Únikové hry: Odkiaľ pochádzajú a sú na Slovensku bezpečné? Druhá časť

Najviac únikových hier je vďaka veľkej koncentrácii ľudí v Bratislave. Jednu či dve nájdete aj v mnohých krajských a okresných mestách. Spolu si na Slovensku môžete zahrať viac ako dve desiatky hier, prípadne zájsť na nejakú do Česka, kde je ich okolo päťdesiat. Pre niektorých producentov je prevádzka únikovej miestnosti len príjemným hobby, pre iných […]

Najviac únikových hier je vďaka veľkej koncentrácii ľudí v Bratislave. Jednu či dve nájdete aj v mnohých krajských a okresných mestách. Spolu si na Slovensku môžete zahrať viac ako dve desiatky hier, prípadne zájsť na nejakú do Česka, kde je ich okolo päťdesiat. Pre niektorých producentov je prevádzka únikovej miestnosti len príjemným hobby, pre iných je to komerčný produkt, ktorý by radi dostali medzi čo najviac ľudí. Všetci prevádzkovatelia únikových miestností však majú spoločný cieľ: prinášať ľuďom radosť z hry.

 

Hostel Prievidza

Autori hry: Jana Harabinová, Peter Horňák

Akú tému má vaša únikovka?

Naša úniková miestnosť si zobrala námet z filmu Hostel, kde sa skupina študentov ubytuje v hosteli, na druhý deň zistia, že ich kamarát je unesený a snažia sa ho vyslobodiť. 

Kto sa chodí ku vám hrávať? 

Ktokoľvek, kto má chuť sa zahrať a komunikovať. Máme skupiny zo základnej školy, žiakov s učiteľmi, kamarátov z práce, zaľúbené dvojice, rodiny od detí až po babky a dedkov… Často sa najlepšie zabavia práve tí, ktorí nevedia o čo ide a dostali hru, povedzme, ako darček.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

Najmä smutný fakt, že okrem kina, krčmy a videoherní, nie je v Prievidzi možnosť zabaviť sa spolu s kamarátmi. Chceli sme, aby deti (veľké i malé) nehrali doma video hry, ale aby sa stali ich súčasťou a reálne si otestovali svoje schopnosti.

Koľko času zaberie tvorba jednej hry?

Vymyslenie dobrej escape room – 2-3 mesiace a jej zrealizovanie ďalšie 2-3 mesiace. Mnohokrát až keď zrealizujete svoj nápad, zistíte, či to ľudí aj skutočne zaujme.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Okrem kamerového systému (4 kamery) a zodpovedného pracovníka, ktorý okrem pozorovania má aj vysielačku a so skupinou komunikuje. V miestnosti je hasiaci prístroj a aj obálka s kľúčom, keby si skupina z akéhokoľvek dôvodu povedala “dosť” (zatiaľ sme ani jedno nepoužili, ale je to poistka bezpečnosti). Rovnako sa v budove sa realizujú revízne skúšky elektriky, hasiacich prístrojov, takže máme uistenie, že všetko je podľa predpisov. Pred otvorením escape room u nás bola hygiena, urobili sme všetko preto, aby sme dodržali bezpečnostné i hygienické podmienky pre otvorenie takejto zábavy.

 

Brainteaselava 

Spolumajiteľ: Emil Haas

Aké témy majú vaše únikovky?

Jánošíkov Poklad a V pazúroch ŠtB. Okrem klasických escape roomov tiež ponúkame mestské hry City Game v Bratislave a Banskej Štiavnici a takisto detektívnu role-play hru Mystery Dinner.

Kto sa chodí ku vám hrávať? 

Všetci, ktorí sa chcú zabaviť zmysluplnou formou. Najčastejšia skupina sú ľudia od 20 do 40 rokov, ale mali sme už aj skupinu šikovných 13 ročných, prípadne 8 ročné deti, ktoré pri hre výrazne pomohli rodičom a takisto viacero ľudí nad 70 rokov.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

Predošlá práca ma nenapĺňala, nevidel som v nej výsledky svojej snahy. Koncept escape room ma oslovil, lebo som vždy mal rád hry, sám som ich veľa pripravoval v rámci organizovania táborov pre šikovné deti. Navyše vidím zmysel v tom, že ľudia sa zabavia pri hre, kde je potrebné aj rozmýšľať a zábavnou formou sa aj niečo naučia. Takisto sa tu aspoň na chvíľu oslobodia od svojich telefónov, či iných zariadení. 

Koľko času zaberie tvorba?

