+ Plusy
  • Poučná hra so silnými ľudskými príbehmi
  • Hráč nie je priamym účastníkom násilia
  • Ideálna dĺžka na pár večerov
- Mínusy
  • Potrebná znalosť angličtiny
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Staňte sa Veľkým bratom v hre Orwell: Keeping an Eye On You

Deti pochopia riziká, ktoré so sebou nesie svet internetu a s ním prichádzajúca strata súkromia. A to rovno zo strany tých “zlých” ktorí tieto riziká zneužívajú.

Hráč je v Orwell postavený do role zamestnanca programu práve s týmto názvom. Úlohou je špehovať vlastných občanov po tom, čo vo fiktívnom hlavnom meste Bonton vybuchne bomba a teroristi naznačujú, že odpália ďalšie. Podarí sa hráčovi pomocou zásahov do súkromia zabrániť ďalšiemu útoku? Aby to dokázal, musí sa prebrodiť množstvom údajov, vďaka ktorým však bude mať s podozrivými viac a viac osobný vzťah. A možno zistí, že ani s tými útokmi to nie je tak, ako sa na začiatku mohlo zdať…

orwell

Prínos pre dieťa:

Hra pri podávaní vážnej témy nič nezľahčuje a tak sa násiliu nevyhýba. Keďže sa celá odohráva v rozhraní fiktívneho byrokratického softvéru, toto násilie je len sprostredkované skrz komentáre na sociálnej sieti či v policajných databázach. Napriek tomu sú jeho dosahy silné, práve preto, že niektoré obete máte možnosť osobne spoznať. Orwell je preto krásnou ukážkou, ako sa na túto tému dívať úplne inou optikou. Aj preto je hra vhodná pre mladšie deti, ktoré práve prenikajú do tajov sociálnych sietí. Pochopia riziká, ktoré so sebou nesie svet internetu a s ním prichádzajúca strata súkromia. Jedinou prekážkou tak zostáva znalosť angličtiny na základnej úrovni (no vďaka pomalému tempu hry nie je problém pracovať so slovníkom).

Čo hra rozvíja:
Schopnosť porozumieť textu 

a vybrať to, čo je dôležité (aj keď s tým čiastočne pomáha hra, množstvo zaujímavých detailov sa dá zistiť v “nedôležitých” častiach textu).

Rozhodovanie sa pod tlakom

(na niektoré reakcie máte pomerne krátku dobu a rozhodnutie môže mať fatálne následky).

Námety na diskusiu:
Súkromie na internete:
Ako ho chrániť? Čo zverejňovať, a čo už nie? Je súkromie, tak ako ho poznáme, vecou minulosti?
Totalita
Kde je hranica medzi súkromím a bezpečnosťou? Na čo všetko by štát mal mať právo? Kto všetko by mal možnosť dostať sa k problematickým informáciám?

Počet hráčov: 1

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).