+ Plusy
  • Veľmi originálny námet
  • Bez násilia
- Mínusy
  • Pomerne málo nástrojov
  • Slabá znovuhrateľnosť a teda kratší zážitok
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Aj vy sa môžete stať veľkým umelcom, Passpartout the starving artist

Viete kresliť? O tom rozhodne vaše publikum. Dokážete si teda maľovaním zarobiť aspoň na bagetu, víno a pravidelný nájom?

Passpartout by sa dal označiť ako komplexný skicár. Hráči tu majú k dispozícii iba obmedzený počet nástrojov na kreslenie. Plátno ale môžu pomaľovať realistickými nákresmi, komplikovanými schémami alebo aj načrieť do palety surrealizmu. Svoje diela potom vystavujú na ulici, kde sa pri nich pristavujú rôzne komické postavičky. Tie buď obraz skritizujú alebo sa ho pokúsia od hráča rovno kúpiť. Vašou úlohou je zabezpečiť si maľovaním peniaze na živobytie a časom možno prilákať veľkého kritika, ktorý posúva hru do ďalších úrovní.

Prínos pre dieťa:

Pri hre je vhodné striedať sa a navzájom komentovať svoje diela. Vnáša to do hrania element interaktivity, ktorú môžu rodič s dieťaťom, priatelia alebo súrodenci využiť na prehĺbenie komunikácie. Aj keď na začiatku pravidlá nie sú jasné, po niekoľkých pokusoch bude zrejmé, že obrazy sú hodnotené podľa dĺžky kreslenia, použitia farieb a rozmanitosti ťahov. Deti sú takto nepriamo nútené k lepším výkonom a obmene techník. Hra ponúka tiež možnosť si obrazy po dokreslení uložiť.

Ak si chcú deti naplno vychutnať kritické komentáre okoloidúcich či subtílny príbeh v pozadí, mali by ovládať jeden z cudzích jazykov, ktoré hra ponúka. Inak je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Čo hra rozvíja:
Kreativitu
Kreslenie, nech už je to kdekoľvek a akokoľvek, napomáha s predstavivosťou a fantáziou.
Sebavyjadrenie
Podobne ako v skutočnom umení- hráči môžu vo svojich kresbách reflektovať svoje pocity a myšlienky.
Jemnú motoriku
Pohybovať štetcom po skutočnom plátne je ťažké. A úplne inak ťažké je simulovať takéto maľovanie pomocou počítačovej myši či prstom na dotykovej obrazovke.

Námety na diskusiu:
Subjektívnosť
Prečo sa niektorým ľuďom obrazy páčili a iným nie? Prečo kritik ohodnotil obraz, ktorý ostatní prehliadali, pozitívne a aký to malo dopad na kariéru umelca?
Umenie a jeho formy
Rozprúďte s dieťaťom debatu o tom, ako vníma realistické, surrealistické a moderné umenie.
 

 

 

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.