+ Plusy
  • osviežujúci prístup k skejterským hrám
  • jednoduché a ľahko pochopiteľné ovládanie
- Mínusy
  • náročnosť je miestami frustrujúca
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Playstation Store

OlliOlli – skejteri trocha inak

Koncom deväťdesiatych rokov boli skateboardingové hry na vrchole slávy. Potom začali upadať na kvalite a posledných päť rokov sme vlastne žiadnu ani nevideli. Malé štúdio „Roll 7“ predstavuje svoju jednoduchú alternatívu v podobe 2D hry OlliOlli.

OlliOlli je protikladom klasických skejtových hier zo sérií Tony Hawk’s Pro Skater alebo Skate. Celá hra je 2D a zostavená z množstva krátkych levelov, na rozdiel od rozľahlých 3D svetov. Kde sa predtým vývojári pretekali, kto vymyslí zložitejšie ovládanie, OlliOlli si vystačí s pár tlačidlami. Je to jedna z tých hier, ktorú je jednoduché naučiť sa hrať, ale veľmi ťažké naozaj zvládnuť.

OlliOlli nemá príbeh. Cieľom v každom leveli je dostať sa do cieľa bez pádu a popritom spraviť čo najviac trikov a získať čo najviac bodov.

Hra je pritom prezentovaná v 2D priestore, podobne ako napríklad Super Mario, a hráčova postavička skejtera sa automaticky pohybuje zľava doprava. Automatický pohyb pridáva k minimalistickému ovládaniu. Hráč jedným tlačidlom zrýchľuje a musí ho stlačiť aj pri dopade na zem po dokončení triku, aby nespadol. Triky sa robia ďalšími štyrmi tlačidlami na klávesnici, prípadne ľavým joystickom, ak hráte na hracej konzole.

Levely sú rovnako minimalistické ako ovládanie hry. Jednoduché pozadie, hráč sa pohybuje po zemi a naráža na prekážky ako schody, zábradlia, autá, ktoré musí zvládnuť po ceste do cieľa. Výzva je v rýchlosti hry a správnom načasovaní jednotlivých akcií. Stačí jedna chyba a hráč letí dolu schodmi. Po každom páde sa začína celý level odznova.

OlliOlli je jednoducho super. Ovládanie ani nemôže byť jednoduchšie, ale v rýchlosti dá zabrať na reflexy. Hra je tak akurát náročná, aby bola výzvou, ale aby ste zároveň nerozbili od frustrácie ovládač.

K dispozícii máte päť prostredí (mesto, smetisko, prístav…) a v každom z nich päť levelov. Každý level musíte najprv prejsť na amatérskej úrovni, aby sa vám otvoril nasledujúci, náročnejší. Zároveň každý level obsahuje úlohy, ktoré musíte splniť, aby ste dostali viac bodov. Po splnení všetkých úloh v leveli sa otvorí profesionálna verzia daného levelu, čím hra získava na hĺbke a motivuje hráča zlepšovať sa.

Hra sa automaticky ukladá po každom leveli, takže nie je problém kedykoľvek ju vypnúť. Systém usporiadania levelov umožňuje hrať hoci aj len päť minút, čo je super, ak máte hru na vreckovom zariadení a chcete si skrátiť napríklad cestu autobusom.

Takmer pre každého, kto sa nebojí výzvy a má trochu trpezlivosti. Hra dostala rating od troch rokov, ale my by sme ju odporučili až od raného školského veku, kvôli rýchlosti pohybu a veľmi rýchlo stúpajúcej náročnosti.

Problémom môže byť aj jazyková bariéra, pretože hra textovou formou vysvetľuje základné mechaniky pohybu a robenia trikov, ale nebola lokalizovaná do slovenčiny ani do češtiny.

Odporúčame vyhnúť sa hre ľuďom, čo už od nervov pri hraní rozbili nejaký ten ovládač. V OlliOlli sa padá veľmi často a chyby sa neodpúšťajú. Rovnako aj epileptici by sa mali od hry držať ďalej, jej rýchlosť je nekompromisná a môže vyvolať záchvat.

OlliOlli hodnotíme kladne. Hra je vhodná pre deti od raného školského veku, ktorým rodičia alebo starší súrodenci pomôžu s textom v angličtine.

Páči sa nám počet levelov a spôsob, akým sú rozdelené a usporiadané. Množstvo úloh v každom leveli zaručuje, že sa budete k hre vracať a snažiť sa vylepšiť skóre. OlliOlli sa ukladá po každom leveli, čo umožňuje hru kedykoľvek vypnúť či zahrať si len na pár minút.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.