+ Plusy
  • náročnejšia angličtina
  • zložité hádanky
  • atraktívna vizuálna stránka, umelecké poňatie
  • rozvíja logické myslenie a pamäť
  • bez násilia, bez stresujúcich momentov
- Mínusy
  • náročnejšia angličtina
  • zložité hádanky
  • chýbajúci dabing
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Lumino City – umelecké dielo z papiera

Krásna hra, vytvorená na základe reálnej predlohy, ktorú jej autori vyrobili z papiera. Keď túto hru zbadáte, budete sa do nej chcieť ponoriť spolu s vaším dieťaťom a vydať sa na dobrodružstvo, ktorého hádanky vám dajú zabrať.

Lumino City je poctivá hra, akých je dnes už málo. Celá najprv vznikla ručnou prácou, aby po digitálnom snímaní vznikol unikátny svet s jedinečnou atmosférou. Výnimočnou túto hru robí nielen vizuálna stránka, ktorá zaujme na prvý pohľad. Lumino City je pútavým príbehom dievčatka Lumi, ktoré na ceste za hľadaním svojho starého otca prežije veľké dobrodružstvo a dostane príležitosť pomôcť ostatným obyvateľom tohto papierového kráľovstva.

Celý príbeh sa odohráva v jednotlivých častiach mesta, v ktorých Lumi pomáha obyvateľom riešiť ich vtipné problémy a tí jej na oplátku poradia, kam ďalej za hľadaním svojho starého otca. Keď sa Lumi podarí vyriešiť hádanku, môže sa posunúť do ďalšej časti mesta, ktorá vyzerá vždy novo a originálne.

lumino6

Hádanky a rôzne logické úlohy sú základným kameňom tejto hry. Premyslené do najmenšieho detailu a presne sediace do prostredia hry, tieto hádanky potrápia aj nejedného rodiča. Všetky nabádajú na experimentovanie a skúšanie stále nových a nových kombinácií. Hra núti hráča hľadať, teoretizovať, kombinovať – jedným slovom premýšľať. Po zvládnutí každej hádanky je odmenený nielen radosťou z toho, že prekonal prekážku, ale väčšinou aj peknou animáciou zobrazujúcou, ako sa mu podarilo k lepšiemu zmeniť herný svet.

Niet sa čo čudovať, že takto postavená hra rozvíja logické myslenie a pamäť. Jednou z hádaniek je napríklad hra na gitare – hlavná hrdinka musí zahrať na gitare celkom dlhú sériu tónov, pričom hráč si túto sériu musí zapamätať a zopakovať. Týmto spôsobom sa nerozvíja iba pamäť, ale aj hudobný sluch a tým aj hudobná inteligencia.

lumino4

Hra neobsahuje explicitné násilie ani stresujúce momenty. Všetky hádanky sa dajú opakovane riešiť bez toho, aby sa hráč musel ponáhľať, takže z hľadiska bezpečnosti je vhodná pre všetky deti, dokonca aj tie najmenšie. Berúc do úvahy zložitosť hry ale odporúčame hru hrať spolu s menším dieťaťom a samostatne až u väčších detí (10+) – prípadne im byť poruke, keď sa zaseknú alebo budú potrebovať poradiť.

lumino5

Najväčšie plusy hry – náročnejšia angličtina a zložité hádanky – sú zároveň aj mínusmi. Ich vnímanie totiž záleží na tom, ako sa k hre postaví rodič – ak má dostatok času dieťaťu poradiť a vysvetliť niektoré zložitejšie koncepty, hra jednoznačne stimuluje detské myslenie a dieťa sa rýchlo a hravou formou naučí aj zložité postupy. Ak dáme ale hru príliš malému dieťaťu a necháme ho na ňu samé, je pravdepodobné, že ak hádanku nevyrieši, bude frustrované. Je teda na zvážení rodiča, ktorý pozná svoje dieťa najlepšie, ktorú stratégiu hrania zvoliť.

Trochu zamrzí chýbajúci dabing – príbeh je podávaný len textom, čo miestami sťažuje pochopenie a ponorenie sa do príbehu nielen dospelým, ale najmä menším deťom, pre ktoré by dabované rozhovory boli jednoznačne plusom. Nejde ale o neprekonateľnú prekážku.

lumino7

Lumino City je výbornou voľbou pre všetky deti, a možno aj niektorých rodičov. Svojou pokojnou a nestresujúcou povahou je hra vhodná zvlášť pre deti, ktoré sa ešte predtým iné hry nehrali, prípadne majú radšej pokojné skúmanie prostredia než rýchlu akciu.

Lumino City je teda hrou pre celú rodinu. Preskúmavať nádherný svet tejto hry je zážitok sám osebe, navyše doplnený o originálne a inteligentne vymyslené hádanky, ktorých vyriešenie poteší malých aj veľkých. Lumino City sa bude páčiť aj tým, ktorí sa obvykle hry nehrajú.

Michal Božík

Michal Božík je psychológ, zaoberajúci sa vo svojom výskume psychologickými aspektmi hrania videohier, ako aj vzťahom medzi videohrami a vzdelávaním. Je aj autorom dokumentárneho filmu o videohrách s názvom Cesta hrdinu. Pracuje ako samostatný výskumný pracovník vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. Pracoval ako herný dizajnér v spoločnosti Pixel Federation, predtým pôsobil v programe Teach for Slovakia ako učiteľ, kde pracoval aj na tom, ako prebudiť v deťoch motiváciu k učeniu pomocou hier a technológií. S hrami má bohaté skúsenosti.