Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom

Hra s dieťaťom rozvíja vašu vzájomnú komunikáciu. Bojíte sa však, že v spoločnej hre vám to pre rozdiel veku či skúseností nepôjde? Tento zoznam je pre vás.

V našom zozname sme sa venovali hlavne hrám, ktoré vhodne kombinujú možnosti starších a mladších hráčov. Všetky hry majú kooperatívny charakter. Nechceme totiž stavať rodičov proti ich deťom do súťaží či súbojov. Naopak, spoločné prekonávanie prekážok vám všetkým v rodine môže pomôcť prehĺbiť vzájomnú komunikáciu, empatiu a súžitie.

Ale pozor!

Neočakávajte, že sme vybrali hry, pri ktorých sa budete ako tí sčítaní a rozumnejší nudiť. Alebo naopak, nemusíte sa báť, že ako tí menej skúsení vo svete videohier budete príťažou. Tento výber je tu naozaj pre vás.

Každá spomenutá hra už má na vĺčatách vlastnú recenziu. Ak vás zaujme a chcete si o nej prečítať viac,stačí kliknúť na jej názov v titulke.    

 

Keep Talking and Nobody Explodes

06_keeptalking_gameplay2

Ide o hybridnú hru pre dvoch a viac hráčov, ktorá prepája digitálny a fyzický svet. Jeden z hráčov sa pozerá na obrazovku a manipuluje na nej s bombou – musí ju deaktivovať. Problém je v tom, že nepozná správny postup. Ten sa nachádza v malej brožúrke, v ktorej si listujú ostatní hráči – tí na obrazovku (a teda aj bombu) nevidia. Sú, takpovediac, v pozícii pyrotechnikov na telefónnej linke. Pomocou tohoto manuálu sa spoločne snažia „na diaľku“ poradiť hráčovi za počítačom podľa toho, ako im on opisuje situáciu (koľko drôtov, v akej farbe a podobne…).

Bomba je rozdelená na malé bloky rôznych logických úloh. Tie treba spoločne vyriešiť. Tieto “hlavolamy” nie sú sami o sebe náročné, ich obtiažnosť je však navýšená nutnosťou spolupracovať. Tí, čo držia v rukách návod na deaktiváciu bomby, zariadenie nevidia a naopak. Prehlbuje sa tu teda tímový duch a sním aj spojené precvičovanie podávania jasných a správnych informácií, čítania s porozumením a navigácia.

 

Never Alone

ss_2441745f80970be1229cfce029a8c8bca0d73a69-1920x1080

 

Hráči sa vžívajú do kože odvážnej domorodej lovkyne menom Nuna. Jej Aljašskú osadu už niekoľko dní oblieha silná ľadová búrka. Neostáva teda nič iné, než sa vydať tento problém vyriešiť. Cestou stretáva magickú polárnu líšku (druhého hráča), schopnú privolať na pomoc duchov prírody. Toto všetko sa deje v reči Inuitov, samozrejme však s titulkami.

Hra ponúka množstvo logických hlavolamov, už tradične spätých s týmto žánrom. Mnoho z nich je založených na unikátnych schopnostiach jedného z dvojice hrdinov. Líška vie ovládať pomocných duchov a prejsť cez úzke štrbiny, Nuna naopak nosí loveckú zbraň bolas a dokáže posúvať bremená. Množstvo hracieho času ďalej strávite behaním alebo skákaním.

 

Overcooked

fire-1

 

Overcooked je netradičný simulátor varenia. Jeden alebo viacerí hráči sa zhostia role kuchárov. Na prípravu jedál majú určitý časový limit, pričom každý recept má niekoľko variácií. Počas hry si tak deti musia ustriehnuť nové objednávky, starať sa o použitý riad a pripravovať ďalšie jedlá. Okrem pribúdajúceho počtu objednávok si budú hráči musieť dávať pozor aj na prekážky a náhle zmeny prostredia. Či už nastane zemetrasenie, vypadne elektrina alebo kuchyňu zamoria potkany.

Vzhľadom na neustále sa meniace podmienky a množstvo činností, kladie Overcooked nárok na spoluprácu. Aby deti uspeli, musia sa medzi sebou dohodnúť a správne si rozdeliť úlohy. Ako pri každej stresovej situácii, učí tak, že efektívna komunikácia je kľúčom k úspechu.

 

Portal 2

Portal 2

Logický hlavolam Portal 2 ponúka v móde pre dvoch hráčov naozaj skvelý zážitok. Rozvíja schopnosť spolupráce, mozgové závity a orientáciu v nevšednom priestore. Zároveň učí deti pristupovať k problémom nenásilne a s rozumom v prostredí, ktoré bolo doteraz spájané skôr s akčnejšími hrami.

Je to pútavá sci-fi hra, zameraná na precvičovanie priestorového logického myslenia. Sústreďuje sa na riešenie hlavolamov za pomoci cestovania skratkami v priestore tzv. portálmi. Hráči ich umiestňujú na rozličné povrchy pomocou špeciálneho nástroja, a následne skrz ne dokážu cestovať. Presúvajú tak seba, alebo aj iné dôležité predmety labyrintom. Vďaka tomu dokážu rozlúsknuť za iných okolností neriešiteľné priestorové hádanky. Hlavolamy majú, až na pár výnimiek, viacero riešení. Deti si teda precvičia kreativitu, ako aj schopnosť rozuzľovania problémov v správnom poradí, či spoločné načasovanie koordinovaného postupu. Hráči totiž pri postupe hrou musia úlohy riešiť vo dvojici.

 

Rayman Legends

rayman-legends-1

Rayman Legends je tradičná 2D plošinovka s Raymanom v hlavnej úlohe. Hráč sa vydáva na veľké dobrodružstvo, ktoré je rozdelené do piatich kapitol.

Kapitoly a ich úrovne sa otvárajú postupne s tým, ako hráč postupuje hrou. Tento systém zabraňuje vstúpiť neskúsenému hráčovi do príliš náročnej úrovne .

Ak si chcete zahrať spolu s deťmi, stačí zapnúť druhý ovládač, nová postavička vhupne do hry a môžete hrať spoločne. Takto môžu hrať spolu až štyria hráči. Keď jeden z hráčov prestane hrať, po chvíľke neaktivity ho hra automaticky odpojí z hry bez akýchkoľvek prestávok či zdržaní.

 

Lego hry

lego hry

Okrajovo spomenieme aj Lego hry, ktorých každým rokom pribúda. Tie sú vyrobené na základe populárnej filmovej produkcie ako napríklad Star Wars alebo Indiana Jones. Hoci sa v hrách bojuje, všetko je “z Lega” a vyobrazené s detským humorom a bez krvi či utrpenia. Mladší hráč sa tak môže pobaviť na napínavých momentoch, zatiaľ čo starší si viac vychutná parodické prvky. Obaja si však užijú svižnú hrateľnosť a pestrú náplň jednotlivých úrovní. Vedľajším efektom môže byť chuť zahrať sa aj s Legom, čo vás môže dostať k ďalším možnostiam, ako sa učiť hrou.

 

Máte skúsenosti s hrami, ktoré môže hrať kombinácia rodič + dieťa?

Napíšte nám o nich v komentároch.

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

 

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.