+ Plusy
  • fakty podané hravou formou
  • krásny vizuál
  • jednoduché ovládanie
  • žiadne násilie
- Mínusy
  • chyby v preklade
  • malý svet
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam

Hravouka: Vzbuďte vo vašich deťoch záujem o ekológiu

Na trh prichádza slovenská verzia videohry Little Mouse’s Encyclopedia. Deti v nej spoznávajú prírodu z pohľadu malej myšky.

Hravouka je zaujímavý projekt na pomedzí videohry a interaktívnej encyklopédie. Rozhranie aplikácie je navrhnuté s ohľadom na mladé publikum, ovládanie je teda veľmi jednoduché a inštinktívne. Pohyby aj akcie vykonáva hráč len pomocou klikania.

Hra je rozdelená na štyri kapitoly, ktoré sú už od začiatku voľne prístupné. Každá z nich reprezentuje jeden ekosystém (okolie nory, les, rybník a záhrada) s viac ako päťdesiatimi interaktívnymi prvkami. Prostredie je krásne ilustrované a má skôr statický charakter. Aj napriek tomu však pôsobí živo a dobrodružne. Vďačí za to jednoduchým, no milým animáciám a šikovnej práci so zvukom.

Rastliny a zvieratá môžu hráči skúmať pomocou lupy, ktorá odhalí vyskakovacie okno s niekoľkými jednoduchšími kresbami. Tie sprevádzajú zaujímavé a miestami aj zábavné fakty.

Prínos pre dieťa
Hravouka dokáže deti zoznámiť so základmi prírodovedy. Namiesto memorovania nudných faktov sa premenia na malú myšku a skúmajú svet jej očami. Aplikácia vychádza mladým hráčom v ústrety krásnym spracovaním a jednoduchým ovládaním. Starších zase hrateľnosť a obmedzená veľkosť virtuálneho sveta rýchlo omrzí.
Nenarazíte tu na násilie, ani iný nevhodný obsah. Do Hravouky sa teda môže pustiť akékoľvek dieťa, ktoré už vie čítať, alebo ktorému texty prečíta rodič. V slovenskom preklade sa v čase písania tejto recenzie nachádzalo niekoľko chýb a nevhodne zvolených slov, ktoré ešte deti nemusia poznať.
Čo hra rozvíja
Základy prírodovedy
Hra deti oboznámi s mixom užitočných a hravých informácií zo sveta rastlín aj zvierat.
Náklonnosť k živým tvorom
Zvieratá sú nádherne ilustrované a rozmanito reagujú na interakcie. Animácie vyvolávajú pozitívne emócie.
Estetické cítenie
Krásne ilustrácie Terezy Vostradovské rozvíjajú estetické cítenie.
Námety na diskusiu
Ochrana prírody
Čo môže človek robiť pre to, aby chránil prírodu? A akým správaním jej, naopak, ubližuje?
Ekosystém
Ako spolu súvisia životy jednotlivých druhov zvierat a rastlín? Čo je to potravinový reťazec?
Vzťah medzi prírodou a človekom
Potrebujú zvieratá človeka? Alebo potrebuje on ich?

Počet hráčov: 1

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.