Ak si človek chce dať poriadne záležať a ponúknuť originálnu tému a jedinečné úlohy, ktoré ľudia nebudú poznať z iných escape roomov, budú zaujímavé, jednoduché na obsluhu, odolné voči hrubšiemu zaobchádzaniu, nie príliš ľahké ani príliš ťažké a ešte budú na seba aj rozumne nadväzovať, zaberie to naozaj veľa času. Veľmi dôležité sú dobré nápady, ale ešte viac času zaberá zisťovanie možností realizácie, samotná realizácia, testovanie, vylaďovanie. Nakoniec je z toho niekolko mesiacov.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Mame vybavene vsetky potrebne potvrdenia, v priestoroch máme niekoľko hasiacich prístrojov. Naše priestory sú na 4. poschodí polyfunkčnej budovy, takže priestory sú normálne odvetrané a bezpečnosť je na úrovni okolitých priestorov. Hra V pazúroch ŠtB má v prvej miestnosti aj bezpečnostný šuflík v ktorom je kľúč použiteľný v prípade požiaru na núdzový únik z miestnosti.

Hra Jánošíkov poklad je už hra novej generácie, ktorá obsahuje rôzne elektronické zariadenia, ktoré umožňujú navyše rôzne magické efekty a neobsahuje žiadny tradičný číselný zámok. Takisto jej hlavný cieľom už nie je uniknúť z miestnosti, ale naopak dostať sa k pokladu, ktorý sa skrýva v poslednej miestnosti. Hráči tak pri hre v skutočnosti nie sú zamknutí vôbec.

 

The Rooms – Escape room Košice

Autori: Filip Bobb a Andrea Hvizdošová

Aké témy majú vaše únikovky?

Dobrý deň, v súčasnosti máme 9 únikových izieb, a to Bermuda v Smižanoch, Tajomná komnata vo Vranove nad Topľou a zvyšné v Košiciach. Sú to: Tutanchamonova hrobka, Jig-Saw, Piráti, Sherlocked, Spoločenstvo prsteňa, Pandora a Krajina zázrakov.  

Kto chodí ku vám hrávať? 

Chodia k nám všetky generácie, no hlavne rodiny s deťmi, partie priateľov, turisti, žiaci aj študenti na výlety, organizujeme aj detské oslavy a teambuildingy. Každá izba je jedinečná svojím prevedením aj štýlom, každý si tak príde na svoje.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

Niekoľkokrát sme si vyskúšali takýto druh zábavy na rôzne tematiky a oslovilo nás to natoľko, až som s veľkým záujmom začal rozmýšľať, aké by to bolo mať vlastné izby a čím vieme byť iní oproti ostatným firmám.

Následne sme vytvorili plány izieb, urobili si výpočty, koľko hráčov potrebujeme, aby sa nám to finančne oplatilo a či sme vôbec schopní to splniť. Keď sme dosiahli potrebné čísla a sumy, pustili sme sa do toho s veľkou víziou a snom, a tak máme momentálne 9 únikových izieb v prevádzke a niekoľko ďalších vo výstavbe.

Koľko času zaberie tvorba?

Tvorba takejto izby zaberie cca 3 až 8 mesiacov, keďže naše izby staviame na profi úrovni, či už po stránke mechanizmov a rôznych hlavolamov, ale aj po  tej estetickej stránke, ktorá je prispôsobená vždy na danú tematiku.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Bezpečnosť je u nás na prvom mieste. Súťažiaci sú pred hrou poučení o bezpečnosti v izbách. Celý priestor je zabezpečený kamerovým systémom a mikrofónmi, gamemaster teda hráčov počas hry počuje aj vidí. Priestory sú zabezpečené únikovými cestami a únikovými svetlami, smerujú k únikovým dverám, ktoré sú počas celej hry otvorené. Hráči sa teda počas celej hry vedia aj bez pomoci gamemastera, či tretej osoby dostať z hry von.  V priestoroch sa nachádzajú hasiace prístroje, na ktorých sú pravidelne vykonávané revízne kontroly. 

X-Quests

Vedúci prevádzky: Ivan Povč

Aké témy majú vaše únikovky?

V našej prevádzke sa nachádza miestnosť Alica v krajine zázrakov, Vo štvorici po opici a Klietka. Každá z miestností ponúka možnosť zábavy či už pre deti alebo dospelých. Sme otvorení všetkým vekovým kategóriám.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

Našou víziou bolo, aby sa každý mohol prísť po práci či škole vyventilovať, v čase voľna sa prísť zabaviť s rodinou, kamarátmi, poprípade stráviť narodeniny. Samotné únikové hry zlepšujú kognitívne schopnosti, myslenie, tímovú spoluprácu, ktoré ľudia často vyhľadávajú ako formu zábavy. 

