5 Aplikácií pre vesmírnych bádateľov každého veku

Vášeň pre hviezdy, vesmír a nepoznané je ukrytá v mnohých deťoch. Ktoré bezplatné aplikácie im pomôžu túto vlastnosť rozvíjať?

SkyWiki

(Android)
Skywiki ponúka šesť unikátnych funkcií. Prvou je Skymap. Tá človeku ukáže, v akej polohe sa práve nachádzajú jednotlivé súhvezdia. Pomocou GPS v mobile vie určiť polohu užívateľa a presne zobrazí oblohu a fascinujúce útvary vyformované hviezdami. Ďalšou funkciou sú rozmanité obrázky z observatórií, či vesmírnych satelitov a staníc. V appke sa nachádza aj kompas, ktorý človeku môže pomôcť v rozličných situáciách. Kedy je možnosť na nočnej oblohe pozorovať rôzne javy, ako napríklad padajúce hviezdy? Vesmírny kalendár v aplikácii prezradí, čo je možné na nebi vidieť v určitý dátum. Zaujímavou funkciou je periskop. Tu si užívateľ vie jednoducho zistiť o koľkej vychádza a zapadá Slnko. Taktiež sa dozvie, ktorá planéta a v ktorých hodinách poctí oblohu svojou návštevou. Poslednou vymoženosťou sú novinky z kozmu v podobe článkov. Aplikácia je dostupná len v anglickom jazyku.

NASA

(Android, iOS)
NASA je oficiálnou aplikáciou rovnomennej americkej vesmírnej agentúry. Využijú ju všetci, ktorých spája vášeň pre vesmír. Najmenší si prídu na svoje prezeraním ohromujúcich obrázkov a videí priamo z kozmu. Pre starších tu sú rôzne články a správy prinášajúce všetky novinky z vesmírneho výskumu. Priamo v appke sa dá zistiť aj to, čo práve agentúra zverejnila na sociálnej sieti Twitter. Dostupný je tiež pohľad na našu planétu z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Jednou z najzaujímavejších funkcií je možnosť sledovať naživo vysielané udalosti prostredníctvom Nasa TV. Celá appka je v angličtine.

Star Walk 2 Free

(Android, iOS)
Pri spustení aplikácie sa na obrazovke objaví rozmanitá nočná obloha. Ukazuje rozmiestnenie vesmírnych telies na základe konkrétnej polohy a času užívateľa. Funkcia “star spotter” premení zariadenie na malé observatórium. Umožňuje totiž sledovať súhvezdia vonku, namierením kamery na oblohu. Táto vymoženosť však funguje len ak máte v zariadení gyroskopické senzory a kompas. Jednotlivé súhvezdia sú zvýraznené pútavými estetickými obrázkami. Jednoduchým ťuknutím na rôzne hviezdy sa dieťa dokáže dopátrať aj k ich názvom.
V appke sa dá zistiť, ktoré planéty, súhvezdia či hviezdy je možné v konkrétny deň pozorovať. Taktiež povie od koľkej do koľkej sú tieto telesá viditeľné. Nechýbajú tu ani informácie o východe a západe Slnka, Mesiaca a podobne. Aplikácia je len v angličtine.

SkyView Lite

(Android, iOS)
Smartfón alebo tablet sa vďaka tejto aplikácii mení na prenosnú hvezdáreň. Na presné pozorovanie nočnej oblohy využíva vyššie spomínaný gyroskop a kompas. Bez týchto funkcií v zariadení sa aplikácia nedá nainštalovať, pretože by nebola schopná správne fungovať. Opäť tu nájdeme pozoruhodné obrázky zvýrazňujúce jednotlivé súhvezdia. V appke sa dozvieme aj to, kde sa nachádzajú planéty slnečnej sústavy a pozorovateľné vesmírne satelity. Tak ako u predošlej aplikácie, aj tu sa jednoduchým kliknutím dajú zistiť názvy hviezd, planét či viditeľných satelitov.
SkyView Lite poslúži ako relatívne presný teleskop, u detí rozvinie záujem o astronómiu a je dostupný v angličtine.

 

Star Walk Kids: Astronomy Game

(Android, iOS)
Aplikácia, ktorá uzatvára náš zoznam je určená primárne pre deti vo veku od 5 do 12 rokov. Hravou formou ponúka najpodstatnejšie a zároveň najzaujímavejšie informácie o všetkých planétach našej slnečnej sústavy. Prináša ich prostredníctvom krátkych audio a video ukážok.
Je tu však jeden veľký háčik. Všetky ukážky sú dostupné len v anglickom jazyku, čo predstavuje veľký problém najmä pre mladších. Informácie sprostredkúva veľmi pútavou interaktívnou formou.

 

Ak sa vám tento článok páčil, pozrite sa aj na 6 hier pre budúcich astronautov.

Tadeáš Čop

Študent strednej školy, ktorý sa zaoberá najmä rozvojom e-športu na školách.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu