto postavy vylepšiť – nové oblečenie či doplnky do vlasov. Hra je dostupná v ôsmich jazykoch vrátane angličtiny, francúštiny či španielčiny. Madelia je oficiálne odporúčaná deťom od 3 rokov, avšak pre náročnosť spojenú s čítaním textov sa hodí skôr pre o čosi staršie deti.

 

Valiant Hearts: The Great War – iOS, AndroidAmazon, Xbox, Playstation

Hra sa odohráva počas prvej svetovej vojny. Ponúka pohľad z rôznych perspektív, medzi iným napríklad vojaka, kuchára, zdravotnej sestry, či dokonca aj psieho pomocníka. Prekvapivo, na to, že sa odohráva počas vojny a z veľkej časti na bojisku, obsahuje minimum násilia. Už po niekoľkých minútach tak povzbudzuje hráčov hľadať alternatívnejšie riešenia, než len vrhať sa do nebezpečenstva. Väčšinu času však hráči riešia hlavolamy s premenlivou náročnosťou. Hra má úžasnú kreslenú podobu, inšpiruje sa historickými novinovými karikatúrami. Má však aj nezanedbateľnú náučnú funkciu. Počas hrania si hráči napĺňajú denník dejepisnými faktami o prvej svetovej vojne. Nejedná sa však len o popis zbraní či iných vojnových reálií, hráči sa dozvedia aj akým spôsobom sa na bojiskách doručovali listy alebo ako blato komplikovalo vojakom život v zákopoch. Angličtina pre hru nie je nutná, pri riešení úloh, ako aj veľkej časti príbehu sa deti zaobídu aj bez nej. Doplňujúce historické fakty však znalosť cudzieho jazyka vyžadujú. Táto hra je v odporúčaniach určená pre starších hráčov (12+), ale práve pre minimum násilia je vhodná aj pre mladšie ročníky, pokojne aj pre deti od desať rokov.

Poznáte nejaké hry, ktoré v našom článku chýbajú?

Povedzte nám o nich v komentároch.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.