Koľko času zaberie tvorba?

Tvorba miestností trvá rozlične dlho podľa obtiažnosti, rôznych dekorácii či už ručne maľovaných alebo technických prístrojov, ktoré treba do miestností zaviesť.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Bezpečnosť je u nás na prvom mieste. Počas hry hráčov neustále pozoruje na kamerovom systéme náš zamestnanec. Každá miestnosť je vybavená kamerou, čiže sa nemôže stať, že hráčov nevidíme. V celom objekte máme vyvesené bezpečnostné tabule v prípade úniku, bezpečnostný plán a pod. V prípade núdze, dokážeme zhodiť poistky danej miestnosti pre otvorenie dverí pre rýchly únik.

PaniqRoom

Prevádzkar: Miroslav Domin

Aké témy majú vaše únikovky?

U nás v Košiciach máme témy DaVinciho tajomstvá a Hannibalov dotyk. Naše prevádzky PaniqRoom sú aj v Bratislave, Nitre, Poprade a Prešove.

Kto sa chodí ku vám hrávať? 

Cieľová skupina sú u nás všetci bez rozdielu veku, všetci, ktorí majú radi zábavu a skúšajú radi nové zážitky a majú chuť sa ocitnúť v koži prof. Langdona, ktorý vo filme DaVinciho kód krok za krokom dešifruje rôzne odkazy a rieši rôzne úlohy. Chodia k nám rodiny s deťmi vo veku od 8 rokov a tiež skupiny šesťdesiatnikov.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

K vytvoreniu našich hier nás viedla diera na trhu a chuť vytvoriť a ponúknuť niečo nové. PaniqRoom bola pravdepodobne prvá prevádzka escape roomov na Slovensku.

Koľko času zaberie tvorba?

Samotná výstavba zaberie cca 6 mesiacov, potom treba izbu ešte testovať a vyľadovať detaily a chybičky atď.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Naši hráči sú pod neustálym dohľadom kamier, ktoré sleduje náš “game-master”, ktorý ich samozrejme v prípade potreby usmerňuje v rámci hry a poskytuje im nápovedy. V izbách máme tiež hasiace prístroje a tzv “núdzové tlačítko”, ktorým hráči môžu kedykoľvek otvoriť dvere, ktorými prišli.

 

MindCraft – Escape room Žilina

Autor Daniel Paňák

Akú tému má vaša únikovka?

Únikovú miestnosť máme momentálne len jednu s názvom Diablov žalár. Téma je teda pekelná, nie však hororová.

Kto sa chodí ku vám hrávať? 

Nejako bližšie našu cieľovú skupinu vymedzenú nemáme, navštevujú nás naozaj rôzne skupiny. Či už sú to študenti, zamestnanci na teambuilding, nadšenci logických hier alebo aj deti.

Čo vás viedlo k vytvoreniu únikovej hry?

K vytvoreniu našej miestnosti nás motivovali naše prvé únikovky a nadšenie z tvorenia logických úloh.

Koľko času zaberie tvorba?

Pokiaľ chcete vybudovať kvalitný escape room s originálnymi hádankami, rébusmi a témou potrebujete tomu obetovať veľmi veľa času. Naša prvá miestnosť nám trvala približne pol roka aj so všetkým vybavovaním nevyhnutných vecí ako zháňanie prevádzky, budovanie priestoru, nákup materiálu a výroba hádaniek, zabezpečenie kontroly na hygiene atď. Po dvoch rokoch sme chceli spraviť novú a vo všetkých smeroch lepšiu miestnosť. Dali sme si záležať naozaj na každom detaile a makali sme každý deň až do večerných hodín. Trvalo to znova pol roka no tentokrát sme mali veľa vecí už pripravených. Všetko sme si vyrábali sami (boli sme na to dvaja) a priučili sa aj veľa novým remeslám. V skratke tvorba takejto miestnosti naozaj veľmi veľa času.

Akým spôsobom dbáte u vás na bezpečnosť?

Bezpečnosť je u nás vždy na prvom mieste. Okrem nevyhnutných záležitostí akými sú protipožiarne opatrenia, hygiena, revízia elektrických rozvodov a zariadení a dobré vetranie máme v miestnosti hneď pri dverách núdzové tlačidlo, ktorým sa naši zákazníci môžu kedykoľvek otvoriť (pri výpadku elektriny sa zámok automaticky odomkne sám). Pred každou hrou našich zákazníkov o všetkom potrebnom pre bezpečnú hru poučime a počas hry ich celý čas sledujeme na kamerách.

 

Toto je druhý diel článku o svetových a Slovenských únikových miestnostiach. Prečítajte si aj jeho prvú časť.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).