Odporúčame najlepšie spoločenské hry roka 2018

Uplynulý rok priniesol množstvo nových spoločenských hier. Ktoré z nich by ste si podľa našej redakcie nemali nechať uniknúť?

Plyšová hliadka

Vek: 7+

Pravidlá: Jednoduché

Počet hráčov: 2 – 4

Čas: 60 min

 

Plyšová hliadka je skvelá kooperatívna hra pre rodiny s malými deťmi. Spoločne sa vžijete do roly odvážnych hračiek, ktoré sa snažia ochrániť svoju malú majiteľku pred nočnými morami. Figúrky a ďalšie komponenty sú nádherne spracované, vďaka čomu vás atmosféra pohltí a ľahko udrží pozornosť mladších ročníkov.

 

Na dobrodružnej ceste vás bude sprevádzať kniha príbehov, ktorá zároveň slúži aj ako mapa rôznych lokácií a prehľad pravidiel. Jednotlivé akcie vykonávate hádzaním kociek, podobne ako v mnohých tituloch pen-and-paper.

Azul

Vek: 8+

Pravidlá: Jednoduché

Počet hráčov: 2 – 4

Čas: 45 min

 

Kráľ Manuel I. bol pri svojej návšteve Alhambry tak okúzlený miestnymi keramickými dlaždicami “azulejos”, že okamžite rozkázal, aby bol nimi vyzdobený aj jeho palác v Portugalsku. Každý z hráčov sa stáva majstrom obkladačom, snaží sa získať krásne “azulejos” a umiestniť ich na svoju stenu (dosku) tak, aby získal čo najväčší počet bodov.

 

Azul je svižná hra s jednoduchými pravidlami, no spoľahlivo rozvíja logiku a priestorové myslenie. Nie náhodou sa stala víťazom prestížnej nemeckej ceny Spiel des Jahres 2018.

Timeline: Slovensko / Timeline: Česko

Vek: 8+

Pravidlá: Veľmi jednoduché

Počet hráčov: 2 – 8

Čas: 15 min

 

Kedy vznikla Lúčnica? V ktorom roku začali pod Tatrami behať biele šteniatka s oficiálnym označením “slovenský čuvač”? Séria spoločenských hier Timeline nás tentokrát milo prekvapila edíciou venovanou lokálnej histórii.

 

V kovovej krabičke nájdete karty s množstvom zaujímavých momentov zo slovenských (alebo českých) dejín. Tie sa hráči postupne snažia zoradiť v chronologickom poradí bez toho, aby si prečítali rok, uvedený na opačnej strane kartičky. Timeline je jednoduchá hra, ktorá však často vedie k poučným diskusiám.

Podmorské mestá

Vek: 12+

Pravidlá: Zložité

Počet hráčov: 1 – 4

Čas: 40 min na hráča

 

V novej strategickej hre od Vladimíra Suchého sa snažíte vybudovať prosperujúcu sieť metropol na dne mora. Každý z hráčov stavia na vlastnej mape, no k jednotlivým akciám používa spoločnú dosku a súbor kariet. Svojím protivníkom nemôžete síce kradnúť suroviny, ani inak škodiť, no môžete blokovať isté akcie tak, aby ich ostatní v danom kole nemohli využiť.

 

Vďaka príťažlivému grafickému spracovaniu zaujmú Podmorské mestá aj mladších hráčov. Ich pravidlá pochopíte po prvých kolách, no niektoré situácie potrápia vaše mozgové závity aj po viacerých partiách. Hru odporúčame obzvlášť tým, ktorí obľubujú nekonfliktné budovateľské tituly, ako napríklad Teraformácia Marsu.

Everdell

Vek: 13+

Pravidlá: Stredne zložité

Počet hráčov: 1 – 4

Čas: 80 min

 

Aj vy chcete mať doma strom a bandu lesných zvieratiek? Máme riešenie: Everdell je odvážne spracovaná budovateľská hra s poriadnou dávkou hlodavcov a skoro ozajstným 3D stromom!

Každý z hráčov sa stáva vodcom skupiny lesných tvorov a snaží sa vybudovať čo najúspešnejšiu civilizáciu.

 

Počas jednotlivých kôl budete osídľovať nové územia, stavať budovy a čeliť zaujímavým udalostiam či postavám. Nechýba dokonca ani striedanie ročných období. Napriek tomu, že pravidlá pochopíte veľmi rýchlo, Everdell môže byť veľmi náročná hra – záleží len na tom, akí zdatní sú vaši protihráči.

Fallout

Vek: 14+

Pravidlá: Zložité

Počet hráčov: 1 – 4

Čas: 180 min

 

Fallout je postapokalyptická hra z univerza rovnomennej série videohier. Pokiaľ máte doma tínedžerov, ktorí strávili niekoľko dní vo virtuálnom svete Wastelandu, týmto titulom ich na pár hodín spoľahlivo priklincujete k stolu s rodinou.

 

Každý z hráčov ovláda jedného hrdinu, vylepšuje jeho schopnosti, zbiera vybavenie a snaží sa plniť úlohy pre vládnuce frakcie. Spoločne odhaľujete mapu post-nukleárnej krajiny, bojujete proti nepriateľom a prežívate napínavý príbeh. Slabinou hry je nedotiahnutý, príliš náhodný spôsob bodovania a víťazstva. Pokiaľ máte väčšiu radosť zo strategických úspechov ako z toho, keď sa na vás usmeje šťastie, tento titul radšej vynechajte.

 

Ak vás naše odporúčania spoločenských hier zaujali, prečítajte si aj články z rokov 2017 a 2016.

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.